آیا گل موجب تشنج میشود؟

اختلاف نظرهای زیادی بر این موضوع وجود دارد که آیا ماریجوانا یا گل موجب تشنج میشود یا آن را کنترل میکند. اخیرا برخی از افرادی که درمورد ماریجوانا به پژوهش پرداخته‌اند، با اطلاعاتی مواجه شدند که نشان میدهد این ماده مخدر میتواند به جلوگیری از تشنج کمک کند. از طرفی برخی دیگر از محققان معتقدند که مصرف ماریجوانا تنها موجب بدتر شدن تشنج میشود. شایان ذکر است که هر دو مکتب فکری ادعاهای خود را بر اساس داده های معتبر بیان میکنند. به این ترتیب، تحقیقات بیشتر برای درک کامل تاثیر ماریجوانا بر تشنج ضروری است. البته باید توجه داشت که اگرچه ماریجوانا میتواند به جلوگیری از تشنج کمک کند، اما چیزهای بیشتری وجود دارد. در حقیقت تنها یک عنصر موجود در ماریجوانا به تشنج کمک میکند و این کار را در میزان کمی انجام میدهد. در این مقاله میخواهیم به این موضوع بپردازیم که آیا ماریجوانا موجب تشنج میشود یا موجب کاهش آن.

تشنج ناشی از مصرف گل

آیا گل میتواند باعث تشنج شود؟

در حین مطالعه بر ماریجوانا، پژوهشگران این سوال را از خود میپرسند که آیا واقعا ماریجوانا میتواند موجب تشنج شود؟ ماریجوانا یا گل بر عملکرد مغز تاثیر میگذارد. به همین علت اگر در سنین پائین مصرف شود، رشد مغز در کودکان و نوجوانان را متوقف میکند. با وجود اینکه ماریجوانا بر مغز اثرات کوتاه مدت و بلند مدتی دارد، اما بنظر نمیرسد موجب تشنج شود یا احتمال تشنج را افزایش دهد.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین افسردگی دکتر دیوید برنز

آیا گل میتواند به تشنج کمک کند؟

محصولات مختلفی را میتوان از گیاه ماریجوانا به دست آورد. محصولاتی که از ماریجوانا بدست می آید، اغلب حاوی دو ماده شیمیایی فعال اصلی در این گیاه است:

  • تتراهیدروکانابینول (THC): این ماده یک روانگردان بالقوه اعتیادآور است که باعث تغییر احساس و افزایش مصرف ماریجوانا میشود.
  • کانابیدیول (CBD): کانابیدیول هیچ یک از خواص اعتیادآور یا روانگردان THC را ندارد. در حقیقت ماده‌ای که در ماریجوانا موجب کاهش تشنج میشود، کانابیدیول است. نشان داده شده است که این ماده به خودی خود در کمک به کاهش خطر تشنج در برخی شرایط موثر است. سازمان غذا و دارو (FDA) یک داروی مبتنی بر کانابیدیول را برای استفاده در برخی از اشکال نادر و شدید صرع تایید کرده است.

بنابراین باید توجه داشته باشید که درحقیقت کانابیدیول موجود در ماریجوانا به درمان تشنج کمک میکند و نه خود ماریجوانا! تنها دارویی که از کانابیدیول برای درمان افراد مبتلا به صرع استفاده میکند، دارویی با نام تجاری اپیدیولکس (Epidiolex) است. مطالعات نشان میدهد که کانابیدیول میتواند به کاهش احتمال تشنج در افرادی که صرع دارند کمک کند. تحقیقات نشان میدهد:

  • در یک مطالعه، 60 درصد از افرادی که از کانابیدیول استفاده میکردند، بهبود علائم صرع را گزارش کردند.
  • حدود 40 درصد از افرادی که در همان مطالعه شرکت کردند، شاهد کاهش 50 درصدی یا بیشتر در تعداد تشنج هایی بودند که تجربه کردند.
  • حدود 5 درصد از افرادی که از کانابیدیول برای درمان صرع استفاده میکردند، بدون تشنج شدند.

تحقیقات در این زمینه هنوز ادامه دارد و آمار ممکن است تغییر کند زیرا دانشمندان درک بهتری از نحوه کمک کانابیدیول به تشنج به دست می آورند.

افسردگی ناشی از مصرف مواد

صرع چیست؟

صرع یک بیماری عصبی است که باعث تشنج های مکرر میشود. صرع ممکن است به خودی خود رخ دهد یا در اثر سایر بیماری ها ایجاد شود. افراد مبتلا به صرع معمولا برای کمک به کاهش خطر تشنج های بعدی، داروهایی با اثرات طولانی مدت مصرف میکنند.

مصرف ماریجوانای پزشکی برای درمان صرع

ماریجوانا پزشکی، همان ماریجوانایی است که به شکل گیاهی است و شامل THC و CBD میشود. اما تفاوت آن با ماریجوانای طبیعی این است که این ماریجوانا به دلایل پزشکی استفاده و توصیه میشود. ماریجوانا پزشکی برای درمان صرع استفاده نمیشود و مصارف دیگری دارد. اما به علت اینکه کانابیدیول برای درمان افراد مبتلا به صرع مفید است، سازمان غذا و دارو، دارویی با نام تجاری اپیدیولکس را تایید کرده است که میتواند برای درمان اَشکال نادر صرع مورد استفاده قرار بگیرد. مانند اکثر داروهای صرع، این دارو نیز نیاز به نسخه دارد و نباید بدون مشورت با پزشک مصرف شود.

روغن کانابیدیول برای درمان تشنج

همانطور که پیش‌تر ذکر شد، کانابیدیول توسط سازمان غذا و دارو برای انواع خاصی از صرع تایید شده است. با این وجود تنها باید با راهنمایی پزشکی استفاده شود. این بدان معنی است که شخصی که میخواهد از کانابیدیول برای صرع استفاده کند، ابتدا باید با پزشک خود مشورت کند و نسخه ای برای اپیدیولکس دریافت کند. به جز داروی اپیدیولکس، روغن کانابیدیول نیز وجود دارد. البته ممکن است به تنهایی برای تشنج بهترین گزینه نباشد. زیرا کانابیدیول فقط برای انواع بسیار خاص صرع استفاده میشود و گزینه های درمانی دیگر وجود دارد که احتمالا برای انواع دیگر صرع بهتر عمل میکنند. برای استفاده از روغن کانابیدیول نیز بهتر است ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

صرع و تشنج

اپیدیولکس چیست؟

اپیدیولکس تنها برای استفاده در شرایط خاصی از صرع مورد استفاده قرار میگیرد، از جمله:

  • سندرملنوکس-گاستوت: نوع خاص و شدیدی از صرع که اغلب کودکان را درگیر میکند.
  • سندرم دراوه (صرع میوکلونیک شدید): نوعی صرع شدید و خاص که از 6 ماهگی بروز پیدا میکند.
  • کمپلکس توبروس اسکلروزیس: یک بیماری ژنتیکی که موجب تشنج و تاخیر در رشد میشود.

منابع: columbusrecoverycenter.com و healthgrades.com

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 3 - میانگین امتیاز: 3.3]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین