فریدریش نیچه و اگزیستانسیال از نگاه او

فردریش نیچه در سال 1844 در روکن آلمان متولد شد. وقتی نیچه شش ساله بود، خانواده اش به نائومبورگ نقل مکان کردند. او در یک مدرسه خصوصی تحصیل کرد و سرانجام فارغ التحصیل شد و تحصیلات عالی خود را در دانشگاه بن آغاز کرد. در سال 1865 به دانشگاه لایپزیگ منتقل شد و در آنجا تحت نظر فردریش ویلهلم ریچل قرار گرفت. چهار سال بعد، نیچه به دانشگاه بازل در سوئیس رفت و در آنجا استاد فیلولوژی کلاسیک شد. در این زمان بود که دوستی او با ریچارد واگنر شکوفا شد و خلق شدن برخی از بزرگترین آثار او مانند تولد تراژدی منجر شد. نیچه پس از مریض شدن در سال 1877 حقوق بازنشستگی دانشگاه را پذیرفت و زندگی با خواهرش را آغاز کرد. بدین ترتیب بیش از 10 سال انزوا و نوشتن بسیاری از آثار بزرگ دیگر آغاز شد.

در سال 1889، نیچه کنترل توانایی های ذهنی خود را از دست داد و در تورین ایتالیا سقوط کرد. او به بازل بازگشت و قبل از نقل مکان به وایمار برای مراقبت از خواهر بیمارش، زمانی را در یک مرکز روانی گذراند. نیچه در سال 1900 درگذشت. آثار او الهام بخش بسیاری از ذهن های بزرگ از جمله فیلسوفان لو آندریاس سالومه، میشل فوکو و مارتین هایدگر بود. برای بسیاری در عصر مدرن، ایده های او در مورد ​​اگزیستانسیالیسم ( یا هستی گرایی و به معنای وجود ) امروز مانند همیشه عمیق است.

نیچه

بهترین آثار فردریش نیچه

در بهترین اثر فردریش نیچه، می‌توانیم مفاهیمی مانند «Superman» را بررسی کنیم.  همچنین می بینیم که چگونه فیلسوفان یونان باستان، مانند سقراط و افلاطون، بر تفکر او تأثیر گذاشتند.  در اینجا هفت کتاب وجود دارد که به شما در درک فلسفه نیچه کمک می کند:

زرتشت چنین گفت

نیچه این کتاب شاعرانه را اثر بزرگ خود می دانست. او با تقلید از سبک عهد جدید در مورد پیامبری به نام زرتشت می نویسد.  این کتاب به بررسی مرگ خدا می پردازد و اینکه چگونه انسان ها می توانند با تبدیل شدن به ارواح آزاد که هرج و مرج و شور را در آغوش می گیرند، جانشین خدا شوند.

فراسوی نیک و بد

این کتاب سعی دارد تمام نوشته های نیچه را در یک فلسفه کامل خلاصه کند. استعداد نویسنده برای دراماتیک، در اینجا نشان داده می شود، و همچنین مضامین تکرار ابدی و نیهیلیسم که در بسیاری از آثار او وجود دارد. این کتاب را به عنوان یک آغازگر عالی برای فرآیند تفکر نیچه در نظر بگیرید.

زایش تراژدی

نیچه در اولین کتاب خود چیزی شبیه به یک تراژدی یونانی خلق می کند. او همچنین عبارات «دیونیزی» و «آپولونی» را به کار می‌برد و دو خدا را از زبان‌شناسی کلاسیک به دوران مدرن می‌آورد. این کتاب در مورد احساس تراژیک زندگی و چگونگی بیان این تراژدی از طریق موسیقی صحبت می کند.

انسان زیاده انسانی

فیلسوف از این کتاب برای بررسی استدلال های مبتنی بر علم برای دلیل زندگی استفاده می کند. تفکر بیولوژیکی و فیزیکی جایگزین ایده های متافیزیکی بیان شده در آثار دیگر او می شود.

نیچه قابل حمل

نیچه قابل حمل با ترجمه والتر کافمن مجموعه ای از بزرگترین آثار این فیلسوف است.  این شامل گرگ و میش بت ها، چنین گفت زرتشت، دجال، و نیچه کنترا واگنر است. اگر فراسوی خیر و شر، جمع‌بندی نیچه از کارهای خودش باشد، نیچه قابل حمل مجموعه‌ای است که به شما امکان می‌دهد عمیق‌تر در ایده‌های او کاوش کنید.

تبارشناسی اخلاق

در این کتاب، نیچه ایده های خود را در مورد اخلاق برده و ارباب بررسی می کند و به سیستم های اخلاقی طبقات بالا و پایین و چگونگی تأثیر آن سیستم ها بر زندگی می پردازد. از همه جالب‌تر، افکاری در مورد اینکه چگونه انسان‌ها خدا را موجودی کینه‌توز می‌بینند است، زیرا مردم به طور طبیعی خودشان انتقام‌جو هستند.

اراده قدرت

اراده قدرت مجموعه ای از افکار نیچه است که قبلاً منتشر نشده بود.  این کتاب توسط خواهرش پس از مرگ او منتشر شد. کاوش آن در مورد گروهی نخبه از مردم که اروپای متوسط ​​را نجات می‌دهند، بعداً توسط حزب نازی برای توجیه اقدامات خود مورد استفاده قرار گرفت.  با این حال، بیشتر استدلال می‌کنند که نازی‌ها عمداً متن را اشتباه تفسیر کرده‌اند تا در خدمت اهداف خود باشند.

در حالی که در کتاب‌های فوق کلمات و ایده‌های کلاسیک نیچه را خواهید یافت، مطالب زیر برای کسانی که می‌خواهند ایده‌های او را بیشتر کنکاش کنند، مطالب خوبی است:

  • مراقبه های نابهنگام. این قطعه شامل مقاله معروف «واگنر در بایروث» است.
  • سپیده دمان

علاوه بر این، می توانید نسخه های جایگزین بسیاری از کارهای نیچه را بیابید. به عنوان مثال، مجموعه ایجاد شده توسط جورجیو کولی با هدف رفع تناقضات در نسخه های آلمانی قبلی کتاب های فیلسوف است.

اگزیستانسیال

اعتقادات اصلی نیچه چیست؟

کارهای نیچه اغلب اساس اخلاقی درک ما از خیر و شر را به عنوان انسان زیر سوال می برد. او به غلبه بر خود اعتقاد داشت و ادعا می کرد که بهشت ​​به جای یک مکان واقعی، «دنیای ایده ها» است.

۵ ایده معروف فلسفی نیچه چیست؟

نیچه ایده های فلسفی زیادی دارد. اینها شامل مفاهیم اخلاق برده، نیهیلیسم، اگزیستانسیالیسم، اراده به قدرت، و مسیحیت به عنوان نیرویی که زندگی را به چالش می کشد در جهان است.

چرا نیچه اینقدر معروف است؟

زندگی نیچه جنجال و بحث های فلسفی را برانگیخت. او همچنین نویسنده کتاب های بسیاری از جمله دجال، Ecce Homo و گرگ و میش بت ها است.

مهمترین موضوع در آثار نیچه چیست؟

هر چقدر هم که متناقض به نظر برسد، تصدیق زندگی موضوع اصلی آثار نیچه است. “عشق به سرنوشت” یکی دیگر از موضوعات کلیدی در کار او بود.

رقیب نیچه کیست؟

نیچه مخالفان فکری زیادی از جمله زیگموند فروید، ایمانوئل کانت، یوهان ولفگانگ ون گوته و افلاطون داشت.  اما رقیب اصلی او سورن کی یرکگارد بود.

اگزیستانسیال از دیدگاه نیچه

نیچه لبه بیرونی اگزیستانسیالیسم را مشخص میکند. کمتر نام دیگری در فلسفه در جامعه غربی به اندازه نیچه دارای معنای عمیقی است. فریدریش نیچه که توسط دانشمندان مختلف به نیهیلیسم، اگزیستانسیالیسم و ​​نازی ها مرتبط است (اگرچه دو دهه قبل از ریشه دواندن ناسیونال سوسیالیسم در آلمان درگذشت) یکی از بدفهم ترین فیلسوفان تاریخ است. او هیچ مکتب رسمی فلسفی را نپذیرفت، او به شدت مستقل بود. سهم نیچه در اگزیستانسیالیسم این ایده بود که انسانها باید بپذیرند که جزئی از دنیای مادی هستند، صرف نظر از اینکه چه چیز دیگری ممکن است وجود داشته باشد. به عنوان بخشی از این جهان، مردم باید طوری زندگی کنند که گویی هیچ چیز دیگری فراتر از زندگی وجود ندارد. ناکامی در زندگی کردن، ریسک نکردن، ناتوانی در تحقق توانایی های انسانی است.

منابع: speechify.com و tameri.com

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 1 - میانگین امتیاز: 4]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین