گشتالت درمانی چیست؟ برای چه کسانی مناسب است؟

گشتالت درمانی شکلی از روان درمانی است که بر مسئولیت شخصی تاکید میکند و بر تجربه فرد در لحظه حال، رابطه درمانگر و مددجو، زمینه های محیطی و اجتماعی زندگی فرد و تنظیمات خودتنظیمی افراد در نتیجه وضعیت کلی آنها گشتالت درمانی که توسط فریتز پرلز، لورا پرلز و پل گودمن در دهه های 1940 تا 1950 توسعه یافت. گشتالت درمانی ریشه در کل نگری دارد و پیشنهاد میکند که انسانها بطور طبیعی به دنبال تکمیل یا درک عناصر ناقص در ادراک خود هستند. بر این باور است که زمانی که این فرآیند طبیعی مسدود یا قطع شود، مسائل بوجود می‌آیند. بنابراین هدف درمان، افزایش آگاهی، آزادی و خود هدایتی است و از درمانجو حمایت می‌کند تا از افکار، احساسات و اعمال فوری خود آگاه و بهتر شود. این رویکرد مبتنی بر اینجا و اکنون است و بجای گیر کردن در تجربیات گذشته، زندگی کامل در زمان حال را تشویق میکند.

گشتالت درمانی

هدف اصلی گشتالت درمانی چیست؟

هدف اصلی گشتالت درمانی، پرورش خودآگاهی است و به فرد کمک میکند تا از نحوه تفکر، احساس و عمل خود در لحظه حال آگاهتر شود. با افزایش این آگاهی، افراد میتوانند الگوها و فرآیندهای حاکم بر رفتارشان را بهتر درک و شناسایی کنند، بویژه آنهایی که ممکن است ناکارآمد یا ناسازگار باشند. این افزایش خودآگاهی افراد را قادر میسازد تا در زمان حال کاملتر زندگی کنند و در تعاملات معتبرتر و مؤثرتر با محیط خود شرکت کنند. گشتالت درمانی با هدف حمایت از افراد در پذیرش مسئولیت اعمال و تجربیات خود، در نتیجه تسهیل بیشتر خود حمایتی و خودتنظیمی است. این مسئله به افراد قدرت می‌دهد تا انتخاب‌های سالم‌تری داشته باشند و بر اساس درک عمیق‌تر نیازها و خواسته‌های واقعی خود، زندگی رضایت‌بخش‌تری ایجاد کنند.

روانشناسی زمان حال

تکنیک های گشتالت درمانی

گشتالت درمانی از طیف وسیعی از تکنیکها با هدف افزایش خودآگاهی و ارتقای تجربه مستقیم در لحظه حال استفاده میکند. در اینجا برخی از تکنیکهای کلیدی مورد استفاده در گشتالت درمانی آورده شده است:

  • صندلی خالی: این تکنیک شامل صحبت مشتری با یک صندلی خالی است که نشان دهنده شخص دیگری، جنبه ای از خودش یا بخشی از تجربه اوست. این به مشتریان کمک می‌کند تا احساسات و نگرش‌هایشان را بهتر درک کنند.
  • اغراق: از مراجع خواسته میشود تا حرکات خاصی را که بطور خود به خود در طول جلسه اتفاق میافتد، اغراق کند. این کار میتواند کمک کند که احساسات زیربنایی برای درمانگر و مراجع در دسترس تر و واضح تر شود.
  • اینجا و اکنون: افراد تشویق میشوند بجای بحث در مورد رویدادهای گذشته یا اضطراب های آینده، بر افکار و احساسات فوری خود تمرکز کنند. این به آنان کمک میکند تا احساسات خود را در زمان واقعی تجربه کنند و آگاهی بیشتر در لحظه حال را ارتقا میدهد.
  • Topdog در مقابل Underdog: این تکنیک گفتگوی درونی بین دو جنبه متضاد خود را بررسی می کند. یک بخش (تاپ داگ) به طور معمول صدای انتقادی و اقتدارگرا را نشان میدهد، در حالی که قسمت دیگر اغلب جنبه ای منفعل تر و درمانده تر را نشان میدهد. این مسئله به مشتریان کمک میکند تا تعارضات درونی خود را درک کنند.
  • استفاده از استعاره ها و بیان خلاق: درمانگران گشتالت اغلب از استعاره ها، هنرهای خلاقانه یا ایفای نقش استفاده میکنند تا به مراجع کمک کنند تا افکار و احساساتی را بیان کنند که بیان آنها از طریق گفتگوهای مرسوم ممکن است دشوار باشد.

این تکنیکها بصورت مجزا مورد استفاده قرار نمیگیرند، بلکه بسته به نیازها و زمینه خاص مشتری در فرآیند درمانی ادغام میشوند. هدف افزایش آگاهی، حل تعارضات درونی و بهبود توانایی مشتری برای زندگی واقعی در زمان حال است.

روش گشتالت درمانی

چه کسانی به گشتالت درمانی نیاز دارند؟

گشتالت درمانی میتواند برای افرادی که به دنبال بهبود خودآگاهی و رشد شخصی هستند، مفید باشد. بویژه کسانی که احساس میکنند در جنبه های زندگی خود گیر افتاده یا ناکامل هستند. این تکنیک برای کسانی که با اضطراب، افسردگی، مسائل مربوط به روابط، مشکلات عزت نفس و استرس سر و کار دارند مفید است. گشتالت درمانی برای افرادی که میخواهند بر الگوهای رفتار ناسالم غلبه کنند یا به دنبال درک و مدیریت بهتر احساسات خود هستند نیز مؤثر است. به دلیل تأکید بر افزایش آگاهی لحظه حال و حل تعارضات درونی، برای کسانی که علاقمند به کاوش در اعماق تجربیات روانشناختی خود و توسعه درک عمیق تر از خود و روابط با دیگران هستند، جذابیت دارد.

منابع: forbes.com ، betterhelp.com ، psychologytoday.com

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 1 - میانگین امتیاز: 4]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین