ناگفته هایی درباره روانشناسی خوش بینی

خوش بین بودن به بهترینها، جسم و روح شما را سالم نگه میدارد. روانشناسیِ خوش بینی میگوید خوش بینی عادتی است که ارزش ایجاد کردنش را دارد. اگر بیرون از خانه هستید به آسمان نگاه ‌کنید، چنانچه خورشید تا حدی با ابرها پوشیده شده باشد، شما روز را نیمه‌آفتابی می بینید یا نیمه ابری؟ افراد خوش بین بیشتر روی نور خورشید تمرکز میکنند، در حالی که افراد بدبین بیشتر به ابرها توجه میکنند. یا به عنوان مثال افراد خوش‌بین انتخاب خوبی هستند تا هنگام صرف غذا با آنها معاشرت کنید. آنها هنگام میل کردن غذا، بیش از حد وزن خود را برآورد نمیکنند. بنابراین بعید است که شما را به خاطر خوردن دومین تکه چیز کیک قضاوت کنند. اما نسبت به افراد بدبین، بیشتر بطور منظم ورزش میکنند. بنابراین احتمالاً به شما اطمینان میدهند که میتوانید کالری اضافی چیز کیک را صبح در باشگاه بسوزانید. افراد خوش بین اگر وزن خود را دست کم بگیرند، در عوض از رژیم های غذایی سالمتری نیز استفاده میکنند و بطور کلی سبک زندگی سالمتری دارند. آنها کمتر از بیماری قلبی رنج می برند یا به دلیل مشکلات قلبی عروقی میمیرند.

متوجه شدم
0%

پرسش 1: آیا به حال برای نسلهای بعدی نگران شده و فکر کرده اید که پنجاه سال دیگر دنیا به چه شکلی خواهد بود؟

پرسش 2: اگر ناخواسته آینه ای را بشکنید، چقدر نگران میشوید که برایتان بدشانسی رخ بدهد؟

پرسش 3: وقتی در کاری شرکت میکنید، آیا انتظار دارید که در آن کار موفق شوید؟

پرسش 4: آیا وقتی شکست میخورید باز هم به آن فکر میکنید و برایش افسوس میخورید؟

پرسش 5: آیا معتقدید در دنیا برای هر کسی یک همسر و نیمه گمشده ایده آلی وجود دارد که روزی از راه میرسد؟

پرسش 6: نیمه پر لیوان را می بینید یا نیمه خالی آنرا؟

پرسش 7: این جمله را چگونه کامل میکنید: اگر همان ابتدا موفق نشدی ...

پرسش 8: آیا فکر میکنید که میتوانید به اهدافتان در زندگی برسید؟

پرسش 9: آیا معتقدید هر کسی در زندگی اش به نوعی خوش شانسی و خوش بختی دارد؟

پرسش 10: بعد از یک مشکل، چقدر طول می کشد تا به زندگی عادی بازگردید؟

صفحه بعد >
< صفحه قبل

پرسش 11: آیا هنگام ناراحتی خوابتان مختل میشود؟

پرسش 12: وقتی بخواهید تصمیم مهمی بگیرید، چقدر به تصمیمتان مطمئن هستید؟

پرسش 13: اگر آنفلوآنزای شدیدی بگیرید، آیا به دکتر مراجعه میکنید؟

پرسش 14: آیا معتقدید نباید آینده را پیش بینی کرد که مبادا ناامید شوید؟

پرسش 15: آیا از لحاظ مالی احساس امنیت میکنید؟

پرسش 16: آیا معتقدید که اگر دری بسته شود، در دیگری باز میشود؟

پرسش 17: آیا فکر میکنید دوستانتان روزی به شما پشت میکنند؟

پرسش 18: آیا معتقدید بعد از هر آسانی سختی است یا بعد از هر سختی، آسانی؟

پرسش 19: چقدر طول میکشد تا از کسی که او را ناراحت کرده اید، عذرخواهی کنید؟

پرسش 20: کدام یک از این جملات دیدگاه شما را به زندگی نشان میدهند؟

صفحه بعد >
< صفحه قبل

پرسش 21: آیا امیدوارید تا سن خیلی بالا زنده بمانید؟

پرسش 22: آیا معتقدید شکست بعدی در آینده ای نزدیک انتظار شما را می کشد؟

پرسش 23: آیا حاضرید وام بزرگی را بردارید که اقساط سنگین و بلندمدتی دارد؟

پرسش 24: آیا معتقدید خبرهای بد همیشه سه تا هستند؟

پرسش 25: آیا از سفر با هواپیما می ترسید؟

پرسش 26: آیا معتقدید هر عمل مثبت بازتاب مثبت و هر عمل منفی بازتابی منفی دارد؟

پرسش 27: وقتی در یک قرعه کشی شرکت میکنید آیا امیدی به برنده شدن دارید؟

پرسش 28: آیا معتقدید شکست مقدمه پیروزی است؟

پرسش 29: اگر در یک جزیره دور افتاده گیر کنید، برای خودتان چقدر شانس نجات می بینید؟

پرسش 30: چند وقت یک بار بعنوان شرکت کننده در مسابقات تلویزیون شرکت میکنید و امید دارید که مقدار پول زیادی برنده شوید؟

اتمام آزمون

جهت مشاهده نتیجه آزمون، لطفا اطلاعات زیر را بطور دقیق وارد نمایید:

مشاهده نتیجه

مثبت اندیشی در زندگی

چگونه طولانی تر زندگی کنید و شادتر باشید

روانشناسیِ خوش بینی دلایل خوبی را برای خوش بین بودن مطرح میکند. مهم‌ترین آنها یافته‌های تحقیقاتی است که نشان می‌دهد خوش‌بین‌ها نسبت به بدبین‌ها بیشتر عمر می‌کنند و احتمال کمتری دارد که تسلیم افسردگی شوند. آنها همچنین بطور کلی دارای زندگی بسیار سرگرم کننده ای هستند. مارتین سلیگمن در کتاب خوش بینی آموخته شده تحقیقات زیادی در مورد رفتار افراد خوش بین و بدبین انجام داده است. خوشبین ها تمایل دارند هر چیز نامطلوب را موقتی، خاص و جزو عوامل بیرونی ببینند. در حالی که بدبینان یک موقعیت نامطلوب را دائمی، فراگیر و شخصی میبینند. این دو سبک، نتایج بسیار متفاوتی را ایجاد میکنند.

اگر بتوانید سبک زندگی خوش‌بین‌ها را بپذیرید، احتمالاً بیشتر عمر خواهید کرد و شادتر خواهید بود. در واقع، روانشناسی خوش بینی میگوید، بدون اینکه در مورد میزان شانس موفقیت خود دچار توهم باشید، ثابت شده است که با دیدگاهی خوش بینانه و مثبت، احتمال موفقیت شما بسیار بیشتر است. اگر بطور کلی فرد شادی هستید، به احتمال زیاد در مواقعی که نیاز حرفه ای دارید بهتر کمک دریافت خواهید کرد. چه کسی می خواهد به یک بدخلق کمک کند؟ انسان‌ها با موفقیت هایشان رشد می‌کنند.  بنابراین اگر احساس کنید کسی همیشه منتظر شکست است، احتمالاً از او دوری می‌کنید.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین «چقدر مهربان هستم؟»

یک تمرین ساده برای تقویت خوش بینی و بهبود سلامتی

اگر بطور طبیعی فردی هستید که در مسیر بدبینی اشتباه فکر میکنید، آماده به چالش کشیدن افکار منفی خود باشید. آیا همه چیز همیشه بد است یا فقط گاهی اوقات؟ آیا در هر کاری که تلاش میکنید شکست میخورید یا انجام برخی از کارها برای شما دشوارتر از سایرین است (مثل همه افراد روی کره زمین)؟ هنگام مواجهه با موقعیتهای چالش برانگیز سعی کنید حداکثر از کلماتی مانند همیشه و هرگز استفاده نکنید. سعی کنید موقعیتها را به عنوان کابوس یا وحشتناک نبینید. بطور مشابه، افراد خوش بین بهتر است به خاطر داشته باشند که همیشه همه چیز به خوبی پیش نمیرود و کسی که با وجود همه شواهد خلاف آن، دائماً به جنبه های مثبت نگاه میکند، میتواند بسیار آزاردهنده باشد و به نظر میرسد که گویا این فرد با واقعیت ارتباطی ندارد. داشتن یک دیدگاه متعادل نسبت به هر موقعیتی، احتمالاً راهی سالم برای مشاهده بیشتر موقعیتها است. زیرا خوش بینی سطحی این است که خودتان را متقاعد کنید که همه چیز همانطور که شما امیدوارید پیش خواهد رفت. اما این نوع خوش‌بینی دوام نمی‌آورد و فرد ممکن ست در زمان‌های سخت احساس پوچی کند.

وقتی به خودتان یاد میدهید که به دنبال ویژگیهای خوب در افراد بگردید، پیدا کردن آن بسیار آسانتر است. تمرکز بر نحوه بهتر کردن اوضاع به جای اینکه یک وضعیت بدتر شود، رفتاری است که ارزش تبدیل شدن به یک عادت را دارد. در صورت داشتن خوش بینی، شما نه تنها نحوه مشاهده آب و هوا را تغییر خواهید داد، بلکه قطعاً نحوه زندگی خود را نیز تغییر می دهید. سلامت روان بطور مثبت تحت تأثیر یک جهان بینی خوش بینانه است. خوش بینی انگیزه را افزایش میدهد، احساس افسردگی و اضطراب را کاهش و کیفیت کلی زندگی را بهبود میبخشد. اما این احساسات باید از یک باور واقعی ناشی شوند که دلیلی برای امیدواری وجود دارد. تمرین خوش بینی میتواند سلامت روان شما را بهبود بخشد. لازم نیست خوشبین به دنیا بیایید، میتوانید آنرا تمرین کنید.

خوش بینی

آیا می توان میزان خوش بینی را افزایش داد؟

در حالی که گاهی خوش بینی به عنوان یک ویژگی در نظر گرفته میشود که ممکن است در طول زمان تغییر چندانی نکند، اما هر شخصی قدرت تغییر سطح خوش بینی را در خود دارد، در این رابطه نکاتی را در ادامه مطرح می کنیم:

نسخه خوش بینی خود را انتخاب کنید

نیازی نیست همیشه در هر سناریویی خوش بین باشید (این غیرممکن است). در عوض می‌توانید به آرامی ایده‌های خوش‌بینانه جدید را در بینش خود بگنجانید، به گونه‌ای که برای شما دارای منبع موثق باشد.

افکار بدبینانه تان را زیر سوال ببرید

چنانچه پیش تر مطرح شد این راه تمرین خوبی ست. گاهی اوقات افکار بدبینانه را بسان افکار واقع بینانه می نگرید. اما همواره به یاد داشته باشید، افکار واقعی نیستند. اگر متوجه شدید که غرق منفی گرایی شده اید، سعی کنید مکث کنید و افکار خود را زیر سوال ببرید.

اطراف خود را با افراد خوش بین احاطه کنید

هم نشینی در کنار افرادی که خوش بین هستند میتواند به شما کمک کند ترفندهای جدیدی یاد بگیرید و کشف کنید که چگونه دیگران حتی در موقعیتهای منفی نیز نکات مثبت را می بینند. صرف بودن در کنار یک فرد خوش بین میتواند شما را خوشبین تر کند.

خود را مجبور به خوش بینی نکنید

خوشبین تر شدن مانند هر ماهیت دیگری برای تبدیل شدن به عادت جدید نیاز به انگیزه و تمرین دارد. حتی ممکن است در ابتدا کمی غیرطبیعی به نظر برسد (مانند دوچرخه سواری یا اسکیت سواری). بنابراین زمانی که احساس راحتی میکنید آنرا امتحان کنید. در ابتدای تمرین کردن، مضطرب نباشید که مبادا خود را بیش از حد از منطقه امن خود دور کنید. در طول تحصیلاتم در مقطع فوق لیسانس، یک استاد فوق‌العاده در درس روانشناسی شخصیت داشتم. استادم می‌گفت «نخواه که چیزی اتفاق بیفتد. نگران و منتظر وقوع چیزی نباش. فقط اگر چیزی شد آماده باش». این سبک نگاه فلسفی و روانشناسانه بسیار روش خوبی است. سعی کنید در صورت وقوع و یا زمانی که بدترین اتفاق میافتد، در عین حال که توانایی و آمادگی دارید، بهترینها را انتظار داشته باشید. به یاد داشته باشید امید برای افراد خوشبین، جاودانگی را بوجود می آورد و امید چیزی است که شما را به حرکت وا میدارد.

زندگی شاد

در مجموع شاید شما هم امیدوار باشید که شغل جدیدی پیدا کنید یا از نظر حرفه ای رشد کنید. در ابتدای امر، نگاه رو به جلو، برنامه ریزی و رویاپردازی هیجان انگیز است. با این حال، وقتی هیچ چیزی اتفاق نیفتد، هیجان و امید می‌تواند به سرعت به ترس، شک و بدبینی تبدیل شود. در این شرایط حفظ دیدگاه واقعاً خوش بینانه میتواند دشوار باشد. علم روانشناسی میگوید از نظر احساسی مقابله با نتیجه دشوار است. به هر حال اگر از قبل مدام انتظار نداشته باشید که اتفاقات خوب بیفتد، تقریباً به همان اندازه ناامید نخواهید شد. زیرا ناامیدی میتواند دردناک باشد. صرف نظر از این، خوش بینی برای سلامت روان مهم است.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 1 - میانگین امتیاز: 4]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین