چگونه با کرونا ویروس روبرو شویم؟

همواره رویدادهای زیادی در جهان اتفاق می افتند که ما نمیتوانیم آنها را کنترل کنیم. فقط می توانیم با راهکارهای هوشمندانه با سازگاری و انطباق، بحران را پشت سر گذاریم. سرسختی یکی از عوامل مهم در انطباق و سازگاری در مواجهه با بحران است؛ بحرانی مثل کرونا که این روزها با آن روبرو هستیم. سرسختی به شما کمک میکند به اینچنین مشکلاتی به عنوان چالش نگاه کنید. چالش شما را وارد بازی میکند؛ بازی که باید برای آن خودتان را آماده کنید و فنون بازی را تمرین کنید. پیروزی در هر چالش شما را نیرومندتر و آماده تر برای روبرویی با چالش های بعدی زندگی میکند.

سرسختی باتعهد، کنترل و مبارزه جویی حاصل میشود

تعهد به این معنا که شما به خودتان متعهد هستید. در قبال زندگی و اهدافتان مسئولید. نقش فعال خود را در زندگیتان میپذیرید. میپذیرید که در حال حاضر اولین و مهمترین کسی که در سلامتی شما نقش دارد، خودتان هستید. از طریق رعایت اصول ایمنی و بهداشتی و بالا نگه داشتن سطح انرژی روانی خود برای روبرویی با بحران پیش رو. لطفا به گزینه سوم دقت کنید. اگر روحیه خود را در مواجهه با کرونا از دست دهید، خیلی زود دچار انفعال میشوید و نمیتوانید خود مراقبتیهای لازم را در شرایط موجود انجام دهید.

بیماری کوئید 19 و ویروس کرونا

نقش فعال خودتان را در زندگی بپذیرید

کنترل

خود را کنترل گر اعمال و رفتارتان بدانید و مرتبا به خود نقشتان در زندگی و بحرانها را یادآوری کنید. به خاطر داشته باشید شیوه تفکر شما احساس و رفتار شما را در همه حالات تعیین میکند. لازمه این کنترل، خودآگاهی است. در مقابله با کرونا آگاهانه رفتار کنید؛ خودپایشی کنید تا ببینید چطور اطرافیانتان، برداشت اطرافیانتان و رسانه ها شما را تحت تأثیر قرار میدهند و کارهایی میکنید، حرفهایی میزنید که از شما نیست و حتی شما دروناً با آنها مخالفید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: منشأ عصبانیت های بی دلیل چیست؟

با خودآگاهی و خودپایشی، خواهید دید که چگونه اضطراب و خشمی که در حال تجربه آن هستید، شما را از عکس العمل واقع بینانه در برابر این بیماری دور کرده است. خشم و اضطراب طبیعی است، باید تجربه شوند، باید به موقع و به جا برون ریزی شوند. اما اینجا ما از خشم ایجاد شده ای که به دنبال فاجعه سازی هایی که خودمان در برابر بیماری انجام داده ایم، صحبت میکنیم.

حفاظت از خود در برابر کرونا

بیاید واقع بینانه به موضوع کرونا نگاه کنیم

حتی الامکان از حواشی کرونا دوری کنیم. وقتی آگاهانه رفتار میکنیم، تمرکزمان بالا میرود و احتمال سهل انگاری ها در برابر حفاظت از خودمان کاهش پیدا میکند. در این شرایط با تمرکز بالا راحت تر میتوانید طرح ریزی کنید، یادبگیرید، حل مسأله کنید و مهارتهای لازم جدید را به کار بگیرید. مواظب باشید خودتان را از دور باطل غر زدن به زمین و زمان و لعن و نفرین به باعث و بانی این بیماری خارج کنید. چون انرژی روانی شما را به شدت کاهش میدهد و بستر مناسبی برای بیماری در شما فراهم میکند و شما را دچار انفعال میکند.

مبارزه جویی

مبارزه جویی به شما توان انعطاف، جست و جو و رشد میدهد. روبروی این بیماری بایستید و با حل مسأله با آن روبرو شوید.

انکار نکنید

بعضی افراد وقتی با مسأله اضطراب زایی همانند بیماری کرونا روبرو میشوند، آن را انکار میکنند و سعی در حذف مسأله دارند. به این طریق که بصورت غیر ارادی آن را کوچک میشمارند. مثلا این ویروس آن جورها هم که میگویند خطرناک نیست؛ خیلی مراقبت نمیخواد؛ خیلی دارن بزرگش میکنن؛ هرچی بیشتر اهمیت بدی بیشتر میترسی و احتمال مبتلا شدنش بیشتر میشهبا اینکار فرد میخواهد اضطراب ناشی از مشکل پیش رو را از خود دور کند. اما واقعیت این است که در درون این فرد اتفاقا اضطراب بیشتری در حال تجربه است و تاثیرات مخربتری وارد میکند. کما اینکه به دلیل انکار این مساله یا بیماری، خود مراقبتی هم کاهش میابد و درنتیجه تبعات بدتری برای فرد دارد.

اضطراب اجتماعی ناشی از کرونا

حل مسأله ترس از کرونا

تا وقتی مشکل، مشکل بماند حل نمیشود. باید مشکل را به مسأله تبدیل کنیم؛ آنوقت مسأله حل شدنی است. همواره این سوال را از خودتان بپرسید: آیا به نفعتان است که درد (کرونا) را به عنوان یک مسأله غیرقابل تحمل و فاجعه آمیز قلمداد کنید؟ یا به عنوان یک مسأله ناخوشایند و نامطلبوب که میتوانید راه های مقابله با آن را بسازید؟

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین «چقدر مهربان هستم؟»

ذهنتان را روی کاغذ بیاورید، هر آنچه راه حل و راهکار در رابطه با بیماری به ذهنتان میرسد، هرچه به فکرتان میرسد، اعم از مسخره، زشت و زیبا و شدنی یا نشدنی را بنویسید. بعد از آن راهکارهای نشدنی را کنار بگذارید. سپس یکی یکی راه حل های باقی مانده را سود و زیان کنید و نهایتا بهترین راه حل ها را انتخاب و اجرایی کنید و در اجرا پیگیر بمانید.

همواره به خاطر داشته باشید همانطور که روشنایی، عشق، زیبایی، شادی و لذات وجود دارد؛ رنج هم وجود دارد و درد و رنج جزء جدانشدنی زندگی هستند. همه اینها با هم مجموعه ای تشکیل داده اند به نام زندگی.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 1 - میانگین امتیاز: 3]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین