کمال گرایی چیست؟

کمال گرایی یکی از مسائلی است که امروزه خیلی از افراد به گونه ای با آن دست و پنجه نرم می کنند. ولی نسبت به وضعیت و حالت آن هیچ علمی ندارند. این مسئله به صورت بیمارگونه آن یعنی فرد دارای ملاک ها و هدف های خیلی دست بالایی است که به هیچ عنوان واقع گرایانه نیستند و معمولاً نمی توانند صورت گیرند. در این صورت اینگونه افراد در رویارویی با وضعیت، حس شرم و خطا کرده و خود را ملامت می کنند.

معنی لغوی این واژه بدین مفهوم است که شخص جهت رسیدن به مطلوب ترین خود در چارچوب عقلانی و حقیقی کوشش بسزایی می کند. براساس این تشریح شما با اطلاعات و دانش صحیح و بسیار در این راه قدم برمی دارید، اگر موفق نشدید مجدد تلاش می کنید تا شرایط را در سمت بهسازی هر چه بهتر پیش ببرید.

نحوه رفتار با زن کمال گرا

چنانچه با زن کمالگرا ازدواج نموده اید بایستی آگاه باشید که کمال گرایی قطعاً درمان می شود و نباید بدون کوچکترین سعی و تلاشی به جدایی بیاندیشید. بلکه بایستی همسر خود را از این مشکل برهانید. هنگامی که این مسئله از بین برود عزت نفس شخص بالا می رود و در نهایت شخص می تواند به بهترین شریک زندگی مبدل شود. در زیر چندین راهکار جهت نحوه رفتار با زن کمال گرا را پیش روی شما قرار داده ایم که عبارتند از:

کمال گرایی

بازگو کردن نکات مثبت

برای این کار لازم است نقاط مثبت شریک زندگی خود را پیدا کنید و از او تمجید کنید. این مسئله را بپذیرید که هر شخصی به همراه نقاط منفی قطعاً نقاط مثبتی هم دارد که بایستی برای زندگیمطلوب تر آنها را بیابد و به آنها اهمیت دهد. با این عمل ذهن شما عادت به مشاهده نقاط مثبت کرده و به صورت مطلوبی می توانید به همسر خود یاری رسانید. از سوی دیگر سبب می شوید اعتماد به نفس شریک زندگیتان بالا رفته و حس خوشایندی داشته باشید. در نهایت این حس هم با شما در نادیده گرفتن کمال گرایی یاری رسانده، چرا که به این عقیده دست پیدا می کند که شما او را درک می کنید.

پذیرش ضعف ها

نحوه رفتار با زن کمال گرا بدین صورت است که بایستی به او یاری رسانید تا ضعف های خود را قبول کند و به این عقیده برسد که هیچ شخصی نمی تواند بدون نقص و بی عیب باشد. مسلماً نبایستی این عمل را به نوعی انجام دهید که شخص حس کند دارید به او توهین می کنید یا اینکه قصد مسخره کردن او را دارید. به هیچ عنوان از یاد نبرید که اینگونه اشخاص بدبین هستند.

تشویق موفقیت ها

همانگونه که ذکر شد اینگونه افراد هیچ موقع در زندگی از خود خشنود و راضی نیستند و پیروزی ها برای او موقت هستند. در این صورت شما بایستی با ترغیب نمودن، پیروزی های او را پر رنگ نموده و به او این حس را القا نمایید که مطلوب ترین کار را با ملاحظه به قابلیت ها و استعداد های خود انجام داده است.

دوری از لجبازی

کمال گرایی در ازدواج و حتی پس از آن هم امتداد می یابد و به هیچ عنوان فکر نکنید که برطرف می شود. در این صورت اگر برای زندگی خود ارزش قائل هستید و می خواهید آن را از دست ندهید، به هیچ عنوان با اینگونه افراد که این مشکل را دارند لجبازی نکنید. فقط بایستی تلاش کنید در برابر اموری که بیش از اندازه به آن حساس است، این حساسیت را با گذشت زمان در او کم کنید. برای این کار لازم است به او اثبات نمایید که حرف های او را قبول دارید و سعی می کنید به عقایدش احترام بگذارید و به هیچ وجه قصد دلگیر کردن او را ندارید.

نحوه رفتار با زن کمالگرا

تقسیم کار

او را تفهیم کنید که نیازی نیست کلیه امور را خود به تنهایی انجام دهد و شما هم به صورت مطلوبی می توانید این امور را انجام دهید. چرا که این شخص بر این باور است که هیچکس نظیر او نمی تواند امور را بدون عیب و نقص انجام دهد و این طرز فکر او را درمانده و کلافه می کند. بایستی برای انجام امور با همسر خود مشورت کنید و با مدنظر قرار دادن معیارهایی که دارد، امور را به دست گیرد. با این عمل به آسانی می توانید از ایجاد هر هنجار و تنشی ممانعت نمایید.

رفتار با شوهر کمال گرا

مسئله عمده این است که چگونه میتوان با افرادی که دچار کمال گرایی هستند زندگی کرد؟ به زندگی با او ادامه دهم؟ یا چطوری به او کمک کنم تا درمان شود؟

چنانچه با شخصی ازدواج کردید که به این مسئله دچار بود بایستی جهت سازش با او تمام سعی خود را بکنید تا او را از دست ندهید. در زیر چندین مورد در خصوص شیوه رفتار با شوهر کمال گرا را بیان کرده ایم که عبارتند از:

اضطراب او را کنترل کنید

این اشخاص همواره به دنبال مطلوب ترین و بهترین همسر هستند لازم است حتماً با آنها همدردی کنید و در عوض دور شدن از آنها همانند یک رفیق با آنها برخورد کنید. برای کنترل و درمان آن میتوان به مشاوره هم رجوع کرد.

با او رابطه ای دوستانه برقرار کنید

از راهکارهای عمده جهت رفتار با شوهر کمال گرا این است که رابطه ای دوستانه با او داشته باشید و یک زندگی پر از آرامش را برای او رقم بزنید. این عمل از ایجاد کمال گرایی در زندگی ممانعت می کند و جای شکست را پر می کند.

نحوه رفتار با مرد کمال گرا

برای آنها حد و مرز تعیین کنید

همواره پایبند مبادی و ضوابط خود باشید نبایستی رفتارهای نامناسب بر روی شما تاثیر گذار باشند و این خود شما هستید که بایستی همسر خود را تحت الشعاع رفتارهای درست خود قرار دهید، بله باید با او مدار کنید ولی نباید اعتقادات شخصی و مبادی خود را در این بین فدا کنید.

زمانی که کارهای شما را قبول ندارند تحمل کنید

در زمان شکست و دشواری ها تکیه گاه مورد اعتمادی برای شریک زندگی خود باشیدچرا که این اشخاص پس از شکست متاثر، اندوهگین و افسرده می شوند که در این وضعیت نبایستی آنها را ملامت کنید با اظهار همدردی با آنها می توانید به آنها دلگرمی دهید تا مجدد به زندگی عادی خود بازگردند.

طرحواره کمال گرایی

اشخاصی که دستخوش طرحواره کمال گرایی هستند خود را شخصی زحمت کش و بی عیب نشان می دهند. آنها بر این باور هستند که بایستی جهت رسیدن به ملاک های جاه طلبانه به صورت مستمر تلاش کنند. این ملاک ها درون سازی شده اند. این اشخاص جهت دستیابی به ملاک ها تمام سعی خود را می کنند چون بایستی این عمل را انجام دهند نه به این خاطر که جلب توجه کنند. حتی اگر هیچکس کارهای آنان را نبیند با این وجود این روال را جهت دستیابی به معیار ها ادامه می دهند.

زیر فشار بودن رایج ترین هیجانی است که افرادی که دستخوش کمال گرایی هستند آن را تجربه می کنند. این مسئله تمامی ندارد و با توجه به اینکه کامل بودن امکان پذیر نیست شخص بایستی همواره سعی بیشتری نماید.

زمانی که پدر و مادری خیلی سخت گیر باشند و فرزند خود را همیشه در چارچوب «ترین ها» قرار دهند امکان دارد کودک به این دام بیافتد. در حقیقت این پدر و مادر ها همیشه از فرزند خود انتظار دارند بهترین، عاقل ترین، با ادب ترین باشد و اگر فرزند نتوانست به این موارد دست یابد تحقیر خواهد شد. فرزند اینگونه خانواده ای احتمالاً دستخوش طرحواره کمال گرایی افراطی می شود.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 0 - میانگین امتیاز: 0]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین