چگونه در روابط خود فردی منعطف و تاب آور باشیم؟

همه ما علاقه داریم که فردی منعطف در برابر دیگران باشیم و بصورت سرسختانه رفتار نکنیم. همانطور که در آموزه های اخلاقی و دینی به ما توصیه شده که با دیگران منعطف و باشید تا آنها نیز با شما رفتار خوبی داشته باشند. وقتی با سختی ها و ناملایمتی ها در روابط خود روبه رو می شوید و شما را به شدت تحت تاثیر قرار می دهند، چه واکنشی در برابرشان نشان می دهید؟ روشهای مقابله ما با احساسات و هیجاناتمان که در رفتار نشان داده می شود تمام جنبه های زندگی ما را شکل می دهد. اگر کنترل احساسات خود را در دست نداشته باشیم، آنها ما را کنترل خواهند کرد و با دردسرها و مشکلاتی جدی روبه رو خواهیم شد که همان سرسخت شدن در برابر دیگران است.

در ادامه به این موارد نیز خواهیم پرداخت:

 • تکنیک های تاب آوری
 • آموزش مهارت تاب آوری
 • روش های افزایش تاب آوری
 • تحمل سختی و انعطاف پذیری عاطفی

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین چقدر به دیگران وابسته هستید؟

اغلب انسان ها گاهی در زندگی شخصی و اجتماعی خود احساساتی و هیجانی می شوند که امری طبیعی است. ولی عدم مدیریت آنها می تواند مشکلات بسیاری برای شخص بوجود می آورد. نباید به راحتی به آنها اجازه دهیم که این احساسات ما را از پا درآورند و روابطمان را تخریب کنند. در ادامه توضیح خواهیم داد که انعطاف پذیری عاطفی چیست و چه معنایی دارد. اهمیت و ویژگی های آن در زندگی شخصی و اجتماعی را شرح می دهیم و کلیه تکنیکها و روشهای ایجاد انعطاف پذیری عاطفی را در خود بیان خواهیم کرد.

انعطاف پذیری عاطفی (تاب آوری) چیست و چه کاربردی دارد؟

از لحاظ علمی و اصطلاحی باید گفت: انعطاف پذیری عاطفی همان ساختار و هنر زندگی کردن هر فردی است که منحصر به خودش می باشد. با استفاده از این تکنیک و هنر به جایگاهی از قدرت و توانمندی می رسیم که سختی های زندگی را بصورت موقت و گذرا می بینیم. در صورت تحمل مشکلات و سختی های پیش رو، فرد خودش را قوی تر از قبل خواهد دید. در دنیایی که امروزه به سرعت در حال دگرگون شدن و تغییر است، باید گفت انعطاف پذیر بودن از لحاظ عاطفی منبع قدرتی هر فردی است که باعث می شود در برابر ضربه ها و فشارهایی که زندگی به او می زند، دوباره دست بر زمین گذاشته و بلند شود و آسیب کمتری ببیند.

اغلب مواقع زندگی غیرقابل پیش بینی است که موجب سردرگمی فرد می گردد. این امکان وجود دارد که در یک لحظه همه چیز درست پیش برود و در لحظه بعد تمام دنیای ما کاملا از بین برود و پیش بینی ناپذیر باشد. دو مسیر راهبردی در برابر ما قرار خواهد گرفت که اولین و مهمترین استراتژی، پذیرفتن اشتباهات و مقاومت در برابر سختی ها است. در اینجا میخواهیم مواردی را بگوییم که در برابر ناملایمات دنیا تسلیم نشویم و با غلبه بر رنج و سختی، زندگی فردی و اجتماعی خود را به فضایی مناسب تر تبدیل کنیم.

چگونه فردی منعطف باشیم

اهمیت انعطاف پذیری عاطفی

اگر قادر نباشیم به خوبی بر سختی های زندگی خود پیروز شویم، مطمئنا به جایگاهی که می خواهیم، نخواهیم رسید. انعطاف پذیری عاطفی به ما کمک خواهد کرد که تکنیکهای صحیح سازگاری با اطرافیان را در خود ایجاد کنیم. در دوره های سخت و پر استرس زندگی، تعادل روحی و روانی خود را حفظ کنیم تا بتوانیم مدیریت هیجانات و احساسات مان را در دست بگیریم و بر آنها مسلط شویم. اگر اینگونه نباشد، می توان هم به خود و هم دیگران آسیب جدی وارد کرد.

خصوصیات افراد منعطف چه مواردی می باشد؟

مثبت اندیشی، خوش بین بودن به آینده در این افراد وجود دارد

برای هر فردی ممکن است پیش آید که گاهی در دوره های سختی و رنج طاقت فرسا، یافتن روزنه امید به زندگی کاری سخت و دشواری شده است که میزان امید به زندگی در فرد را کاهش داده است. ولی افرادی که از نظر عاطفی منعطف هستند توانایی آن را دارند که چیزهای مثبتی را که در پشت پرده اتفاقات هستند را ببینند، جامع نگر هستند و به راحتی کم نمی آوردند، که یکی از علتهای این نگاه سالم، مثبت اندیش بودن آنها در زندگی است. این افراد برای گذر کردن از هر مشکلی در زندگیبه قدرت و توانمندی شخصی خود اعتقاد و اعتماد زیادی دارند.

خودآگاهی و شناخت خوبی از خصوصیات خودشان دارند

انعطاف پذیری عاطفی باعث می شود که در جایگاه بالاتری از خودآگاهی قرار بگیریم و از بالا به خودمان نگاه کنیم که نکاهی جامعتر و کامل می باشد. کسانی که انعطاف پذیری عاطفی دارند به خوبی از خود شناخت دارند و می دانندکه چه کسی هستند، به چه چیزهای در زندگی نیاز دارند، به چه چیزهایی نیاز ندارند، نقاط ضعفشان چیست، تقاط قوتشان چیست. برای افراد انعطاف پذیر، خودآگاهی ابزاری قدرتمند برای درک بهتر افکار و رفتارهای است که شناخت بیشتر از خود را به دنبال خواهد داشت، پس هرچقدر شناخت بیشتر شود، میزان خودآگاهی فرد از توانمندی های خودش بیشتر خواهد شد.

در روابط خود انعطاف داشته باشیم

حتی اگر شکست می خورند، مجدد تلاش و کوشش می کنند

افرادی که دارای توانمندی انعطاف پذیری عاطفی هستند، اشتهای بسیار زیادی برای رسیدن به قله های موفقیت به صورت نامحدود هستند. اگر نتوانند مسیر زندگی و راهی که می خواهند را پیدا کنند، با تلاش و پشتکار بیشتر، خودشان راه جدیدی را خلق می کنند. این افراد به خوبی آگاه هستند که هیچ چیزِ باارزشی در این دنیا به راحتی و آسانی به دست نمی آید. تسلیم شدن و پذیرفتن شکست بدون تلاش کردن در مرام و معرفت آنها نیست. پشتکار داشتن در این افراد یعنی زمانی که از انجام کار دشواری خسته شدیم، مجددا به تلاش و کارسخت ادامه دهیم و خسته نشویم. هر تجربه ای از شکست برای این افراد فرصتی برای پیشرفت مجدد و دوباره بالاتر رفتن پله های ترقی است.

اگر اشتباه کنند، خودشان را مقصر می دانند نه دیگران

توانایی کنترل درونی یعنی فرد مورد نظر به این باور رسیده است که تمام جوانب زندگی او به دستِ خودش مدیریت می شود، او می پذیرد که کنترل اغلب اتفاقات زندگی و نتایج مثبت و منفی آنها در دستِ خودِ اوست نه دیگران. ولی افرادی که مدل کنترل وقایع برای آنها به صورت بیرونی است این اعتقاد را دارند که زندگی آنها تحت امر عوامل و اتفاقات بیرونی مانند شانس، دست تقدیر و سرنوشت، جادو و جمبل، فال گرفتن و طلسم شدنقرار دارد.کسانی که دارای توانمندی منعطف بودن عاطفی هستند براین باور هستندکه اتفاقات زندگی هر فرد تحت نظارت و مدیریت خود اوست و در برابر مشکلات زندگی، خودشان را دست وپابسته و ناتوان نمی بینند. اینگونه افراد مسئولیت تمام کارهایی که در زندگی شان اتفاق می افتد به صورت تمام و کمال قبول می کنند، چه این اتفاقات خوب و مثبت باشند چه بد و منفی.

تاب آوری اجتماعی

کارهایی که انعطاف پذیری شما را بیشتر خواهد کرد

 • ذهن تان را آرام کنید زیرا با به هم ریختگی ذهنی نمی توان تصمیم درستی گرفت.
 • همهاتفاقات زندگی چه خوب چه بد را بپذیرید.
 • به هیجانات، احساسات مقبت و منفی خود توجه کنید و برایشان ارزش قائل شوید.
 • خودمراقبتی را در زندگی تمرین کنید تا به اصل جدانشدنی در زندگیتان تبدیل شود.
 • از اطرافیان، دوستان، و افراد مورد اعتماد برای افزایش انعطاف پذیری خود کمک بگیرید.
 • اضطراب، تشویش، نگرانی و ترسهای درون خود را در آغوش بگیرید و با آنها مواجه شوید.
 • از شکستو تلخی های زندگی درس عبرت بگیرید تا مجدد این اشتباهات تکرار نشوند.
 • با برنامه ریزی و هدف زندگی کنید زیرا بدون هدف بودن می تواند عواطف شما را نشانه رود.
 • از طنز و شوخی در روابط اجتماعی خود استفاده کنید زیرا می تواند گستره روابط شما را بیشتر کند.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 1 - میانگین امتیاز: 5]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین