چرا کودکان از مراجعه به دندانپزشک می ترسند؟

ترس از دندان بسیار رایج است و بیش از نیمی از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار داده است. چند کودک سه ساله در مکانی لباس سفید پوشیده بودند و وانمود میکردند که دندانپزشک هستند. یکی از آنها اخیرا در دندانپزشکی بود و میخواست اتفاقی را که برای او افتاده بود را برای دوستانش اجرا کند. دو نفر از آنها روپوش و ماسک پوشیدند و یکی از آنها یک نی برداشت تا از آن به عنوان پاک کننده دندان استفاده کند. پس از چندین تلاش ناموفق برای انتخاب بیمار مناسب چون هیچ کس داوطلب نشد، عروسک تمساح  که تمام صندلی دندانپزشک را پر کرده بود و بر روی آن نشسته بود، انتخاب و به او گفته شد «دهانت را تا میتوانی باز کن». وقتی رئیس دندانپزشک شیء بهداشتی را رها کرد تا هر دو دستش آزاد باشد و بتواند فک های بیمار را باز کند، صدای خنده بلند شد. یک نفر هشدار داد مراقب دندانها باشید!

نمایشنامه در آنجا به پایان رسید. اما این نکته مطرح شد؛ ملاقات با دندانپزشک میتواند یک موقعیت دشوار باشد. اگر فرزند شما نیز ترس از رفتن به دندانپزشک دارد، واضح است که شما و فرزندتان در تجربه این اضطراب تنها نیستید. از طرفی ترس از دندانپزشک عواقب جدی برای سلامت دهان، دندان و رفاه کلی افراد دارد. آکادمی دندانپزشکی اطفال آمریکا توصیه میکند که اولین ملاقات کودکتان با دندانپزشک را در زمان کمتر از شش ماهگی در واقع پس از رویش اولین دندان یا نزدیک به اولین سالگرد تولد کودک خود انجام دهید. بهتر است که توجه به بهداشت دهان و دندان زود به زود انجام شود و اغلب ممکن است ویزیتهای دردناک بعدی برای درمان حفره ها یا پوسیدگی دندان را بطور قابل توجهی به تعویق بیندازد. در این شرایط، شاید بتوان از دندانها راحت تر مراقبت کرد و دندان در مسیر رشد تکاملی بهتری قرار گیرد.

ترس از درد، محتمل ترین دلیل ترس کودکان از نرفتن به دندانپزشکی است.

اما چگونه متوجه میشوند که مراجعه به دندانپزشک دردناک است، با اینکه هرگز قبلا به آنجا نرفته‌اند؟ آنها احتمالاً ناله و دردهای های خواهر و برادر بزرگتر یا والدینشان را در مورد رفتن به دندانپزشکی برای رفع مشکل دندان هایشان میشنوند.

ترس کودک از دندانپزشک

آسیب شناسی

ترس از ملاقات با دندانپزشک چرخه معیوبی را برای کودک و بزرگسال آغاز میکند که در نهایت میتواند منجر به مشکلات جدی سلامت دهان شود. راهبردهای رفتاری صحیح میتوانند اضطراب کودک را از طریق حواس پرتی و آرامش فیزیکی کاهش دهند و احساس کنترل را در بیمار افزایش دهند. راهبردهای شناختی میتوانند با به چالش کشیدن و بازسازی الگوهای فکری منفی با ترس کودک مقابله کنند. شکستن چرخه معیوب ترس از دندانپزشکی یک چالش دشوار است. چگونه والدین میتوانند نکات منفی این موضوع را به حداقل و نکات مثبت جهت مواجهه اولیه دندان پزشک با کودک خردسال را به حداکثر برسانند؟ خوشبختانه تحقیقات اثربخش در علم روانشناسی چندین استراتژی روانشناختی را برای غلبه بر مبارزه نشان داده است. در زیر، برخی از امیدوارکننده‌ترین تکنیک‌ها را بیان میکنیم که همگی میتوانند بدون کمک حرفه‌ای یا درمان طولانی مدت تمرین شوند.

اولا، ابتدا یک دندانپزشکی که دوستدار کودک هست را انتخاب کنید. آنها از مبلمان، تزئینات و اسباب بازیهای اتاق انتظار استفاده میکنند. نحوه نگرش و خوشامدگویی یک مسئول پذیرش که بیشتر از بررسی مجدد پوشش بیمه و هزینه های شما، به فکر احساس راحتی فرزندان شماست، بسیار ارزشمند است. دندانپزشکان و دستیاران بهداشت دوستدار کودک بجای اینکه از طریق والدینشان با کودکان خردسال ارتباط برقرار کنند، تلاش میکنند مستقیماً با خود آنها صحبت کنند. آنها می دانند که کودکان میتوانند مستقیماً با آنها در مورد رشد دندانهای قوی و سالمشان ارتباط برقرار کنند، همواره لبخند عالی خود را بر لبانشان حفظ کنند و تعداد دندان هایشان را در بالا و پایین بشمارند.

مراجعه جهت درمان دندان در کودکان

اقدامات لازم برای کاهش ترس کودک از دندانپزشک

والدین میتوانند کارهای زیادی انجام دهند تا ملاقاتهای زود به زود دندانپزشکی راحت تر انجام شود:

  • اجازه دهید فرزندانتان ببینند که شما گهگاه مسواک میزنید و نخ دندان میکشید و توضیح دهید که این کار باعث میشود که دهان شما احساس طراوات و بوی بهتر و شاداب تری داشته باشد.
  • قبل از اولین معاینه، یک ملاقات کوتاه و خوشامدگویی را با دندانپزشکتان انجام دهید و لحن را غیر رسمی و دوستانه نگه دارید. اگر نگران رفتار فرزندتان هستید، کودک شما این نگرانی را احساس میکند و تعجب میکند که چرا شما نگران هستید. هر از گاهی نفس عمیق کشیدن را فراموش نکنید.
  • کتابی درباره موضوع ملاقات با دندانپزشک با هم بخوانید. پیشنهاد ما به شما تماشای فیلم نیز میباشد. از لحن و سادگی فیلم Just Going to the Dentist اثر مرسر مایر و و Dora the Explorer’s Show Me Your Smile: A Visit to the Dentist اثر کریستین ریچی و رابرت روپر، که امیدواریم خوشتان بیاید و از تماشای آن لذت ببرید.
  • اگر کودک شما مضطرب است، قبل از اولین ملاقات، نقش‌های با نشاطی را برایش اجرا کنید. از وسایلی مانند روپوش، صندلی و نور روشن استفاده کنید تا هنگام نگاه کردن به دهان فرزندتان روشنایی ایجاد کند. دندان‌های فرزندتان را بشمارید، سپس دستور بسیار مهم برای اینکه بتواند دهانش را عریض باز کند را تمرین کنید. بدین صورت اضطراب و تپش قلب کاهش پیدا میکند. اضطرابی که ممکن است ناشی از این فکر در ذهن کودک باشد و این پیام متناقض را بفرستد که این دیدار احتمالاً آنقدر ناخوشایند است که احتمال بدرفتاری وجود دارد و جبران آن ضروری است.
  • حواس پرتی. بسته به شدت اضطراب کودک نسبت به دندانپزشکی، این راه حل سریع و آسان میتواند ذهن فرزندتان را در حین عمل های دندانپزشکی منحرف کند. با حذف ذهن کودک از معاینه یا درمان دندانپزشکی، قرار ملاقات سریعتر میگذرد و حتی ممکن است خوشایند باشد. روشهای حواس پرتی میتواند شامل پخش موسیقی در پس‌زمینه باشد. در دوران کودکی‌ام که فناوری پایینی وجود داشت، به یاد دارم که کاشی‌های سقف مطب دندان‌پزشکی را می‌شمردم تا ذهنم را مشغول نگه دارم.
  • نسبت به پیامهایی که به کودک خود میدهید، آگاه باشید. بعضی دندانپزشکان می گویند آنچه که ما را نگران می‌کند والدینی هستند که در مورد آنچه که در پروسه درمان باید انتظارش را داشت بیش از حد حرف می زنند. استفاده از عباراتی مانند «نیاز به نشستن بیشتری داری»، «کمی دردناک هست» و «دندان‌پزشک خوبی داری»، همگی بجای پاسخ مناسب، سوالات بیشتری را در ذهن کودک ایجاد می‌کنند.
  • سعی کنید هنگام ملاقات دندانپزشک، فرزندتان تنها نباشد. اجازه دهید کودکتان در آغوش تان آرامش داشته باشد یا با آوردن یک عروسک از او حمایت کنید. بدین ترتیب، ممکن است درمان بهتری را دریافت کند.

در پایان با برداشته شدن محدودیتهای قرنطینه ای و باز شدن دوباره جهان، توجیه بهانه هایی برای طفره رفتن از دندانپزشکی بیشتر میشود. بطور مشابه با بسیاری از گزینه های اثبات شده خودیاری و در دسترس در رابطه با این موضوع مقابله با ترس از دندانپزشکی راحت تر از همیشه میباشد. چرا چکاپ بعدی خود و خانواده را همین الان رزرو نمیکنید؟

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 2 - میانگین امتیاز: 4]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین