چرا اخیرا همسرم در کارهای خانه کمک نمیکند؟

حمایت زوجین از یکدیگر می تواند تحسین برانگیز باشد. من در مواجه با مراجعان زیادی شاهد این امر بوده ام. زمانی که رابطه زوجین به خوبی مدیریت می شود، اثرات مثبت آن کاملا در رابطه احساس می شود. شما به عنوان یک شریک زندگی، برای کمک به عزیزترین فرد زندگی تان چه می کنید؟ وقتی خودتان با چالش روبرو هستید، شریک زندگیتان در چه کارهایی به شما کمک می کند؟ قبلا همسرم در زمان مشکلات  و سختی ها به من بیشتر کمک می کرد. من از او چیزهای زیادی در مورد حمایت کردن از دیگران یاد گرفتم. اما چند روزی است که به این فکر می کنم چرا اخیرا همسرم در کارهای خانه کمک نمی کند. در واقع بیشتر کارها را خودم انجام میدهم. شوهرم با تغییر رویه اش من را ناامید میکند. به این فکر کنید که چقدر بی وقفه دچار اضطراب هستم.

چند سوال بسیار مهم؟

 • آیا انجام کارهای خانه توسط همسرتان یک راه حل منطقی است؟
 • آیا زوج هایی که در کارهای خانه سهیم هستند رابطه بهتری دارند؟
 • مردان و زنان سهم نسبی خود را در کارهای خانه چگونه درک می کنند؟
 • عادلانه ترین راه برای تقسیم وظایف داخل خانه چیست؟

کارهای خانه

چرا همسرتان از کارهای خانه فراری است؟

احتمالا همسرتان هنگام مقاومت در برابر کارهای خانه دلایل متعددی از جمه نداشتن زمان را دارد. علت فراری بودن همسرم از کارهای خانه در سال‌های نه چندان دور، مردان متاهل آزادی بیشتری را برای انجام ندادن کارهای خانه داشتند. از آنجایی که امروزه زنان بیشتری مستقل هستند، آنها شریک زندگی خود را به چالش کشیده اند تا در نوع جدیدی از ارتباط که بر مبنای همکاری در کارهای خانه است، مشارکت کنند. در ادامه توجه شما را به نتایج مقاله ای جلب می کنم که به نظر من جالب، تامل برانگیز و چه بسا آموزنده خواهد بود. مطالعه‌ای در سال 2013 انجام شده است و زوج‌هایی که به صورت سنتی ازدواج کرده اند و در آن زنان، بیشتر کارهای خانه را انجام می‌دهند را، با زوج‌های مساوات‌طلب که زوجین به طور مساوی در انجام کارهایشان سهیم بودند، مقایسه کرد. نتایج نشان داد که زوج‌های برابری‌خواه کمتر رابطه جنسی دارند.

مزایا و معایب به اشتراک گذاشتن کارهای خانه و ارتباط آن با میزان رابطه جنسی چقدر است؟

امروزه، این مقاله در رسانه ها، بحثی پر جنب و جوشی را در مورد مزایا و معایب به اشتراک گذاشتن کارهای خانه و ارتباط آن با میزان رابطه جنسی زناشویی ایجاد کرده است. محققان به این نتیجه رسیدند که نوع جنسیت مرتبط با بخش مهمی از رابطه جنسی زناشویی است. (یعنی مردان کارهای سنتی “مردانه” مانند چمن زنی یا تعمیرات و زنان در حال شستن لباس ها و ظرف ها و غیره). محققان دیگر شروع به زیر سوال بردن روش شناسی مطالعه و اینکه آیا نتایج آن واقعاً منطقی است یا خیر، کردند. تحقیقات قبلی که ارتباط بین کارهای خانه و رابطه جنسی زناشویی را مورد بررسی قرار می‌داد.

برخی از محققان استدلال می‌کردند که مقدار زمانی که برای کارهای خانه صرف می‌شود ممکن است در واقع زمان در دسترس برای صمیمیت جنسی را کاهش دهد. اگرچه مطالعات بعدی این موضوع را نشان نداده‌اند. در هر صورت، بسیاری از زوج‌ها وقتی درگیر کار کردن هستند، زمانی را برای رابطه جنسی نیز پیدا می‌کنند. این موضوع همچنین مطرح می‌کند که چگونه مردان و زنان از نظر تقسیم عادلانه کارهای خانه با هم تفاوت دارند و اینکه آیا زنان بیشتر تلاش می‌کنند یا خیر. به همین دلیل، اندازه‌گیری چگونگی تأثیر کارهای خانه و رابطه جنسی دشوار است. اگرچه مشاجرات بر سر انصاف و رعایت اعتدال، مطمئناً خود به تنهایی تعداد رابطه جنسی زوجین را کاهش می‌دهد.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین «چقدر همسرتان را شناخته اید؟»

مطالعه تحقیقاتی جدید در مجله روانشناسی

البته یک مطالعه تحقیقاتی جدید در مجله روانشناسی خانواده منتشر شده که نگاهی دقیق تر به ارتباط بین مشارکت مرد در کارهای خانه و رابطه جنسی زناشویی دارد. متیو دی. جانسون از دانشگاه آلبرتا و همکارانش آن را بررسی کردند. طی داده های بدست آمده، زوجین در صورتی از رابطه جنسی مکرر و رضایت‌ بخش‌تری لذت می‌برند که مردان به طور عادلانه در کارهای خانه مشارکت داشته باشند. به اندازه کافی جالب توجه است که میزان کارهای خانه که مردان انجام می دهند در تعیین فراوانی داشتن رابطه جنسی مهم نیست. میزان انجام کارهای خانه که از مردان انتظار می رود اغلب بسته به زمان در دسترس آنها، متفاوت است. چرا این نتایج بسیار متفاوت از مطالعه قبلی است که نشان می دهد زوج های سنتی بیشتر رابطه جنسی دارند.

 • ابتدا، این مطالعه زوج های آلمانی را مورد بررسی قرار داد در حالی که تحقیقات دیگر بعدا در ایالات متحده جمع آوری شد.
 • تفاوت های مهمی در نحوه جمع آوری داده ها در طول زمان وجود داشت.
 • و اینکه چگونه کارهای خانه اندازه گیری شد که ممکن است به این دلیل نیز، مقاله نتایج متفاوتی را ارائه داده است.

کمک همسر

کمک کردن همسرم در کارهای خانه چقدر مفید است؟

تکمیل کارهای خانه توسط مرد ممکن است لذت بخش باشد یا نباشد. اما دانستن اینکه اگر شریک زندگی به تنهایی آن را انجام دهد، انرژی بیشتری از دست می دهد. یا قبل از اینکه همسرش بگوید چرا اخیرا همسرم در کارهای خانه کمک نمی کند، با کمک کردن از عصبانیت و تلخی جلوگیری می کند و زمینه بهتری را ایجاد می کند که در آن یک رابطه جنسی (رضایت بخش) رخ دهد. زنانی که شاغل هستند، برای اینکه سهم خود را به نحو احسن انجام دهند، در خانه داری احساس فشار می‌کنند. در ادامه حتی اگر به احتمال زیاد شما قبلاً این استراتژی ها را امتحان کرده اید، تعدادی راه حل ارائه می شود.

 • هنگامی که شما و همسرتان آرام و تنها هستید با یکدیگر گفتگو کنید.
 • گفتگو کردن در هر مسئله ای بمثابه شاه کلید حل مسئله است.
 • توضیح دهید این حضور اوست که هنگام مشکلات و چالش ها کمک کننده است.
 • مهم‌تر از همه، شما می‌خواهید به‌جای اینکه رفتار آزاردهنده داشته باشید، از هم حمایت کنید و در کنار هم باشید. این یک معضل است لذا، توجه داشته باشید که ممکن است منجر به نق زدن نیز شود.
 • اگر موارد فوق را امتحان کرده اید و شوهرتان همچنان مقاومت می کند، شاید بتوانید از یک دوست یا خویشاوند مورد اعتماد مشورت بخواهید که با شوهرتان صحبت کند.
 • به تدیج با کمک کردن در کارهای منزل، این امر به صورت عادت مفید ایجاد می شود.
 • در هر مرحله، این امر به شما بستگی دارد که چگونه با این موضوع برخورد کنید. وقت بگذارید و به این موضوع فکر کنید. همیشه این احتمال وجود دارد که شوهرتان بعد از اینکه متوجه شود شما به او اهمیت می‌دهد، رفتار خود را تغییر دهد.

از آنجایی که زنان در حال حاضر مسئولیت های بیشتری را بر عهده دارند، این احتمال وجود دارد که بار بیشتری از کارهای منزل بر دوش آنها گذاشته شود و این امر نابرابری هایی را تشدید می کند. بنابراین، اکثریت زوجین موفق تلاش می کنند تا تقسیم کار برابر را ایجاد کنند و مردان برای مشارکت در خانه فرصتی را در نظر بگیرند. در ادامه چک لیست کوتاهی از کارهایی که مردان می توانند انجام دهند تا مسئولیت بیشتری در قبال امور خانه به عهده بگیرند، را مطرح کرده ایم.

 • برقراری ارتباط. اولین قدم برای ایجاد یک تقسیم کار برابر در خانه، این است که در مورد آن با شریک زندگی خود صحبت کنید.
 • این موضوع را به عنوان کمک به شریک زندگی خود در نظر نگیرید. شما پرستار بچه یا به عنوان فرد کمک کننده به همسر نیستید. پس بهتر است این موارد را به عنوان مسئولیت خود در نظر بگیرید.
 • حالت تدافعی نگیرید. شریک زندگی شما در امر خانه داری عملکرد بهتری دارد و متخصص است و تجربه هایی را برای به اشتراک گذاشتن دارد. پس اگر شریکتان توصیه یا انتقادی برای شما داشت حالت تدافعی نگیرید.
 • در برابر مشکلات و سختی ها، انعطاف پذیری را تمرین کنیم.
 • اگر امکانش هست کارها را با هم انجام دهید. برای اینکه یکی از شما دچار فشار بیش از حد نشود، یا اینکه یکی از شما در انجام وظایف محول شده خود کوتاهی نکند، سعی کنید وظایف را با هم انجام دهید. اگر بتوانید کارها را با هم انجام دهید، تقسیم بندی خود را عادلانه تر می بینید و هر دو راضی تر خواهید بود.

در نهایت، در نظر داشته باشید که این شرایط همیشه دوام نخواهد آورد. به عنوان مثال، هنگامی که یکی از زوجین ساعت اضافه کاری دارد، ممکن است با سعه صدر و انعطاف پذیری شرایط بهتری ایجاد شود.

عدم همکاری در کارهای خانه

نحوه همکاری همسرم در کارهای خانه

عدم همکاری زن و شوهر ممکن است باعث ناراحتی زوجین شود. این ناراحتی ناشی از این که چرا اخیرا همسرم در کارهای خانه کمک نمی کند، کاملا منطقی است. شما به این امید ازدواج نمودید که شما و همسرتان زندگی طولانی و سالمی را در کنار هم داشته باشید. لذا، از جمله کارهایی که زوجین در آن با یکدیگر همکاری می کنند تا باعث پیوند عمیق رابطه عاطفی شود، در ادامه مطرح خواهد شد:

 • هنگام سفر در کنار یکدیگر قدم می زنند.
 • با یکدیگر فیلم تماشا می کنند.
 • گوش دادن همدلانه و فعال دارند.
 • به صحبت های یکدیگر گوش می دهند و به همدیگر کمک می کنند تا مشکلات را حل کنند.
 • تعیین کردن حد و مرزها و حریم خصوصی در زندگی دو نفره
 • درباره چیزهای معمول با یکدیگر صحبت می کنند و به احساس یکدیگر آسیب نمی زنند.
 • با یکدیگر صداقت دارند.
 • به یکدیگر کمک می‌کنند که با هم راحت باشند و از چیزی خحالت نکشند.
 • به یکدیگر اجازه می دهند، زمان هایی را به تنهایی بگذرانند.

در پایان

مهم است در نظر داشته باشید که نگرش جامعه در مورد نقش های جنسیتی جهت انجام کارهای خانه در طول زمان تغییر کرده است. در حالی امروزه به اشتراک گذاری مساوی در کارها امری بدیهی تلقی می شود که همیشه اینطور نبوده است. و افراد از فرهنگ های دیگر اغلب دیدگاه های متفاوتی در مورد اینکه چه کاری برای مردان و زنان قابل قبول است، دارند. همچنین در نظر داشته باشید، از آنجایی که بیشتر مطالعاتی که به کارهای خانه و رابطه جنسی می پردازند، معمولاً مقطعی هستند زیرا تفاوت بین نسل ها، نتایج متفاوتی را بسیاری از زوج ها منعکس می کند. با این حال، جدیدترین یافته‌ها نشان می‌دهد که برای اکثر زوج‌ها چقدر مهم است که مردان به سهم خود کارهای خانه را انجام دهند و تناوب رابطه جنسی، مزیتی نیست که تنها از اشتراک‌گذاری کارهای خانه به دست ‌آید. زوج‌های برابری‌طلب و موفق اگر ببینند که یکی از شرکای زندگی در انجام وظایف ناکام است، از ایجاد تعارضاتی که درون رابطه‌ به وجود می‌آید، اجتناب می‌کنند. این اجتناب با خود صبر و فداکاری را به دنبال دارد. برای زوج هایی که به دنبال کنار هم ماندن به صورت طولانی مدت هستند، ایجاد یک شراکت واقعی، از جمله تقسیم عادلانه مسئولیت های خانه، بسیار مهم تر از آن چیزی است که فکرش را کنید.

نویسنده: فاطمه اعتمادی، روانشناس عمومی

منابع:

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 2 - میانگین امتیاز: 4.5]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین