زندگی با یک معتاد: چگونه با یک همسر معتاد رفتار کنیم؟

قرار است روابط صمیمانه ما پناهگاه‌های امنی باشد و خانه‌های ما مکان‌هایی هستند که در برابر خطرات پناهگاهی ایجاد می‌کنند. با این حال داشتن رابطه با شریکی که به الکل یا مواد مخدر اعتیاد دارد، می‌تواند منجر به یک رابطه ناسالم همراه با استرس عاطفی و سوء استفاده شود. سوء مصرف مواد در نهایت میتواند با تضعیف اعتماد، پیوند بین زوجین را ضعیف میکند. همچنین در بسیاری از موارد می تواند رابطه ی زوج را از بین ببرد. اگر فرزندان بخشی از رابطه باشند، تعارض بر سر مسئولیت‌های والدین، بی‌توجهی یا سوء استفاده می‌تواند در نتیجه مصرف مشروبات الکلی یا مصرف مواد مخدر یکی از طرفین یا گاهی اوقات هر دو شریک زندگی رخ دهد.

زندگی با یک فرد معتاد چگونه است؟

زندگی زناشویی با یک معتاد آسان نیست. برای شروع، افراد معتاد به مواد گاهی غیرقابل پیش بینی و غیرمنطقی هستند.  برای جلوگیری از درگیری‌های مکرر، اگر هر دو طرف بتوانند ویژگی‌های شخصیتی دلپذیری مانند بردباری را به خود بگیرند، کمک می‌کند، زیرا موارد زیادی وجود دارد که معتاد این ویژگی‌ها را در آنها می‌خواهد یا به آن نیاز دارد. همچنین درک این نکته مهم است که اعتیاد به مواد مخدر نه تنها بر فردی که این ماده را مصرف می‌کند، بلکه بر همه افرادی که به حلقه درونی آنها تعلق دارند تأثیر می‌گذارد: دوستان، همکاران و خانواده.  برخی از اثرات شامل مشکلات مالی و سوء ظن نسبت به دیگرانی است که احتمالاً ممکن است به عزیزان خود دارو بدهند، مانند پزشکان. وقتی همسر به این فکر می کند که چگونه با فردی که اعتیاد دارد ازدواج کرده است، ممکن است احساس گناه کند.

زن افسرده

ارتباط کنترل تکانه با اعتیاد

اولین چیزی که باید درک کرد این است که اعتیاد به مواد مخدر در واقع چیست. چیزی که خلاصه می شود این است که یک معتاد بدون توجه به اینکه چقدر بخواهد تغییر کند، کنترل کمی بر مصرف مواد خود دارد. اعتیاد وضعیتی است که مراکز پاداش مغز را دستکاری می کند و فرد را با وجود پیامدهای منفی به سمت تغذیه هوس های خود سوق می دهد. برخی از مواد حتی پس از اولین تلاش بسیار اعتیاد آورهستند و منجر به وابستگی قبل از یک اختلال مصرف کامل مواد می شود مانند شیره تریاک. اگرچه این مفهوم برای اکثر مردم آسان نیست، اما اعتیاد فیزیکی تنها پس از دو یا سه ماه مصرف منظم مواد مخدر شروع می شود، اعتیاد روانی خیلی زودتر ایجاد می شود.

یکی از شاخص ترین علل مشکلات زناشویی

علل متداول درگیری در زوج های متاهل، ازدواج با یک معتاد به مواد مخدر است.  مشاجره با همسر ممکن است شامل متهم کردن طرف مقابل به ایجاد اعتیاد، پرسیدن اینکه چرا با فردی که مواد مصرف می‌کند ازدواج کرده‌اند و هر مشکلی را که ممکن است برای او پیش آمده مقصر بدانند.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین «چقدر همسرتان را شناخته اید؟»

آیا امیدی است؟

اولین چیزی که زوج‌های متاهل باید بدانند این است که اگر همسرشان معتاد باشد، ازدواجشان تمام نشده است و شکل دیگری به خود گرفته است. خوشبختانه راه هایی وجود دارد که زوج های متاهل می توانند با یک معتاد در زندگی خود کنار بیایند. همسران متاهل چه پس از توانبخشی هوشیار شوند و چه تصمیم بگیرند که به مصرف مواد ادامه دهند، همسران متاهل چندین گزینه برای با هم ماندن دارند، از جمله درمان.

متاهل بودن ممکن است معتادان متاهل را در برابر سوء مصرف مواد محافظت بکند یا نکند، اما به این معنی است که آنها کسی را دارند که در روزهای سخت و دشوار، روزهای خوب و بد به طور یکسان در کنارشان آیا خواهند ماند. در نتیجه، همسران معتادان نیز به حمایت نیاز دارند خواه کمک حرفه ای باشد یا حمایت عاطفی برای مسائل ناشی از اعتیاد همسرشان. از سوی دیگر، افراد زیادی هستند که با معتادان ازدواج کرده اند که فارغ از اینکه همسر معتادشان انتخاب می کند، موفق می شوند ازدواج کرده و زندگی شادی داشته باشند.

سوء مصرف مواد و طلاق

سوء مصرف مواد و طلاق به هم مرتبط هستند و معتادان متاهل ممکن است نتوانند در دراز مدت بهبودی خود را حفظ کنند. پس ارتباط چیست؟ بررسی‌ها نشان می‌دهد زوج‌هایی که مواد مصرف می‌کنند بیشتر از زوج‌هایی که مواد مصرف نمی‌کنند طلاق می‌گیرند. برخی از مطالعات نشان میدهد که شرکای متاهل مصرف کنندگان مواد، پس از اطلاع از اعتیاد همسرشان به مواد مخدر، 60% شانس طلاق در پنج سال آینده را دارند.

چگونه سوء مصرف مواد بر روابط و ازدواج تأثیر می گذارد؟

سوء مصرف مواد منجر به درگیری لفظی و فیزیکی می شود، مشکلات مالی، درگیری های قانونی بر سر حضانت کودک، رانندگی در حالت مستی یا مصرف غیرقانونی مواد مخدر. آزار کلامی، فیزیکی یا جنسی، الکل و مواد مخدر می توانند قضاوت را مختل کنند، احساس خشم و رنجش را برانگیزند و فضایی ایجاد کنند که منجر به درگیری در خانه شود. هر گونه تجربه سوء استفاده یا نشانه های بالقوه سوء استفاده باید در بهبودی بسیار جدی گرفته شود.  افرادی که شریک زندگی خود را مورد آزار و اذیت کلامی یا حمله فیزیکی قرار داده اند به دوره های مدیریت خشم نیاز دارند و بسته به شدت حمله ممکن است با عواقب قانونی روبرو شوند.

مشاوره اعتیاد برای همسر

اگر با یک معتاد ازدواج کرده اید، علائم سوء مصرف مواد چیست؟

اگر با یک معتاد ازدواج کرده باشید، علائم سوء مصرف مواد بر اساس فراوانی، نوع و قدرت آن متفاوت است.  اما هر ماده ای که باشد، در اینجا برخی از نشانه های سوء مصرف مواد وجود دارد که باید مراقب آنها باشید:

  • تغییر در نوسانات خلقی (دراماتیک و غیرقابل توضیح)
  • غیبت مکرر از فعالیت های خانوادگی یا زمان با هم
  • افزایش محرمانگی یا حریم خصوصی، به ویژه در دستگاه های الکترونیکی یا حساب ها ، رایانه های آنها.
  • کاهش بهداشت فردی
  • کاهش عملکرد کاری یا سایر مسئولیت ها
  • افزایش رفتارهای ریسک پذیر
  • ناپدید شدن یا کمبود بودجه
  • انجام مداخله زمانی که با یک معتاد زندگی می کنید

در اینجا چند مرحله وجود دارد که کمک می کند کارها راحت تر پیش بروند:

خودتان را آماده کنید. قبل از انجام چنین کاری مطمئن شوید که آماده هستید.  خود را از نظر ذهنی برای چیزی آماده کنید که می تواند به یک فرآیند طولانی و طولانی تبدیل شود که ممکن است به درد دل یا موفقیت ختم شود (هپ). از یک مداخله گر حرفه ای با تجربه راهنمایی بخواهید. در مداخله عجله نکنید.  وقتی برای اولین بار متوجه می‌شوید که فرد مورد علاقه‌تان با مواد مخدر یا الکل مصرف میکند، بهتر از قاطعانه و با آرمش از او بخواهید که در مورد این موضوع توضیح دهد. پیش ار آن بهتر است بنشینید و زمانی را برای فکر کردن در مورد آنچه که قرار است بگویید و چگونه آن را بگویید اختصاص دهید.  اگر به آن‌ها نیاز دارید، یادداشت‌هایی را بنویسید.

نکته مهم: از عبارات «من» استفاده کنید. جملاتی که در آن از «من» استفاده می شود برای توصیف چگونگی سوء مصرف مواد شریک زندگی‌تان و تأثیر آن بر خود شما را نشان می دهد. چون اعتیاد همسرم می تواند خود من را هم بعد از مدتی تغییر دهد.

برنامه ای برای درمان داشته باشید:  اگر با یک معتاد ازدواج کرده‌اید، ایجاد یک برنامه درمانی برای حفظ هوشیاری و پیش قدم شدن برای درمان مهم است.  افراد معتاد ممکن است از درمان امتناع کنند، اما مهم است که صبور باشید. زیرا این کار نیاز به صبوری و بردباری زیادی دارد.  کمک به همسر برای رویارویی با چالش‌های اعتیاد به یک تلاش گروهی نیاز دارد.  تیم مراکز اعتیاد با ارائه طرح های درمانی هدفمند برای سوء مصرف الکل و مواد به همسر شما کمک می کند.  انجام یک مداخله زمانی با یک همسر معتاد گامی مهم در بهبودی زندگی و شرایط خودتان است. این فرآیند می‌تواند بسیار دشوار باشد، در نتیجه خود فرد معناد همسر و مرکز ترک اعتیاد و یک روانشناس 4 عنصر مهم در ترک مواد هستند.

منابع: americanaddictioncenters.org و northernillinoisrecovery.com

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 2 - میانگین امتیاز: 4.5]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین