هشت راه برای افزایش انگیزه و باانگیزه ماندن

در دنیای شلوغ و پر رمز و راز امروز، موفق شدن و دستیابی به اهداف، خواب و خوراک را از همه گرفته است. هر کسی یا در حال موفق شدن است یا با دیدن موفقیت دیگران حسرت می خورد. پاشنه آشیل اکثر افراد در راه موفقیت، نداشتن انگیزه و پذیرش سریع شکست هاست. افزایش انگیزه راه حلی است که می تواند مثل یک جلیقه نجات شما را از بدترین چالش های زندگی با سلامت و بدون غرق شدن، عبور دهد. در ادامه به هشت راه ساده برای افزایش انگیزه و بازگشت شما به جاده مثبت موفقیت در هر شرایطی اشاره خواهیم کرد. یادتان باشد که هیچ فرمول قطعی برای افزایش انگیزه وجود ندارد و همه چیز در نهایت به اراده و میل باطنی شما بستگی دارد.

در صورت تمایل می توانید فایل صوتی این مطالب را گوش دهید:

یک هدف

بسیاری افراد ممکن است که ادعا کنند که یک هدف دارند یا هدف خاصی را دنبال می کنند. اما اکثراً نمی دانند که هدف در واقعیت چیست! هدف خواسته های خام و آرزوهای ما نیست. برای اینکه یک خواسته به هدف تبدیل شود باید راه دیگری را پیمود. هدف در واقع چیزی نیست که شما در خواب ببینید بلکه تمام آن چیزی است که خواب را از شما سلب می کند.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین «آیا آینده نگر هستم؟»

این که بتوانید تمام تلاش و زمان خود را صرف یک خواسته کنید، آنرا به یک هدف تبدیل خواهد کرد. بسیاری افراد در جواب اینکه چه هدفی دارند، جواب روشنی ندارند و این دقیقاً نکته اساسی است. افراد معمولاً انبوهی از خواسته ها را هم ارز با هدف می دانند. اما یک هدف کاملاً روشن، واضح و یگانه است. اگر می خواهید با افزایش انگیزه به هدف خود برسید، باید بتوانید به این پرسش، جوابی سر راست دهید: «هدفم چیست؟».

افزایش انگیزه

برای افزایش انگیزه منبع الهام خود را پیدا کنید!

برای هر شخصی می تواند منبع الهامی وجود داشته باشد. داشتن منبع الهام یعنی افزایش انگیزه. ببینید چه شخصی قبل از شما به هدف دلخواهتان رسیده و آن را پشت سر گذاشته است. جستجو کنید و این اشخاص را پیدا کنید. حتی اگر نمی توانید با آنها در ارتباط باشید، سعی کنید سرگذشتشان و سیر تلاش هایشان برای رسیدن به هدف را بخوانید. اگر می خواهید یک فوتبالیست موفق شوید، پس عکس بهترین را به در و دیوار اتاق بزنید و هر روز را با جملات و خواندن سرگذشت او شروع کنید. بگذارید روراست باشیم، تصور کردن خود بجای کریستیانو رونالدو همان چیزی است که به شما انرژی دویدن در تمام طول روز را می بخشد!

هیجان زده شو!

این امر شاید راه خیلی آشنایی برای عامه مردم نباشید اما انجام آن به معنی افزایش انگیزه ناگهانی شما در بدترین شرایط است. راهکار انجام آن چیست؟ سعی کنید عمیقاً به لحظاتی که پس از رسیدن به هدف نصیب تان خواهد شد فکر کنید. با یکی از اشخاص نزدیک خود که شما را درک می کند، در مورد آن صحبت کنید. خیلی مهم است که در ارتباط کلامی در مورد لحظات موفقیت صحبت کنید. اینکه بتوانید هیجان ناشی از موفقیت را درون خود نهادینه کنید، باعث افزایش انگیزه در شما خواهد شد.

خوشحال بودن

انتظارات را ایجاد کنید!

بدون اینکه از خود انتظاری داشته باشید، افزایش انگیزه ممکن نیست. باید از خودتان این انتظار را داشته باشید که مثلاً به فلان نمره یا فلان درصد برسید. بسیار مهم است که در حد معقول، فشار رسیدن به هدف را برای افزایش انگیزه روی دوش خود حس کنید. راه حل بدی نیست که با حرف زدن با اطرافیان و نزدیکان خود، این انتظار را در آنها هم ایجاد کنید تا در مواقع حاکم شدن ناامیدی، با بازگو کردن انتظارات موجب افزایش انگیزه در شما شوند. بخاطر داشته باشید که این کار را در حد معمول انجام دهید تا اثر معکوسی نداشته باشد، بلکه موجب افزایش انگیزه شود.

اهداف خود را بنویسید

تمام اهداف خود را مکتوب کنید تا در مواقع افتادن در دام های ذهنی ناامید کننده از آنها برای افزایش انگیزه کمک گیرید. مثلاً بنویسید «مطالعه روزانه پنج ساعت» و آنرا بزرگ به دیوار اتاق خود بزنید. حتی چندین بار آنرا در جاهای مختلف اتاق نصب کنید تا همیشه پیش چشم شما باشد. در مواقع ناامیدی، افراد تعهدات و اهداف خود را فراموش می کنند و یک یادآوری ساده برای افزایش انگیزه و بازگشت به مسیر موفقیت کافی است.

اهداف را عمومی کنید!

یادتان باشد که رها کردن یک هدف مخفیانه بسیار ساده تر از رها کردن یک هدف عمومی است. بگذارید با یک مثال توضیح دهیم. آیا شما می توانید بیخیال قبولی در کنکور شوید؟ نه حتی اگر این اتفاق بیفتد، به سختی خواهد بود. اما چرا؟ چون شما این هدف را به عموم و اطرافیان گفته اید. حالا همه از شما این انتظار را دارند که موفق شوید. این در شرایط بد موجب افزایش انگیزه و حفظ تعهد شما نسبت به مسیر خواهد شد.

هدف و انگیزه

به امتیازات فکر کنید نه سختی ها

در مواقع بحرانی ممکن است خود را در حلقه ای از سختی های احتمالی یا موجودی تنها ببینید. برای افزایش انگیزه، این دایره تاریک را کنار بزنید و با امتیازات از خود پذیرایی کنید. بسیار مهم است که به امتیازاتی که این موفقیت برای شما به ارمغان خواهد آورد، فکر کنید. به این فکر کنید که پس از رسیدن به هدف، چه منافع، خوشی ها و لذت هایی نصیب شما خواهد شد. نادیده گرفتن مشکلات مسیر و دقت به شیرینی مقصد، افزایش انگیزه زیادی را به همراه دارد.

قانون تلاش و پاداش را در ذهن نهادینه کنید

باید به ذهن خود بفهمانید که هر پاداشی، نتیجه میزان خاصی از تلاش است. اینکه بدانید برای بدست آوردن یک پاداش باید تلاش کرد و هیچ پاداشی بدون تلاش ممکن نیست، باعث حفظ انگیزه شما حتی در سخت ترین شرایط خواهد شد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 0 - میانگین امتیاز: 0]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین