درمان نوروفیدبک چیست؟

درمان نوروفیدبک، نوعی درمان است که در آن، حسگرهای الکتریکی به سر شما وصل میشوند. این نوع درمان، بدون درد است و نسبت به آن چیزی که بنظر میرسد، ترسناک نیست. در درمان نوروفیدبک نوار یا الکترودهایی روی سر قرار میگیرند و بوسیله آن بخشهای مختلف مغز کنترل میشود. سپس از طریق بازخورد شنیداری یا بصری، بیماران میتوانند چگونگی واکنشهای مغز را به تلقین های درمانگر یا پزشک مشاهده کنند. این درمان میتواند به بیماران کمک کند تا ریشه احساسات خود را بر اساس واکنش های طبیعی خود که ممکن است حتی متوجه وقوع آن هم نشوند، بهتر درک کنند. یکی از مزایای درمان نوروفیدبک این است که بدون دارو است، بنابراین عوارض جانبی بسیاری از داروها را نخواهد داشت. با این حال از نوروفیدبک به عنوان یک مکمل در کنار درمان های پزشکی معتبرتر استفاده میشود.

چگونه نوروفیدبک به ما کمک میکند؟

از یک جلسه درمان نوروفیدبک چه انتظاری باید داشت؟

اولین و مهمترین قدم قبل از رزرو جلسه، پیدا کردن یک متخصص واجد شرایط است. میتوانید با پزشک یا درمان خود مشورت کنید و از آنها بخواهید که شما را به یک روانپزشک یا روانشناس با تجربه در این عمل ارجاع دهد. در ادامه نحوه جلسه درمان نوروفیدبک آمده است:

  • تنظیم خلق و خو: درمانگر به بیماران در آرامش و مدیریت هیجانات کمک کرده و اتاق درمان را برای آرامش بیشتر درمانجو آماده میکند.
  • وصل کردن الکترودها: جلسات درمانی نوروفیدبک، با تجهیز درمانجو به کلاه یا هدبند با الکترودهای متصل آغاز میشود. هیچ سوزن یا دارویی در کار نیست. تنها حسگرهای الکترودها، سیگنال های تولید شده توسط مغز را شناسایی و به کامپیوتر منتقل میکند.
  • فعالیت محرک: فعالیتی که انجام میدهید، بستگی به این دارد که چه موضوعی را میخواهید درمان کنید. این فعالیت ها میتواند شامل تماشا کردن چیزی بر صفحه، بستن چشمان و گوش دادن به یک صدا و یا شرکت در فعالیتی مانند انجام بازی های ویدیویی باشد. ممکن است از شما خواسته شود دراز بکشید یا روی صندلی بنشینید.
  • دریافت بازخورد: جلسات معمولا 60 دقیقه طول میکشد. در طول درمان، از نحوه عملکرد مغز خود، اطلاعاتی دریافت میکنید.
  • تکرار جلسات: زمانی که شما پس اتمام جلسه اول، از کلینیک خارج میشوید، چیزی را احساس نخواهید کرد. تعداد جلساتی که برای هر بیمار مشخص میشود، متفاوت است اما اغلب درمان نوروفیدبک بین 6 تا 20 جلسه طول میکشد.

آرامش به کمک نوروفیدبک

نوروفیدبک در درمان چه اختلالاتی موثر است؟

درمان نوروفیدبک در درمان اختلالاتی از جمله موارد زیر موثر است:

منبع: forbes.com

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 1 - میانگین امتیاز: 4]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین