خاموش کردن آتش اختلافات با زوج درمانی

زوج درمانی یک راهکار مناسب و بسیار مفید برای حل و رفع کشمکش ها و تعارض های میان زوجین به روش مصالحت و مسالمت آمیز محسوب می شود. زوج درمانی توسط متخصص زوج درمانی برای ارتقا و بهبود سطح کیفی زندگی زناشویی، از مؤلفه های مهم و بسیار تاثیر گذار به شمار می رود. اختلافات و کشمکش میان زوج ها، یک مسئله طبیعی و اجتناب ناپذیر تلقی می گردد. موضوع مهم و اصلی، سازگاری و به تفاهم رسیدن و نحوه مشارکت زوجین برای حل و فصل این تعارضات می باشد.

در بطن جاده زندگی و به ویژه زندگی زناشویی پستی و بلندی های زیادی نهفته است. همدل و همگام بودن زوجین با یکدیگر امکان غلبه بر سختی های ایجاد شده در این مسیر را فراهم می سازد. با این حال و در مواقعی مسائلی مانند عدم توانایی حل مسئله، عدم ابراز درست احساسات، کنترل نکردن هیجانات، قدرت طلبی و ناسازگاری مشکلات جنسی زوجین و عدم مدیریت صحیح سبب شکل گیری تنش، اختلاف و تعارضاتی در این زمینه می گردد. ادامه این روند و عدم اندیشیدن اقدامات مقتضی و مناسب علاوه بر شعله ور شدن آتش اختلافات، احترام و صمیمیت متقابل را نیز تحت شعاع خود قرار می دهد. بر همین اساس و برای جلوگیری نمودن از زبانه کشیدن شعله اختلاف و ناسازگاری و رفع این گونه تعارضات، زوج درمانی یک راهکار کاربردی و راهگشا به شمار می رود.

زوج درمانی

اهمیت و نقش زوج درمانی در زندگی زناشویی

زوج درمانی توسط متخصص زوج درمانی یک روش کارآمد و یک راه چاره تاثیر گذار برای کمک به زوج ها، به منظور حل و فصل اختلافات و تنش هایی می باشد. تنش هایی که زن و شوهر به تنهایی قادر به حل و درمان آن به صورت مسالمت آمیز نیستند. این فرآیند علاوه بر زن و شوهر با حضور یک فرد متخصص و متبحر و همینطور آموزش دیده به عنوان مشاور، درمانگر یا روانشناس موجودیت پیدا می کند.

در نتیجه با کمک متخصص زوج درمانی زوجین به بحث در مورد افکار و احساسات خود مشغول می شوند. در این شیوه درمانی به زوجین در مورد درک بهتر یکدیگر و ایجاد تغییرات مثبت در زندگی زناشویی کمک شایانی می گردد تا بدین وسیله علاوه بر حل اختلافات، زندگی مسالمت آمیز و عاری از تنشی را از سر گیرند. در پرتو زوج درمانی بازیابی رابطه مبتنی بر پایه احترام متقابل و صمیمیت بنا نهاده می شود. همچنین در این شیوه ضمن کشف و شناسایی نقایص موجود در رابطه زناشویی، تعارضات پنهان، سوء تفاهم ها و انتظارات غیر معمول از صفحه زندگی زوجین رخت بر می بندد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: حال خوب رابطه زناشویی با پرورش هوش هیجانی

زوج درمانی و ارتقای سطح کیفی روابط زناشویی

زوج درمانی توسط مشاور خانواده یا متخصص زوج درمانی، برای زوج هایی که به عدم اعتماد و سردی به علت عدم برخورداری از انگیزه های لازم و نداشتن شناخت کافی قبل از ازدواج دچار گشته اند، کمک شایانی می کند. عواملی نظیر عدم درک متقابل، اختلافات خانوادگی، عدم تفاهم، عدم توانایی لازم در مدیریت خشم و عدم رضایت از رابطه جنسی می تواند سطح کیفی زندگی و روابط زناشویی زوجین را تحت شعاع قرار دهد. با در نظر گرفتن این مسئله که عدم شناخت کافی زوجین از یکدیگر، ریشه در بسیاری از اختلافات و تنش ها دارد، زوج درمانی بر شناخت زوجین به منظور شناسایی مشکلات و اختلافات متمرکز می باشد.

متخصص زوج درمانی

عواملی مانند اختلاف سلیقه، تضاد و تعارض در ارزش ها و باورها، تفاوت های شخصیتی و فرهنگی با گذشت زمان در روابط بین زوجین آثار نامطلوبی از خود بر جای گذاشته و سبب خدشه وارد شدن به روابط میان آنها می گردد. به طور قطع و یقین، برخورداری از یک ازدواج موفق و یک زندگی سالم، نیازمند شناخت هر چه بیشتر طرفین این رابطه می باشد. شناخت مناسب زوجین از یکدیگر پایه های زندگی مشترک را مستحکم و استوار تر از قبل می نماید. در پرتو زوج درمانی می توان با حل نمودن تعارضات ایجاد شده، سطح کیفی زندگی زناشویی را بیش از پیش ارتقا و بهبود بخشید.

آثار و مزیت های زوج درمانی در روابط زوجین

در میان روابط و تعاملات میان زوج ها همواره تضاد و تعارضات دوگانه ای بروز پیدا می کند. در بسیاری مواقع علاقه مشترک طرفین به یکدیگر سبب چشم پوشی کردن از اختلافات و تعارضات می شود. در برخی مواقع یکی از طرفین بر دفاع از موضع خود اصرار و پافشاری می کند. این امر تفاهم میان زوج ها را زیر سؤال برده و در دراز مدت تبدیل به یک خشم در حال انفجار می شود که می تواند پایه های زندگی زناشویی را از پایه سست و ویران سازد.

به همین جهت و در زمان شروع اختلافات با مراجعه به زوج درمانی می توان اختلافات و تعارضات ایجاد شده را از ریشه خشکاند. بدون تردید، بازسازی رابطه و برگشتن به حالت عادی در صورت شعله ور شدن آتش اختلافات، کاری بس سخت و دشوار تلقی می گردد. در زوج درمانی آموزش مهارت مناسب، درک متقابل، افزایش همدلی، بهبود رابطه و ایجاد صمیمیت و تعامل بیشتر در اختیار زوج ها قرار داده می شود.

مشکلات زوج ها

شیوه ها و روش های کاربردی در زوج درمانی

در مقوله زوج درمانی، زوجدرمانگرها ا مشاوران خانواده روش های مختلف و در عین حال کاربردی را مورد استفاده قرار می دهند. یکی از روش ها موسوم به زوج درمانی فردی است که در این روش هر یک از زوجین به صورت همزمان با یک مشاور یا با درمانگر مختص خود جلسات را برگزار می کنند. شیوه دیگر، روش درمان مشترک می باشد که درمانگر با ترتیب دادن جلسه ای به صورت مشترک به دیدار زوج ها می رود. درمان چهار نفره نیز گونه ای دیگر از روش های کاربردی در این زمینه به شمار می رود.

در این شیوه هر یک از زوج ها با درمانگرهای متفاوتی جلسه برگزار می کنند که در برخی مواقع به صورت چهار نفره نیز جلسه های درمانی تشکیل می شود. در جلسات مشاوره، شناخت بهتر زوج ها از همدیگر با کمک مشاور یا تراپیست میسر می شود. متناسب با شدت اختلاف ها و تعارضات میان زوج ها، جلسات درمانی در نظر گرفته می شود. در جلسات زوج درمانی، نحوه فراگیری مهارت و توانایی گفتگوی مؤثر بین زوج ها آموزش داده می شود که در نتیجه آن با مشخص شدن ریشه اصلی اختلافات، درصدد ارائه راهکار برای حل و فصل مشکلات میان زوج ها می باشند.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 0 - میانگین امتیاز: 0]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین