درمان اختلافات زناشویی در دوران عقد و زندگی مشترک

در زندگی زناشویی بروز مشکلات و ناراحتی اجتناب ناپذیر است، اما برای جلوگیری از سخت تر شدن ماجرا آنچه که اهمیت قابل توجهی پیدا می کند، در میان نگذاشتن این مشکلات با دیگران است. طبیعی است که در زندگی فردی شادی ها و غم هایمان را با نزدیکانمان مطرح کنیم و در سختی ها طلب یاری کرده و آنها را شریک شادی هایمان کنیم. با همه این اوصاف، اما مسائل خصوصی زندکی مشترک از این قاعده طبیعی مستثنا است. مطرح کردن مسائلی که تعریف آنها صرفا در دایره زندگی خصوصی است، نه تنها سودی نخواهد داشت بلکه با ریسک وارد آمدن ضرباتی گاه غیر قابل جبران به زندگی نیز همراه است.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین «چقدر همسرتان را شناخته اید؟»

انتقال احساسات بین زوجین مایه گرمی و قوام زندگی

همسران در واقع محرم اسرار یکدیگر هستند و لازم است شخص دیگری وارد این رابطه نشود و مسائلی بصورت خصوصی و دو نفره باقی بماند. رابطه بیش از اندازه متعارف با دوستان، این احتمال را در پی دارد که رازهای مگوی بین همسران، به دایره دوستان کشیده شود. طبیعی است که هر شخصی تمایل نداشته باشد بجز همسرش کسی از اسرارش باخبر باشد. بعلاوه اینکه باخبر شدن حتی یک نفر که شما او را دوست صمیمی خود تلقی می کنید نیز می تواند به فاش شدن آن راز بین افراد دیگر منجر شود. درنتیجه اکیدا توصیه می کنیم برای حفظ خوشبختی و احترام متقابل و در راستای تلاش در جهت عمق بخشیدن به کیفیت زندگی مشترک، در این زمینه احتیاط کرده و روی دلتان قفل بزنید.

مشکلات رابطه

دلخوری و جر و بحث میان زوجین

گاهی در رابطه بین زوجین اتفاق می افتد که حجم دلخوری ها و اختلافات، با بحث و مشاجره افزایش پیدا می کند. حتی ممکن است در وجود یکی از دو طرف، این احساس ناخوشایند بوجود آید که ادامه زندگی مشترک ناممکن است. نمایش رفتاری متعادل مبتنی بر بخشش یکدیگر و اندیشدن به روزهای خوبی که در کنار هم سپری شده، اصل اساسی برطرف کننده این اختلافات است. در وقاع هر زن و شوهری خودشان بخودی خود می توانند مشکلات و اختلافات بین خود را حل کنند و بجز موارد نادر، نیازی به دخالت دیگران نیست. از طرف دیگر، تصویری از خشم و عصبانیت همسرتان در ذهن نزدیکان و وابستگانی که برای حل اختلاف ورود می کنند، ساخته می شود که احتمال پاک نشدن آن برای همیشه نیز وجود دارد. پس رعایت خویشتن داری و اجتناب از مطرح کردن اختلافات و مشاجره ها، از دیگر مسائلی است که می بایست بین دو نفر باقی بماند.

خصوصی بودن مسائل مربوط به روابط زناشویی و رابطه جنسی

خصوصی بودن روابط زناشویی امری است که شدتِ وضوحِ آن، مسئله را به امری بدیهی تبدیل می نماید. شکستن حریم و بیان این مسائل برای دیگران قطعا نتیجه اش چیزی جز وارد کردن ضربه ای مخرب به دیوار اعتماد همسرتان نخواهد بود. سعی کنید معنای صمیمیت را بدرستی درک کرده و بدانید که حتی صمیمی ترین دوست نیز درد جایگاه والای همسر بودن قرار ندارد. چنانچه در زندگی زناشویی به مشکلی و چالشی مواجهه پیدا کردیدن، هیچ چیز به اندازه صحبت دونفره خصوصی نمی تواند به حل موضوع کمک کند. در مرحله بعد تنها روانشناسان هستند که رعایت امانت کرده و رازهای شما را نزد خود نگه می دارند.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین میزان میل جنسی

بیان نکردن مشکل و اتفاقات تلخ گذشته

این مسئله که زن و شوهر در مورد مسائل مربوط به روابط احتمالی گذشته خود با هم گفتگو کنند، اساسا کار درستی نیست. با این حال اگر شرایطی بوجود آمد که یکی از طرفین در این حوزه با همسرش وارد صحبت شده و حقایقی از این رابطه را با همسرش درمیان گذاشت، پرهیز از به اشتراک گذاری آن با دیگران توسط طرف شنونده امری واجب و قطعی است. بر این باور داشته باشید که تجربیات گذشته افراد پارامتری تعیین کننده در کیفیت رابطه کنونی آنها محسوب می شود و برای ارتقا کیفیت این رابطه هر دو طرف باید بکوشند با ساختن تجریه های دلپذیر جدید، خاطرات جدیدی با یکدیگر بسازند. یادآوری خاطرات گذشته ای که شخص دیگری محور آن بوده یا در آن نقش داشته، هیچ کمکی به زندگی فعلی شما نخواهد کرد.

طبیعی است که هر فردی نوعی فوبیا با ترس درونی داشته باشد. این ترس در طول زندگی مشترک عیان شده و چگونگی رفتار طرف مقابل با این ترس، روی روند زندگی تاثیر جدی دارد. ترس از چیزهای ساده ای نظیر ارتفاع، سوسک، سگاینکه این ترس ها را دست مایه شوخی با همسرتان قرار دهید، بسیار خطرناک است. این خطر زمانی چهره جدی تری پیدا می کند که آنرا وسیله ای برای سرگرم نمودن مخاطبان دیگری نیز قرار دهید. بجای این کار تلاش کنید بگونه ای رفتار کنید که همسرتان در مبارزه با این ترس ها، در کنار خود همراهی جدی شما را حس کرده و بتواند با بدست آوردن اعتماد بیشتر، در کنار شما قدرتمندانه تر با ترس درونی وجود خویش کنار بیاید.

اختلافات زناشویی

مشکلات مالی در زندگی زناشویی

به این باور داشته باشید که هم میزان درآمد هر شخص و هم سطح مشکلات مالی که او با آن درگیر است، در دایره مسائل خصوصی تعریف شده و در میان گذاشتن آن با دیگران حتی نزدیکان توصیه نمی شود. بصورت کلی مسائل مالی خانواده در دایره موضوعات مربوط به خانواده تعریف شده و مطرح کردن آن خارج از این محدوده به زندگی مشترک لطمه وارد خواهد ساخت. چنانچه در وضعیتی قرار گرفته اید که راه برون رفت از مشکلات مالی خود را در کمک گرفتن از خانواده و اطرافیان می بینید، توصیه می شود پیش از هر اقدامی، موضوع را با همسرتان در میان بگذارید.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین آینده نگری

پذیرفتن نقاط مثبت و منفی همسر توسط زوجین خوشبخت

وجود هر شخصی و روحیات او ترکیبی است از ویژگی های مثبت و منفی در کنار یکدیگر. کسی که شما زندگی عاشقانه ای را در کنار او آغاز کرده اید نیز از این قاعده مستثنا نیست و حتما نواقصی در وجود او نیز وجود دارد. عیب ها و نقاط ضعفی که شما به عنوان همسر ممکن است در گذر زمان با آن کنار بیایید.

اما خانواده و نزدیکانی که این مسائل را با آنها مطرح می کنید و حتی ممکن است در زمره دوستان صمیمی شما نیز تعریف شوند، شنیده های خود را پیرامون این موضوع بخاطر می سپارند. بخاطر سپردنی که شاید هیچ وقت از پس زمینه ذهنی آنها پاک نشده و در زمانی که هیچ کس انتظارش را نمیکشد، بازگو کنند. این نکته را سرلوحه خویش قرار داده و اگر در وجود همسرتان مشکلی می بینید که باعث آزردگی خاطر شما می شود، شخص خود او بهترین و در واقع تنها گزینه ای است که می توانید مسئله را با او در میان بگذارید. طبیعتا گفتگوی منطقی و در چارچوبی که آرامش بر آن حاکم باشد، می تواند علاوه بر حفظ رابطه زناشویی و کمک به حل مشکل، به عمیق تر شدن ارتباط زناشویی نیز کمک کرده و سطح کیفیت زندگی را نیز ارتقا دهد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 2 - میانگین امتیاز: 3.5]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین