تبعات جبران ناپذیر و جدی اعتیاد به الکل

در این مقاله به تبعات جبران ناپذیر و جدی اعتیاد به الکل خواهیم پرداخت. اعتیاد به الکل یا الکلیسم، از جمله موارد شایع و گسترده اعتیاد در اقصی نقاط دنیا و همینطور کشور ما به شمار می رود. به طور کلی، الکل به عنوان نوعی از مواد اعتیاد آور، از لحاظ وابستگی و آثار و تبعات سوء، دست کمی از انواع دیگر ماده های اعتیاد آور ندارد. مصرف الکل با کاهش عملکرد و فعالیت های اعضای اصلی بدن رابطه مستقیم دارد. بر همین اساس، الکل در زمره مواد کاهش دهنده عملکرد بدن به حساب می آید. بنابراین شخصی که اعتیاد به الکل دارد، روند پردازش و تجزیه و تحلیل اطلاعات در ذهنش به کندی صورت می گیرد. به همین جهت علاوه بر بروز واکنش های کند، در صحبت کردن و راه رفتنش نیز اختلالاتی ایجاد می گردد. بر همین اساس، بسیاری از افرادی که اعتیاد به الکل دارند، در صحبت کردنشان به صورت بریده و منقطع می باشد.

علائم و نشانه های اعتیاد به الکل

افرادی که خود را گرفتار شده در دام اعتیاد به الکل می بینند، در زندگی خود فقط به دنبال رسیدن به این ماده و مصرف آن بر می آیند. به همین دلیل، تمرکز و توجه خود را بر روی سایر ابعاد زندگی از دست داده و با مشکلات عدیده ای مانند موارد زیر برخورد می کنند.

تبعات جبران ناپذیر و جدی اعتیاد به الکل:

 • مشکلات گسترده در روابط اجتماعی
 • مشکلات عمیق در روابط فردی و بین فردی
 • امکان اخراج و افت در حوزه شغلی و کسب و کار
 • عدم توانایی در مدیریت هیجانات و احساسات
 • تشدید افسردگی و اضطراب

این دسته از افراد ضمن فاصله گرفتن از دوستان و اطرافیان خود، نسبت به خانواده و افراد مهم زندگیشان کاملا بی تفاوت می شوند. همچنین روابط و تعاملات احساسی آنها نیز بشدت دستخوش این مسئله قرار می گیرد.

اعتیاد به الکل

معتادان به الکل در روند انجام کارها و فعالیت های روزمره خود دچار سردرگمی شده و حتی در بسیاری مواقع، زمان انجام کارهای خود را به دست فراموشی می سپارند. به دلیل این که معتادان به الکل تنها نیاز خود را در پیدا کردن و مصرف الکل جستجو می کنند، از هر سرگرمی و تفریح دیگر هیچ لذتی نبرده و حتی از آنها روی می گردانند. اعتیاد به الکل، ظاهر و بهداشت فرد را نیز تحت شعاع خود قرار می دهد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: قمار بازی و اعتیاد به قمار

به همین دلیل، در بسیاری از این اشخاص بی تفاوتی نسبت به آراستگی و نظافت به خوبی مشهود و ملموس می باشد. مضاف بر این موارد، اعتیاد به الکل با علائم و نشانه هایی از لحاظ جسمانی و روحی همراه می باشد.

از جمله نشانه های جسمی و ظاهری:

 • بیهوش شدن و تشنج
 • غش کردن
 • بی اشتهایی
 • کاهش میل جنسی
 • اختلال نعوظ
 • سوء هاضمه
 • از دست دادن حافظه
 • لرزش دست ها

همچنین مصرف الکل با بسیاری از اختلالات دیگر نظیر بی خوابی و اختلال در خواب، عدم تمرکز حواس، وحشت های شبانه و تعریق، افسردگی و ترس گره خورده است. در نظر داشته باشید که کبد و کلیه هم آسیل های زیادی از بابت اعتیاد به الکل می بینند.

تبعات کوتاه مدت و بلند مدت اعتیاد به الکل

اعتیاد به الکل علاوه بر وابستگی شدید فرد به این ماده، با تبعات و عوارض جدی همراه می باشد. هنگامی که فرد به مصرف الکل روی می آورد، در حین استفاده، این ماده به جریان خون وارد شده و بدین صورت تمامی نواحی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. بر همین اساس، اغلب قسمت های بدن در عملکرد طبیعی خود با اختلالاتی روبرو می گردند. شدت و ضعف این آثار سوء به میزان و اندازه مصرف فرد بستگی دارد. سردرد، تهوع، تفکرات پراکنده، اختلال در صحبت کردن، تاری دید، بروز پرخاشگری، خشم و افزایش اسید معده، تنها بخشی از عوارض کوتاه مدت مصرف الکل به شمار می روند.

همچنین ناهماهنگی در حرکات و اثر گذاری روی مخچه، افزایش دمای بدن، عدم پایبند بودن به چارچوب های اجتماعی و فردی، عدم توانایی در انجام دقیق حرکات و عدم کنترل هیجانات، از دیگر اثرات و پیامدهای مصرف الکل محسوب می شود. علاوه بر این اعتیاد به الکل، تبعات بلند مدت بسیار جدی و خطرناکی را به دنبال دارد. هپاتیت الکلی، از عوارض و بیماری های شایع در این زمینه تلقی می شود. این بیماری در اثر مصرف بیش از اندازه الکل بروز پیدا می کند. یرقان، تب، دردهای شدید و بی سابقه شکم از علائم بارز آن به حساب می آید.

الکلیسم

در هپاتیت الکلی، در صورت استفاده مستمر و مداوم فرد از الکل، حتی در مواقع حادتر می تواند مرگ فرد را نیز رقم بزند. از دیگر پیامدهای جدی و خطرناک مصرف الکل، زخم کبد یا سیروز کبدی می باشد. در این حالت فرد معتاد به الکل حتما و بی درنگ باید نسبت به عدم مصرف این ماده اقدامات لازم را به کار ببندند، چرا که در صورت تخطی از آن، به طور حتم مرگ شخص را به همراه خواهد داشت.

هپاتیت C، اختلال در عملکرد مغز، ضعف سیستم ایمنی، اختلال در عملکرد قلب و احتمال سکته قلبی، التهاب لوز المعده و سرطان، از دیگر عوارض جدی و خطرناک اعتیاد به الکل قلمداد می شوند. مصرف این ماده تبعات جبران ناپذیر و بسیار جدی بر روی عملکرد مغز و رشد شخص از خود برجای می گذارد. همچنین از تاثیرات و عواقب سوء مصرف الکل بر روی حافظه فرد نیز نمی توان غافل شد. مصرف مداوم این ماده به طور تقریبی حدود 10 سال از عمر فرد را کاهش می دهد. به همین جهت، آمار مرگ و میر ناشی از سوء مصرف الکل در مقایسه با سایر مواد اعتیاد آور، رشد چشمگیری داشته است.

اعتیاد به الکل و راهکارهای درمانی

به طور معمول فرآیند درمانی اعتیاد به الکل در چهار مرحله انجام می شود:

 1. قطع کردن مصرف
 2. سم زدایی
 3. توانبخشی
 4. روان درمانی

از آنجایی که در ابتدای امر سم زدایی بدن معمولا واکنش نشان می دهد، روانپزشکان به منظور پیشگیری از مشکلاتی نظیر تب، لرز و توهم، تجویز داروهایی را برای فرد در دستور کار قرار می دهند. در طی مراحل درمان اعتیاد به الکل، روان درمانی نیز راهکار مفید و تاثیر گذاری محسوب میشود. در این شیوه ریشه های گرایش فرد به سمت این ماده مورد شناسایی قرار گرفته و سپس در جهت برطرف کردن و درمان این مشکل اقدام می نمایند. در نظر داشه باشید که اعتیاد به الکل به نوعی فرار از واقعیت محسوب می شود.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 2 - میانگین امتیاز: 4.5]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین