تمرین مهارت های اجتماعی و عاطفی نوجوانان

روابط و احساسات به خصوص در دوران نوجوانی ارتباط نزدیکی با هم دارند. در حالی که روابط گاهی اوقات میتواند احساسات منفی را تحریک کند، همچنین گاهی کمک میکند که حس خوش بینی و تعاملات مثبت را تقویت کند. به عنوان مثال، یک جشن تولد غافلگیرکننده، می تواند تجربیه شادی باشد که خاطرات مثبتی را با دوستان ایجاد می کند و روابط همسالان را تقویت می کند. یا حتی یک تولد برای بسیاری می تواند حس های منفی زیادی را ایجاد کند، که جای تامل بسیار زیادی دارد، که چگونه یک تولد برای یک نوجوان فاجعه و برای یک نوجوان رویایی می شود.

  • آیا در سال های نوجوانی با دوستانتان دعوا کرده اید؟
  • ایا ناراحتی خود را از نزدیکترین عضو خانواده پنهان کردید؟
  • آیا تا به حال برای شما تولدی گرفته شده است؟

روابط و احساسات به خصوص در دوران نوجوانی ارتباط نزدیکی با هم دارند

با گذشت زمان، تعامل بین احساسات و روابط می تواند بر سلامت روان به دو صورت مثبت و منفی تأثیر بگذارد. یادگیری پردازش احساسات و ایجاد روابط سالم می‌تواند نوجوانان را از گرفتار شدن در چرخه‌های منفی که می‌تواند باعث تحریک یا تشدید مشکلات سلامت روان شود، باز دارد. تکنیک هایی وجود دارد که به نوجوانان کمک میکند که این چرخه‌های منفی را قطع کنند. به این تکنیک ها «استراتژی‌های من» و «استراتژی‌های ما» می‌گوییم.

نوجوانان

تمرین استراتژی‌های من

تمرین «استراتژی‌های من» به نوجوانان کمک می کند تا احساسات خود را پردازش کنند و احساس خود را نسبت به یک موقعیت تغییر دهند. راهبردهای زیر همگی با پیامدهای مثبت سلامت روان مرتبط هستند:

جستجوی احساسات مثبت و نه منفی در حالات چهره دیگران

این تکنیک درک احساسات را آموزش می‌دهد. نوجوانانی که این رویکرد را تمرین می کنند یاد می گیرند که احساسات مثبت را در دیگران شناسایی کنند و از تأثیر احساسات منفی فاصله بگیرند. بازگو کردن اتفاقات (خود ابرازی): این تکنیک باعث میشود از یک موقعیت با پیامدهای منفی فاصله بگیریم و کمک می‌کند تا آن را با دید منفی کمتری ببینیم. خود ابرازی می‌تواند به نوجوانان کمک کند تا چشم انداز بهتری درباره رفتار خود و ارتباط با دیگران ببیند و احساسات خود را تعدیل کند. درک و شناخت تغییرات فیزیولوژیک بدن: مانند افزایش ضربان قلب، نوسانات هورمونی و … به نوجوانان کمک می‌کند تا حواس خود را بشناسند، سیگنال‌های بدن خود را درک کند و هوشیارتر رفتار کند. آموزش این جنبه‌های پردازش احساسات می‌تواند نتایج سلامت روان را بهبود بخشد.

تکنیک‌های استراتژی‌های ما

تکنیک‌هایی که «استراتژی‌های ما» می‌نامیم، می‌توانند به نوجوانان در حل تعارضات رابطه‌ای کمک کنند. ممکن است بسیاری از این استراتژی ها آشنا به نظر برسند. آنها شامل قرار دادن خود به جای دیگران و استفاده از عبارت من برای بیان احساس خود به دیگران است. اما بسیاری از ما این استراتژی‌ها را در میانه بحث فراموش می‌کنیم، دقیقاً زمانی که به آن نیاز داریم!

تشویق نوجوانان به اینکه چگونه میتواند از این راهبردها در یک مشاجره استفاده کنند، می تواند مانع از درگیری بیشتر آنها با گروه همسالان خود شود. با استفاده از استراتژی‌های ما، آنها می‌توانند دلایلی برای یک موضوع و راههای سازنده به طرف مقابل برای حل آن ارائه دهند. به عنوان مثال، یک فرد جوان میتواند از عبارت «ما» برای توضیح به دوست خود استفاده کند که چرا اخیراً احساساتش نادیده گرفته شده است و خواسته های خود را ابراز کند، تعامل متقابل را یاد بگیرد و به دوست خود نشان بدهد. در گذشته، محققان بر بهبود مهارت‌های اجتماعی یا توانایی‌های پردازش احساسات تمرکز میکردند، قرار دادن این مهارت ها در کنار هم با هدف جلوگیری از ایجاد یا بدتر شدن مشکلات سلامت روان در نوجوانی انجام میشد. از آنجایی که افراد مبتلا به مشکلات سلامت روان اغلب مشکلاتی را در مورد احساسات و توانایی آنها در ارتباط با اطرافیان خود ابراز میکردند،نیاز به رویکرد جدید و ایجاد مهارت های نوین بود.

با در نظر گرفتن این موضوع، یک مداخله جدید مبتنی بر «راهبردهای من و ما» ایجاد شد. پروژه ReSET ایجاد انعطاف‌پذیری از طریق آموزش اجتماعی – عاطفی با هدف کاهش چرخه‌های منفی، در عین حال آموزش مهارت‌هایی که چرخه‌های مثبت را تشویق می‌کند، به عنوان راهی برای جلوگیری از ظهور یا تشدید مشکلات سلامت روانی است. نوجوانی یک دوره حیاتی از رشد اجتماعی و عاطفی است. ارائه مهارت‌هایی به جوانان برای پردازش احساسات به روشی سالم و برقراری ارتباط با اطرافیانشان، می‌تواند به جلوگیری از شروع و بدتر شدن مشکلات سلامت روان کمک کند.

مهارت ارتباطی

در تمرین مهارت های اجتماعی و عاطفی نوجوانان به یاد داشته باشیم

یادگیری پردازش احساسات و ایجاد روابط سالم می‌تواند نوجوانان را از گرفتار شدن در چرخه‌های منفی که می‌تواند باعث تحریک یا تشدید مشکلات سلامت روان شود، باز دارد. چه شما و نوجوانتان به خوبی با هم کنار بیایید یا با چالش هایی روبرو باشید، مهم است که نشان دهید که آنها را دوست دارید و از آنها حمایت میکنید و می توانید به آنها کمک کنید تا از زمان های سخت بگذرند و همیشه در کنار آنها هستید.

در اینجا نگاتی وجود دارد که باید هنگام گفتگو با نوجوان خود به خاطر داشته باشید و نشان دهید که همیشه در کنار او هستید. آنها را تشویق کنید تا احساسات خود را به اشتراک بگذارند. به دنبال راه‌هایی برای تماس با نوجوان خود باشید. از آنها بپرسید که روزشان چگونه بوده و چه کار کرده اند. به آنها یادآوری کنید که شما در کنار آنها هستید، مهم نیست که چه اتفاقی می افتد، و فقط می خواهید احساس آنها و آنچه را که فکر می کنند را بشنوید. چند کلمه تشویقی ساده می تواند به آنها کمک کند احساس راحتی کنند و احساسات خود را با شما در میان بگذارند. مهم است احساساتی را که تجربه میکنند، بپذیرید و درک کنید. با جملاتی مانند من درک می کنم، به نظر می رسد یک موقعیت دشوار است یا این منطقی است به آنها پاسخ دهید. به یاد داشته باشید مراقبت از خود راه خوبی برای الگوسازی این تمرین برای نوجوان شما است.

برای روابط خود وقت بگذارید. سعی کنید چند نفر را پیدا کنید که بتوانید احساسات و تجربیات خود را با آنها به اشتراک بگذارید. هر روز زمانی را با آنها در نظر بگیرید تا احساس خود را بررسی کنید. در روز برای انجام کارهایی که به شما در مقابله و مدیریت استرس کمک می کند، وقت بگذارید. انجام کارهایی که دوست دارید یا صرفاً چند دقیقه استراحت از روزتان می تواند به شما کمک کند تا احساس آرامش و انرژی مجدد داشته باشید. استراتژی های مقابله ای مثبت را امتحان کنید مانند : ورزش کردن، تهیه فهرست کارها یا برنامه‌ریزی ، حفظ نظم در فعالیت های روزانه، تأمل در مورد چیزهایی که به خاطر آنها سپاسگزار هستید یا به آن افتخار می‌کنید، و انجام کارهایی که از آن لذت می‌برید، مانند موسیقی، هنر، رقصیدن و یادداشت روزانه.

منبع: bold.expert

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 1 - میانگین امتیاز: 4]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین