حال خوب رابطه زناشویی با پرورش هوش هیجانی

یکی از عواملی که در ایجاد حال خوب رابطه زناشویی اهمیت فراوانی دارد، کیفیت روابط جنسی زن و شوهر است. تحقیقات نشان میدهد ارتباط معنادار و قابل توجهی میان رابطه جنسی و رضایت زوجین وجود دارد. تحقیقات دیگر نشان می دهد که بین افزایش هوش هیجانی و رابطه جنسی نیز رابطه بسیار اثر بخشی وجود دارد. کمبود مهارت های ارتباطی بطور مؤثری موجب بروز نارضایتی جنسی وزناشویی میان زوج ها می شود. بسیاری از محققان بر این باورند زوج هایی که فاقد مهارت های ارتباطی موثر و لازم برای سازماندهی احساسات خود هستند، تعارض های زناشویی را افزایش داده و در کنار یکدیگر نارضایتی های بعدی را رقم می زنند.

رابطه جنسی با کیفیت، چراغ روشن خانواده سالم

یکی از مهمترین و پیچیده ترین جنبه های سلامت زن و شوهرها، رسیدگی به امور جنسی و میل جنسیشان است. سرکوب نیازهای طبیعی آنان، آثار نامطلوبی بر صمیمیت و نشاط آنها می گذارد اما رسیدگی به قاعده به آن، موجب سر زندگی و شادابی هر چه بیشتر زندگی می شود. این امر تأثیر به سزایی نه تنها در نحوه کارکرد خانواده، بلکه زمینه سلامت نسل بعد را نیز فراهم میکند.

بیش از نیمی از مشکلات جنسی که باعث از هم پاشیدگی زندگی و روابط خانوادگی می شود، به علت ناآگاهی یا آگاهی ناکافی و عقاید نادرست در خصوص روابط جنسی است. بنابراین لازم است با آموزش مسائل جنسی و افزایش آگاهی در مورد تفاوت های دو جنس از نظر عملکرد و تفاوت های طبیعی در نیازهای جنسی، نسبت به رفع مشکلات اقدام کرد. هر چه زوجین نسبت به همدیگر احساس خشنودی بیشتری داشته باشند، آن زندگی از سلامت و امنیت کافی برخوردار می شود. توانایی های افراد در چنین خانواده هایی افزایش یافته و اعضا درصدد شکوفایی استعدادهای خویش برمی آیند و در نتیجه حال خوب رابطه زناشویی حاصل می شود.

رابطه زناشویی

افزایش رضایتمندی و حال خوب رابطه زناشویی به کمک هوش هیجانی

مؤلفه های متفاوتی در افزایش میزان رضایت مندی زن و شوهر موثر است. یکی از مهمترین آنها، هوش هیجانی است. هوش هیجانی شکلی از هوش است که توانایی نظارت بر احساسات و هیجانات خود و دیگران را ایجاد میکند. این هوش در جهت تمایز قائل شدن بین احساسات و هیجانات و استفاده از اطلاعات برای تفکر شخصی و کارهای عملی گام بر می دارد. در واقع هوش هیجانی به مجموعه ای از توانایی ها، کفایت ها و مهارت های مربوط به درک، فهم، استدلال و اداره هیجانات دلالت دارد.

روانشناسان می گویند هوش هیجانی در زندگی اهمیت بسیاری دارد و با تکیه بر آن می توان بسیاری از مشکلات زندگی بشر امروز را حل کرد. از آنجا که این قدرت بشری توانایی کنترل و نظارت بر هیجانات را ایجاد می کند، می تواند بر ارتقای سطح کیفیت رابطه جنسی – زناشوئی نیز تاثیر بسزائی بگذارد. زیرا ناتوانی در بروز بموقع هیجانات بر سلامت فکری و جسمی افراد و همچنین در سازگاری افراد با دیگران به خصوص زن و شوهر ونیز در زندگی مشترک آنان می تواند تاثیر مثبت یا منفی داشته باشد. گاهی بروز و نشان دادن هیجانات غلط از خود و یا حتی تشخیص هیجانات غلط همسر خود، در زندگی منجر به پیش آمدن سوء تفاهم ها و یا حتی مشکلات حادتری در زندگی می شود. اگر اشخاص از هوش هیجانی بالائی برخوردار باشند، EQ آنان ها باعث کاهش تعارضات زناشوئی می شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: علل بی علاقگی جنسی در روابط طولانی مدت

هوش هیجانی چطور به داد زندگی می رسد؟

اگر بخواهیم در یک مثال توضیح دهیم، وقتی یکی از زوجین حالات و هیجانات روحی مناسبی ندارد، طرف مقابل او را درک کرده و یا وظایف و مسئولیت های خاص و دشوار را از او انتظار ندارد. یا حتی می تواند به این صورت نمایان شود که فرد به همسر خود کمک می کند تا از آن حالات و هیجانات روحی بد، دور شود. کسی که دارای هوش هیجانی بالایی است از آنچه که او را به هم میریزد و یا اشخاصی که هیجانات و حس بد و ناخوشایندی به او می دهند دوری می کند. هنگامی که فرد دارای هیجانات ناخوشایند است، این موقعیت را تشخیص داده و او را درک میکند. البته این مساله در زندگی زناشوئی بسیار بااهمیت است.

به عکس، هرگاه زن و شوهر دارای هوش هیجانی بالائی باشند، هنگام بالا بودن هیجانات خوب و مثبت، همدیگر را یاری می کنند تا زمان های بیشتری را با یکدیگر در این هیجانات و حالات خوب و مثبت باقی بمانند. در مجموع فردی که دارای هوش هیجانی بالائی است، هیجانات همسر خود و حتی دیگران را شناخته و درک می کند و به آن احترام می گذارد.

حال خوب در رابطه زناشویی

زندگی بدون هوش هیجانی؟!

بنابر آنچه گفته شد عوامل مختلفی در رضایت از رابطه جنسی زناشویی دخیل هستتند. اگر زوجین این عوامل را که باعث تعارضات بین آنها می شود، شناسایی نکنند و راه حل آنرا نیابند، احتمال بوجود آمدن تعارضات زناشویی و از بین رفتن رضایتمندی جنسی بسیار بالا می رود.

اگر چنین باشد و همسران به کیفیت روابط جنسی خویش اهمیت ندهند. از هوش هیجانی خود برای شناخت تفاوت های فردی همدیگر و پردازش احساساتشان در حل مشکلات استفاده نکنند. یا در وظایفی که هر یک در زندگی مشترک دارند اهمال کاری کنند چه اتفاقی می افتد؟

واضح است که نارضایتی از رابطه جنسی زناشوئی در زندگی ایجاد میشود. نتیجه آن طلاق عاطفی یا قانونی است و به متلاشی شدن خانواده منجر می شود. البته هر کدام بطور جداگانه هزینه های منفی خود را بنحوی به جامعه اعمال می کند.

با تکیه بر آنچه گفته شد لازم است ازین پس دقت بیشتری در روند روابط خود کرده و کمبودها را جبران کنیم. خجالت نکشیم و در مورد کاستی های امور زناشویی خود با یک متخصص روانشناسی صحبت کنیم و با راهنمایی او و تکیه بر توانمندی های درونی خود یک رابطه باکیفیت بسیازیم. شک نکنید حال خوب رابطه زناشویی در تمام شریان های زندگی شما نفوذ کرده و به شما توان مضاعف می دهد که به تمام نقش هایتان در زندگی جان تازه بدهید و از هر کدام لذت بیشتری ببرید. رابطه جنسی را دست کم نگیرید؛ زیرا ازمهمترین مصالح ساخت یک خانواده سالم و ایجاد حال خوب رابطه زناشویی است. اگر اطلاعات کمی دارید و نمی دانید چطور باید با هوش هیجانی حالتان را بهتر کنید، حتما از متخصص کمک بگیرید و بدانید اولین قدم برای اصلاح سبک زندگی خود را برداشته اید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 1 - میانگین امتیاز: 4]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین