با فحاشی همسرم چه کنم؟

اگر می خواهید زندگی خود را نجات دهید شما را به خواندن ادامه مطالب تشویق می کنم. من 10 سال است که ازدواج کرده ام و دو فرزند دارم. در شغل مورد علاقه ام کار می کنم و از آن لذت می برم. دوستان خوب و رابطه خوبی با خانواده ام دارم. مشکل من این است که نمی دانم با فحاشی همسرم چه کنم. کارهای مربوط به داخل و بیرون خانه را انجام نمی دهد. من دوست دارم هر دو نفر ما زندگی راحتی داشته باشیم. اما او گاهی رفتاری که قابل قبول نیست را با من انجام می دهد و با عصبانیت تمام فحاشی می کند. اگرچه این رفتارش روزانه یا در طول هفته به صورت مداوم تکرار نمی شود. اما زمانی که فحاشی کند واقعا وحشتناک می شود. در بدترین حالت چند ماه پیش، یک بار به من سیلی محکمی زد و شروع به فحاشی کرد. سپس دستگیر و متهم شد. این موضوع، تلخ ترین و غافلگیرکننده ترین پیامد را برای من داشت. پس از آن، زندان و ملاقات با روانشناس، تغییراتی را در زندگی ما بوجود آورد.

اما در بهترین حالت، شوهرم مرد جذاب و باهوشی است. دوران کودکی سختی را پشت سر گذاشت تا به یک فرد موفق در شرکت حقوقی خود تبدیل شود. بچه های من او را می پرستند. اما دیگر نمی توانم عصبانیت و ترس را تحمل کنم. فکر می کنم او باز هم بدترین رفتارها را با من خواهد داشت. آیا باید به این مرد فرصت دوباره ای بدهم؟ بله. می توانید به همسرتان فرصت دوباره ای بدهید اما با ایجاد یک سری قوانین قابل توجه در رابطه این امر میسر می شود. من تعدادی پیشنهاد به شما ارائه می کنم، حتی اگر به احتمال زیاد شما قبلاً این استراتژی ها را امتحان کرده باشید. در واقع، شما و همسرتان بهتر است تحت شرایط و قوانینی دوباره مذاکره کنید. به نظر می رسد که شوهر شما می خواهد همسر خوبی برای شما باشد، اما بدون حمایت شما نمی داند چگونه به هدفش برسد. ممکن است الگوی خوبی در این زمینه نداشته است.

به او کمک کنید اما ابتدا لازم است با شوهرتان گفتگو کنید و متوجه شوید که او در مورد زندگی اش با شما چه نگرانی هایی دارد و سپس با هم قوانین اساسی و اهدافی را برای ترمیم رابطه تعیین کنید. درست همین حالا، وقت آن رسده است که شما و شوهرتان بنشینید و با آرامش و مهربانی گفتگو کنید. چیزی را که دوست دارید اتفاق بیفتد به او بگویید. در مورد تغییراتی که بعد از ملاقات با روانشناس در رفتارش ایجاد شده به او بگویید، تا بیشتر تشویق شود. از او بپرسید که بهترین کاری که می توانید برایش انجام دهید، چه کاری است؟ به هر حال، این وظیفه شماست که به او اطلاع دهید که دوست دارید چه کاری انجام دهد تا به بهترین نحو با شما رفتار کند. همچنین از همسرتان سوال کنید که چه چیزهایی محرک استرس او هستند که تا این حد او را مجبور به فحاشی می کند.

شوهر بد اخلاق

هنگام عصبانیتم با فحاشی همسرم چه کنم؟

خیلی ها از خانما این سوال را می پرسند که وقتی عصبانی می شوم با فحاشی همسرم چه کنم که این موضوع تشدید پیدا نکند. آیا من حق ندارم عصبانی شوم؟ چه مشکلی در رابطه زوجین وجود دارد که گاهی  احساس خوبی ندارند. شاید مشکلی در برقراری ارتباط وجود داشته باشد. شاید مشاجره بیش از حد داشته باشند. بسیاری از زوجین سعی کرده اند شرایط را تغییر دهند اما موفق نشده اند. احتمالا شوهرتان هم وجود این مشکلات را قبول نمی کند و حتی بگوید اوضاع آنقدرها هم بد نیست. در حین دعوا کردن این الفاظ طبیعی است که به کار گرفته شود.

آیا باید به درمان فردی بروید. شاید فکر می کنید می توانید در آنجا روی مشکلات موجود در رابطه خود کار کنید. ممکن است احساس کنید که تاکنون هم به تنهایی روی آنها کار کرده اید. حالا شاید بتوانید در مورد بهترین روش انجام این کار، از روانشناس کمک و راهنمایی دریافت کنید. این راه حل منطقی است و به هر حال، کار دیگری نمی توانید انجام دهید. در واقع، شواهد زیادی وجود دارد که مشاوره با روانشناس برای حل مشکلات زوجین مفید است. همچنین مهم است بدانید این درمان فردی ممکن است در کنترل بهتر خشم و ابراز هیجانات به شما کمک کند، اما احتمالاً به رابطه شما کمک نمی کند. اما بدان معنا هم نیست که هیچ کمکی دریافت نکنید. اگر صادقانه تر بنویسم ممکن است بعد از دریافت مشاوره مشکلات جدی تری را احساس کنید. از جمله:

  • ممکن است بیشتر احساس تنهایی کنید.
  • ممکن است احساس کنید همه چیز به شما بستگی دارد.
  • شما ممکن است به تنهایی برای انجام همه تغییرات احساس مسئولیت کنید.
  • ممکن است احساس کنید که هیچ تاثیری بر شریک زندگی خود ندارید.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین و رایگان «چقدر همسرتان را شناخته اید؟»

در مقابل فرزندانم با فحاشی همسرم چه کنم؟

سهولت در جلوگیری از فحاشی همسر در مقابل فرزند کار آسانی نیست. از طرفی، شما امیدوار بودید که الگوی خوبی برای فرزندانتان باشید. در این شرایط چه باید کرد. باز هم اولین قدم این است که در فرصت مناسب از همسرتان بپرسید چرا هنگام حضور فرزندان فحاشی می کند. آیا کنترلی روی رفتار خود ندارد. برخی از مسائلی که توضیح می دهم ممکن است نقطه شروعی برای خودآگاهی زوج ها باشد تا در مورد احساس خود بهتر صحبت کنند.  آیا ممکن است قبلا تجربه بدی با والدین خود داشته است؟ آیا فکر می کند با فحاشی کردن موفق به کنترل شما و فرزندان می شود؟ به همسرتان بگویید چقدر برای شما مهم است که بعضی از این رفتارها را ترک کند. در این صورت همه شما، امیدوارتر، یا خوشحال تر هستید.

  • دقت کنید گفتگو کردن با بحث کردن متفاوت است. اگر اصول بحث و گقتگو کردن به درستی انجام شود باعث موفقیت در رابطه زوجین می شود.
  • هیچ وقت دیر نیست به همسرتان فرصت بدهید.
  • خیلی تلاش کنید تا گفتگو و ارتباط درستی داشته باشید.
  • او را متوجه این امر کنید که تمام خانواده به او اهمیت می دهند و می خواهند او پدری شاد و سالم باشد.

در نهایت، اگر (فقط و فقط اگر) تشخیص می دهید، درست است: به همسرتان بگویید تا زمانی که به هم کمک نکنید، مطمئن نیستید که بتوانید به رابطه با او ادامه دهید. این اولتیماتوم فقط زمانی بهتر است استفاده شود که درست طبق نیت شما باشد. از آن به عنوان بلوف یا دستکاری استفاده نکنید. اما، اگر واقعاً درست است، پس بله، بهتر است این حرف را بگویید. اینکه به او بفهمانید در کدام نقطه رابطه ایستاده‌اید و چقدر این مسئله برای شما جدی است، قاطعیت همراه با  صداقت و احترام است.

مشکلات همسر عصبانی

در پایان

فحاشی کردن شوهرتان ممکن است باعث ناراحتی زیاد شما شود. ناراحتی شما منطقی است. زوجین به این امید ازدواج می کنند که هر دو زندگی طولانی و سالمی را در کنار هم داشته باشند. وقتی با این مسئله مواجه شدید که با فحاشی همسرم چه کنم، برای اینکه شما هم احساس کنار گذاشته شدن نکنید بهتر است با یک دوست یا همکار صحبت کنید. مطمئنا، با کمک یک متخصص و روان شناسِ آموزش دیده می توانید تا حد بیشتری این نارضایتی را خنثی کنید.

علم روانشناسی معتقد است که زوجین زمانی بهترین عملکرد را در رشد رابطه خود خواهند داشت که راه‌هایی برای متعادل کردن نیازها و ابراز احساسات خود بیابند. اگر موارد فوق را امتحان کرده اید و شوهرتان همچنان به رفتار منفی اش ادامه می دهد، شاید بتوانید از یک دوست یا خویشاوند مورد اعتماد بخواهید که با شوهرتان صحبت کند. اگر زمان گذشت و هیچ حرکت مثبتی ایجاد نشد، بهتر است به مرحله نهایی بروید و آن این است که به شوهرتان بگویید که چگونه فحاشی کردن او بر احساسات شما نسبت به او و کیفیت رابطه تأثیر می گذارد. لذا، در این مرحله، به شما نیز بستگی دارد که چگونه با این موضوع برخورد کنید. وقت بگذارید و به این موضوع فکر کنید. همیشه این احتمال وجود دارد که شوهرتان بعد از اینکه او یا کسی که به او اهمیت می‌دهد دچار ترس از دست دادن رابطه شود، رفتار خود را تغییر دهد. بالاخره شوهرت مسئول رفتارهای خودش است.

نویسنده: فاطمه اعتمادی، روانشناس عمومی

منابع:

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 2 - میانگین امتیاز: 4.5]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین