بهترین روش استعدادیابی بزرگسالان چیست؟

استعدادیابی بزرگسالان اصولاً بهتر است توسط روانشناسان انجام گیرد. همانطور که در کودکان استعدادیابی مهم است در بزرگسالان نیز به دلیل اینکه فرد در جامعه بهترین کار را با استعداد خود شروع کند، باید انجام گیرد.فردی که یک کار را به روشی ساده و قابل فهم و بدون تلاش زیاد انجام میدهد، بر خلاف سایر افراد، میتوان با استعداد نامید. اعتقاد بر این است که استعداد ذاتی است، اگرچه میتواند جسمی یا ذهنی باشد. کارهایی که بسیاری از مردم نمیتوانند انجام دهند، حتی اگر انجام دهند، در نتیجه تلاش طولانی به موفقیت میرسند. برخی افراد به راحتی میتوانند این کار را با دست خود و یا ذهن خود انجام دهند. مفهوم استعداد را نباید با تمایل به انجام کاری اشتباه گرفت.

استعداد ذاتی است، کارهایی که همه نمیتوانند انجام دهند افراد با استعداد آن را به خوبی انجام میدهند. مثلاً اگر نقاشی با استعداد انجام شود، از کودکی قابل توجه است. مشاهده میشود که فرد با عواملی مانند مهارت دستی و خلاقیت در نقاشی استعداد دارد. اگر فردی که متمایل به نقاشی است، در این کار پیگیر باشد، مسلماً در آینده موفق خواهد بود، اما مهارت او تفاوت محسوسی با افراد با استعداد دارد.

استعدادیابی بزرگسالان

روانشناس استعدادیابی بزرگسالان

روانشناس ها اکثراً برای استعدادیابی بزرگسالان از انواع تست های روانشناسی استفاده میکنند. آنها در ابتدا باید فرد را به طور کامل بشناسند و حتی در صورت لزوم از کودکی آن شروع کنند. زمانی که به دوران کودکی فرد بروند به راحتی میتوانند به سلایق و علاقه های فردی پی ببرند. استعدادیابی به دلیل اینکه آینده افراد را تحت تاثیر قرار میدهد بسیار مهم است. شما بهتر است در ابتدا فردی را به عنوان روانشناس انتخاب کنید که با او احساس راحتی داشته باشید تا نتوانید چیزی را از او پنهان کنید چون اینکار سبب میشود تا شما علاقه های خودتان را از او پنهان کنید و در نتیجه او درباره استعداد شما دچار تردید میشود. بهتر است قبل از اینکه به روانشناس مراجعه کنید حتماً راجع به آن اطلاعات لازم را کسب نمایید.

انواع تست های استعدادیابی

آزمون های استعدادیابی بزرگسالان

آزمون های توانایی عمومی، آزمون های استدلال، توانایی عددی و استدلال، توانایی کلامی، توانایی شکل دهی، استدلال استقرایی، تفکر سه بعدی، جدول و نمودار خوانی، حل مسئله آزمون هایی هستند که بر اساس اندازه گیری توانایی های مختلف انجام می شوند. این آزمون ها عموماً اندازه گیری غیرمستقیم رفتارهای انتزاعی تر مانند تفکر انتقادی، برقراری روابط، یادگیری و به کارگیری آموخته هایشان را ارائه میکنند. در اصل، بسیاری از آزمون های استدلال با هوش مرتبط هستند. طبق یک مطالعه لینکدین، 2 ویژگی مهمی که کارفرمایان در داوطلبان به دنبال آن هستند حل مسئله (65%) و توانایی یادگیری مفاهیم جدید (64%) است. این توانایی ها شایستگی هایی هستند که تأثیر مستقیمی بر عملکرد شغلی خواهند داشت و اندازه گیری با روش های سنتی مانند رزومه و مصاحبه بسیار دشوار (غیرممکن) است.

آزمون های استعدادیابی بزرگسالان در سطوح مختلف تقریباً در همه مشاغل، وظایف و موقعیت ها جستجو می شود. آزمون های استعداد تا حد زیادی موثرترین روش پیش بینی عملکرد داوطلبان در محل کار است. با توجه به بسیاری از مطالعات، مشخص شده است که آزمون های استعداد 2 برابر بیشتر از مصاحبه، 3 برابر بیشتر از ارزیابی انجام شده در رزومه و 4 برابر بیشتر از اطلاعاتی که فقط بر اساس اطلاعات سوابق تحصیلی انجام می شود، در شناسایی داوطلبان موثر است.

مرکز استعدادیابی بزرگسالان در تهران

استعدادیابی بزرگسالان اصولاً در مرکزهایی که دارای مشاورهای حرفه ای و روانشناسان است انجام میگیرد. از مراکزی که در تهران میتوان برای استعدادیابی نام برد؛ ذهن نو، مرکز استعدادیابی ایران روان، نیکارو، ذهن موفق پارسیان و مرکز مشاوره مکث می باشد. این مراکز نیز دارای مزایا و معایبی هستند. بهتر است قبل از مشاوره حتماً اطلاعات لازم را راجع به مراکز کسب نمایید.

روش های استعدادیابی بزرگسالان

تست استعدادیابی اوکانر رایگان

از تست اوکانر برای استعدادیابی بزرگسالان استفاده میشود. تست اوکانر شامل 12 تست می باشد.

 1. اولین تست کار با انگشتان می باشد. کسانی که در این تست موفق میشوند اصولاً کسانی هستند که در کارهای هنری، موسیقی، نقاشی، حرکات موزون و مجسمه سازی تبحر خاصی دارند.
 2. دومین تست برای استعدادیابی بزرگسالان تجسم فضایی و درک ساختارها است. اصولاً کودکانی که از بچگی در ساخت لگوها موفق هستند دارای تجسم بسیار قوی خواهند بود یکی از شغل هایی که در این رابطه میتوان به آن اشاره نمود خلبانی است.
 3. سومین تست استعداد موسیقی و تشخیص صدا می باشد. به این صورت که فرد دارای استعدادی است که بتواند کوچکترین و حساس ترین صداها را از هم تشخیص دهد. این فرد میتواند در آینده موسیقیدان بسیار ماهری باشد.
 4. چهارمین تست استعداد ایده پردازی است. این استعداد در افرادی که دارای قوه تخیل بالایی هستند دیده میشود. این افراد میتوانند در آینده به نوآوری و کارهای دانش بنیان بپردازند.
 5. پنجمین تست برای استعدادیابی بزرگسالان تشخیص و تفکیک رنگ می باشد. طراحی ماشین و طراحی لباس از نمونه مشاغل برای این افراد است.
 6. ششمین تست مربوط به استعداد استدلال و تحلیل است. این افراد میتوانند تمام وقایع را با جزئیات کامل بررسی نمایند.
 7. هفتمین تست نیز مربوط به استعداد کار کردن با اعداد می باشد که افرادی که این استعداد را دارند چون زمینه مادرزادی محاسباتی بسیار خوبی دارند میتوانند مهندسین عمران و حسابداران ماهری باشند.
 8. هشتمین تست استعداد سیلوگرام است. این افراد میتوانند زبان های کشورهای دیگر را به خوبی یاد بگیرند و به این دلیل میتوانند مترجمان خوبی باشند.
 9. نهمین تست استعداد حافظه طراحی می باشد.
 10. دهمین تست استعدادیابی بزرگسالان نیز مربوط به استعداد استقرایی است که این نوع استعداد در افرادی دیده میشود که توانایی حدس زدن اتفاقات متفاوت را دارند.
 11. یازدهمین تست نیز استعداد آینده نگری است که این افراد میتوانند نسبت به مسائل و کارهای مختلف پیش بینی های خوبی ارائه دهند.
 12. همچنین آخرین تست مربوط به خواندن سریع می باشد که امروزه رواج زیادی در بین جوامع داشته است. اصولاً این افراد میتوانند به دلیل اینکه مطالب را با دقت مطالعه میکنند و آموزش می بینند آموزگاران و استادان خوبی نیز باشند.

منابع: dilgem.com.tr، quizcv.com

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 2 - میانگین امتیاز: 4]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین