عشق کشی به سبک مردان چگونه است؟!

از ابتدای خلقت و شکل گیری خانواده، زندگی مشترک با عشق و علاقه طرفین به یکدیگر آغاز می شود. موفقیت در این زندگی بستگی به تلاش و بردباری هر یک از زوجین دارد. هنگامی که عشق در زندگی دوام داشته باشد دستیابی به موفقیت های بزرگ را می توان پیش بینی کرد. دوام عشق در زندگی موجب پرورش فرزندانی سالم است که محبت را در خانواده تجربه کرده و دنبال یافتن جایگزین های ناسالم برای آن نیستند. واژه عشق کشی در اینجا به معنای کلیه رفتارهایی است که از شوهر سر می زند و به آرامی موجب سردی زندگی زناشویی می گردد.

مطمئنا می توان گفت کمتر زندگی زناشویی ای میتوان یافت که بدون مشکل باشند، پس عشق کشی به شدت متفاوت در هر خانواده ای می تواند نمود پیدا کند. لازم به ذکر است که این رفتارهای همسران است که در برابر عشق کشی شانه خالی می کنند یا با چنگ و دندان زندگی خود را نگه میدارند.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین «همسرتان را چقدر شناخته اید؟»

از طریق پرورش و حفظ علاقه مضاعف در زندگی مشترک می توان در برابر ناملایمات رخ داده راه حل های خردمندانه یافت، یعنی ما به دنبال بازسازی نقاط ضعف خانواده هستیم نه جدایی و سردی زندگی زناشویی. از این رو حفظ عشقی که در ابتدای ازدواج وجود داشته از جمله مسائل مهم در تدوام شادی و آرامش در زندگی مشترک محسوب می شود. هم زن و هم مرد در ایجاد و حفظ عشق نقش برابری دارند و هیچکدام نسبت به دیگری برتری ندارد. اما با توجه به مشاهدات بالینی خانواده درمانگران، در برخی از موارد بروز رفتارهای ناپسند مردان باعث عشق کشی و از بین رفتن دوستی در زنان خواهد شد.

رفتارهایی که مردان در طول زندگی باید از انجام آنها اجتناب کنند در ادامه توضیح داده شده است.

عشق کشی

متعصب بودن بدون دلیل و منطق و به صورت افراطی

داشتن تعصب شدید و افراطی بر روی عقاید، موجب می شود که انتقاد و پیشنهادات اطرافیان که می دانیم به حق و درست است را نادیده بگیریم. مردان گاه تعصب را با غیرت به هم آمیخته و شرایط سختی را برای همسر خود در ادامه زندگی ایجاد می کنند. به عنوان مثال مردی که با صحبت کردن همسر خود حتی محارم وی مشکل دارد، به مرور سبب ایجاد احساس منفی در دل همسر خود خواهد شد که در اصطلاحات روانشناسی به آن پارانویید میگویند.

از دیگر رفتارهای آمیخته با تعصب می توان به عدم ملاقات با والدین، نداشتن حق تحصیل و اشتغال، قطع رابطه همسر با دوستان دوران مجردی، اصرار بر خانه نشینی و خانه داری همسر اشاره کرد. مردان با چنین رفتارهایی زمینه بروز احساس منفی و مخرب عشق را در دل همسر خود می پرورانند که این دسته از موارد به آرامی می تواند پایه های عشق در زندگی را سست کند.

عدم مسئولیت پذیری و پذیرش وظایف

شوهرانی که مایل به پذیرش مسئولیت نیستند در حفظ عشق و علاقه روزهای نخست ازدواج موفق نخواهند بود و به آرامی طعم سردی روابط را خواهند چشید. چنین مردانی با وابستگی بیش از حد به والدین و یا عدم تمایل به مشارکت در برنامه های مشترک با همسر خود، زمینه نابودی عشق را در ازدوجشان هموار می کنند. در زندگی مشترک هر دو طرف باید به بلوغ ذهنی رسیده باشند تا بتوانند در برابر پذیرش نقش های جدید در خانواده نوپا، انعطاف و آمادگی کافی را داشته باشند. زندگی مشترک از طریق پذیرش مسئولیت هر یک از زوجین امکان بارور شدن خواهد یافت.

زورگویی، سلطه گری و مرد سالاری افراطی

مردانی که از مشورت کردن با همسر خود امتناع می کنند و حق اتنخاب و تصمیم گیری را از همسر خود سلب می کنند،گروهی دیگر از شوهران عشق کش هستند. زنان از طریق مشارکت و داشتن حق انتخاب در زندگی می توانند با همسر خود به گفتگو نشسته و ایده و نظرات خود را با وی در میان بگذارند. مردان سلطه جو و زورگو زمینه صحبت کردن و گفتگو را در زندگی برچیده اند و به جای آن نظر و تمایلات شخصی خود را جایگزین نموده اند، این یعنی زن نقشی در شکل گیری تصمیمات حتی کوچک نیز ندارد.

شوهران زورگو از مشارکت و مشورت در زندگی استفاده نمی کنند، این افراد صرفا در تمام امور زندگی به رای و نظر خود توجه کرده ومطابق آن عمل می کنند و همسر نقش خاصی ایفا نمی کند. از جمله رفتارهایی که شوهران زور گو دارند عبارتند از: انتخاب وسایل و ملزومات زندگی مطابق سلیقه خود و بدون مشورت، تعیین زمان رفت و آمد سایر اعضای خانواده همان گونه که خودشان در نظر می گیرند، تعیین رشته تحصیلی و شغلی فرزندان..

کمال گرایی بیش از حد و آزار دهنده موجب عشق کشی است

دیدگاهی که درآن بدون توجه به واقعیات و صرفا بر اساس ساخته های ذهنی اقدام به برنامه ریزی می شود کمال گرایی نام دارد. در این گروه از مردان یک سری از عقاید و دیدگاه ها شکل گرفته است که مایل به اجرای دقیق آن بدون کم و کاست در زندگی هستند. این مردان را می توان افراد صد درصدی هم نامیدکه هرگز به تحقق 95 درصدی دیدگاه های خود در زندگی هم قانع نیستند که همین کمال طلبی غیرمنطقی برای همسر و اعضاء خانواده مورد پذیرش نخواهد بود. زندگی با چنین مردانی حرکت بر روی یک خطکش و متر دقیق و بدون نقص است. به این شکل که باید دقیقا به اندازه ها و جزئیات توجه کرد و اگر خطایی صورت گیرد فرد مورد نظر بازخواست خواهد شد. همین امر دشواری های بسیاری را برای همسر و هم چنین سایر اعضای خانواده فراهم می کند.

کشتن عشق و شکست عشقی

خساست

یکی دیگر از صفت های ناپسند در مردی که می تواند باعث عشق کشی شود، خسیس بودن است. مردان خسیس مایل به خرج کردن درآمد خود در امور غیرضروری که حتی می تواند کیفیت زندگی را بالا ببرد نیستند. و در ازای مبلغی که به همسر و فرزاندان خود می دهند حساب های دقیق از نوع هزینه کرد یا فاکتورطلب می کنند. زندگی با این مردان سبب می شود همسر و فرزندان سختی های مالی بسیاری را متحمل شوند زیرا نمی گذارند که همسر و فرزندانشان مستقل شوند. چرا که افراد خسیس بر اساس دیدگاه خود مایل به خرج کردن در آمد خود جز در شرایط اضطرار نیستند. این ویژگی رفتاری بسیار ناپسند، دوریِ فرزندان و همسر را از مرد خانواده ایجاد می کند.

مردان بیش از حد کاری و دارای مشغله زیاد

مردانی که تمام زمان خود را در زندگی به کار اختصاص می دهند و زمانی را برای استراحت و یا تفریح در کنار خانواده و همسر در نظر نمی گیرند هم عشق کشهای بسیار حرفه ای هستند. این مردان از گذراندن اوقات فراغت با زن و فرزند خود اجتناب کرده و صرفا مشغول کار هستند که به صورت ناخودآگاه آب به آسیاب سردی و بی محلی از طرف همسر خود می ریزند.

مردانی که مایل به گذران وقت خود به شکل انفرادی هستند

این گروه از مردان دائما مشغول استفاده از تلفن همراه یا کامپیوترشخصی هستند. آنها تمایلی به هم صحبت شدن و هم دردی با همسر و یا سایر اعضای خود ندارند و در دنیای مجازی غرق هستند. متخصصان روانکاوی علت این رفتار را در گذشته و کودکی وی جستجو می کنند به این معنی می توان گفت مردانی که در گذشته خانوده گرم و صمیمی نداشته اند، ارزشی برای گذران وقت خود در خانوده قائل نیستند. این مردان صرفا به خود و تمایلات خود توجه می کنند. در نتیجه امکان از میان رفتن عشق و دوستی را در خانواده خود ایجاد میکنند.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 0 - میانگین امتیاز: 0]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین