ناگفته هایی درباره پورن که بهتر است بدانید

بسیاری از کودکان بطور تصادفی یا عمدا فیلم های پورن را مشاهده میکنند؛ بنابراین برای این مسئله آمادگی روحی داشته باشید تا در صورت بروز مسئله دچار شوک نشوید.

نکات کلیدی:

 • فیلم پورن ممکن است در لیست موضوعاتی که بیشتر والدین سعی دارند در مورد آن با فرزندانشان صحبت کنند، نباشد اما به احتمال زیاد به آن نیاز پیدا میکنند.
 • تصاویر وابسته به عشق و شهوت در هر جایی که اینترنت و موبایل وجود دارد در دسترس هستند.
 • برخی از کودکان از اینترنت به عنوان منبع اطلاعات و آموزش در مورد رابطه جنسی استفاده میکنند.
 • اگر والدین وجود و تماشای پورن را انکار کنند، ممکن است راه را برای کودکان در برابر این تصورات غیرقابل پیشگیری و مشکلات مربوط به سلامت روان هموار کنند.

هفته گذشته، قصد داشتم در مورد تصویر بدن مقاله ای بنویسم و در مورد آن بحث کنم. بنابراین شروع به تحقیق و جستجو در وب کردم. عنوان زیر که در یکی از مقالات منتشر شده روی صفحه نمایش لپ تابم ظاهر شد «چرا وقتی 50 ساله شدم شروع به تماشای پورن کردم». شاید شما هم متعجب شدید! در متن مقاله نوشته شده بود «شک داشتم که آیا نوجوانان بیشتر از من درباره پورنو می‌دانند. من نمیخواستم در مورد آن با آنها صحبت کنم تا زمانی که کمی تحقیق کردم. بله من کنجکاو شدم در حالی که پورنوگرافی هیچ ارتباطی با موضوع بحث ما نداشت، من نتوانستم مقاومت کنم و حس کنجکاوی خود را ارضا کردم». به عنوان مثال چرا پورن تا این حد محبوب است، تفاوت بین پورن لذت بخش در مقابل موارد دیگر، چگونه پورن به عنوان سرگرمی در بزرگسالان بطور گسترده بر بهداشت روان تأثیر میگذارد و نحوه یافتن سایت‌های دوست‌ یابی با زنان برای پورن به سبک کاملا اخلاقی. همه اینها مرا به فکر واداشت.

به تمام تلاشهایی که یک فرد در گذشته برای دستیابی به عشق شهوانی انجام میداده، فکر کنید؟ امروزه هیچ کدام از اینها مورد نیاز نیست. شما برای سفارش غذا، کتاب یا پورن نیاز به زدن یک دکمه سرچ در اینترنت دارید و خیلی سریع تمام اطلاعات در اختیارتان قرار میگیرد. در فضای مجازی بچه ها ممکن است بطور تصادفی آدرس اشتباه یا عبارتی را با نیت قبلی تایپ کنند که منجر به تصاویر پورنوگرافی میشود. فرزندانتان همچنین میتوانند بصورت تصادفی وارد پوشه سرگرمی بزرگسالان شوند و محتوای آن را دریافت کنند.

پورنوگرافی در هر جایی که اینترنت و موبایلی وجود دارد، مانند خانه، مدرسه، تبلت همکلاسی‌ها یا زمین بازی در دسترس است. برای بزرگسالان استفاده از پورنوگرافی موضوع شخصی و اغلب مخفیانه است و ممکن است با احساس شرم نیز همراه باشد. منطقی است که والدین ترجیح دهند از بازگو کردن این موضوع با فرزندان خود اجتناب کنند. با این حال با عدم پرداختن به موضوع پورن، ممکن است فرزندان خود را در معرض دیدن فیلم پورن که غیر قابل اجتناب است، قرار دهید و احتمالا مشکلاتی مربوط به سلامت روان یا حتی مشکلات قانونی را بوجود آورد.

مشکلات ناشی از تماشای پورن در کودکی
مشکلات ناشی از تماشای پورن در کودکی

فکر می کنید کودکان شما در معرض سرگرمی خاص بزرگسالان نیستند؟

بر اساس مطالعه ای که در سال 2022 منتشر شد، از 385 دانشجوی کارشناسی که مورد بررسی قرار گرفت 28.2 درصد از مردان و 23.7 درصد از زنان، به یاد می آورند که از سنین 9 تا 11 سالگی در معرض فیلم پورن قرار گرفتند. حتی تعداد کمی از شرکت کنندگان گفتند زودتر از این سن در معرض پورنوگرافی قرار گرفتند. تحقیقات اخیر نیز نشان داده است:

 • کمی بیشتر از نصفِ بازه سنی 11 تا 13 سال شروع به دیدن پورن کردند.
 • در افراد مسن، دو سومِ سن 14 تا 15 سال و تقریبا چهار پنجم از 16 تا 17 سال اعتراف میکنند که پورنوگرافی را در اینترنت دیده اند (معمولاً رسانه های اجتماعی، مانند اسنپ چت، اینستاگرام، و توییتر؛ صفحات گوگل، جستجوی مستقیم، جستجو در تبلت دوستانشان و غیره).
 • از بین سن 14 تا 16 سال، بسیاری از پسران استفاده روزانه پورن را گزارش کردند و برخی از دختران حدود چهار بار در هفته گزارش دادند که در معرض تماشای فیلم پورن بوده اند.

اگرچه کووید نوزده و دوران قرنطینه توانسته میزان اعتماد به مطالعات و داده‌های موجود را کم کند اما تاکنون تحقیقات نشان می‌دهد که میزان استفاده از پورن توسط خردسالان نسبتاً ثابت مانده است.

تاثیرات مشاهده پورنوگرافی نوجوانان

مطالعات مختلف تأیید میکند که جوانان گاهی اوقات از پورنوگرافی به عنوان منبع اطلاعات و آموزش در مورد رابطه جنسی استفاده میکنند. ترکیب تعدادی از مقالات در سال 2017 که توسط موسسه استرالیایی مطالعات خانواده منتشر شده، پیام های کلیدی زیر را ارائه می دهد:

 • استفاده از پورنوگرافی می تواند منجر به انجام رفتارهای جنسی شود و با اعمال و رفتارهای ناامن مانند عدم استفاده از کاندوم و رابطه جنسی مقعدی و واژینال ناایمن همراه است که سلامت جنسی به خطر میافتد.
 • پورنوگرافی ممکن است حمایت از نگرشهایی مانند خشونت جنسی و خشونت علیه زنان را تقویت کند. در حالی که بسیاری از والدین امیدوارند و معتقدند که فرزندانشان قربانی تأثیرات خشونت آمیز یا فانتزی نشوند.

به عنوان مثال، یک مطالعه توسط روانشناسان در سال 2019 نشان داد که قرار گرفتن در معرض پورن خشن ممکن است یکی از عوامل خطر برای ایجاد روابط عاشقانه خشن در نوجوانان باشد. نوجوانان دختری که در معرض دیدن فیلم پورن خشن قرار گرفتند، ثابت شده بیش از 1.5 برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به خشونت فیزیکی و تهدیدآمیز بودند. در حالی که نوجوانان پسری که در معرض تماشای پورن خشن قرار گرفتند، بیش از 3 برابر بیشتر احتمال داشت که رابطه جنسی خشن را مرتکب شوند.

هشدار: در نظر گرفتن سبکهای مختلف رابطه جنسی که کودکان را از طریق تماشای پورن در معرض آن قرار می‌دهد، اهمیت دارد، مخصوصاً مواردی که اندیشمند بودن، ایمن بودن و رضایت آگاهانه در مورد آنها اهمیت ویژه ای دارد مانند BDSM.

آگاهی والدین برای ممانعت از تماشای پورن توسط کودک
آگاهی والدین برای ممانعت از تماشای پورن توسط کودک

چگونه گفتگو را  با فرزند خود درباره پورن شروع کنید

بله عکس‌ها و ویدئوهای جنسی بزرگسالان ضرر بسیاری برای کودکانی که شاهد پورن هستند بوجود می آورد و اثر منفی در ذهن‌های بی‌گناه و خالی شان باقی می‌گذارد. در تعامل با فرزندتان هنگامی که درک کردید زمان مناسبی برای گفتگو است، موارد زیر را در نظر بگیرید:

برای کودکان

 • به آنها بیاموزید اگر چیزی روی صفحه نمایش شان ظاهر شد که آنها متوجه نمیشوند یا مربوط به بزرگسالان هست شما را در جریان بگذارند.
 • درباره نحوه نه گفتن و عدم پذیرش رابطه جنسی، تماشای پورن یا هر چیز دیگری که ممکن است با آن احساس راحتی نکنند یا برای آن آماده نباشند، بحث کنید. کودکان به خودی خود نمیدانند چگونه این کار را انجام دهند.

برای کودکان در سنین بزرگتر و نوجوانان

 • روشن کنید که پورنوگرافی معیاری برای رابطه جنسی واقعی نیست. دنبال کردن یا انتظار تجربه‌ای مشابه پورن می‌تواند عواقب ناخواسته‌ای داشته باشد.
 • در مورد مواردی که ممکن است در مورد استفاده سالم و ناسالم پورن باشد (نوع/محتوا، فرکانس، مدت، مزایا/مضرات و غیره) صحبت کنید.
 • هشدار دهید که تماشای پورنوگرافی با شرکت کنندگان زیر سن قانونی خلاف قانون است و بیننده جوان ممکن است متوجه نشود که کودک صرفا یک بازیگر است. (برای مثال در ایالات متحده، رابطه جنسی زیر سن قانونی میتواند بچه ها را با مشکلات حقوقی بزرگی مواجه کند که آینده را به خطر می اندازد. حتی فیلمبرداری با تلفن از فرد برهنه زیر سن قانونی، انتقال آن، دریافت آن، به اشتراک گذاری آن و غیره نیز عواقب مشابهی دارد).

نحوه آمادگی برای گفتگو در مورد پورن

 • آموزش ببینید.
 • اگر احساس ناراحتی میکنید، آن ناراحتی را برطرف کنید. اگر در هنگام گفتگو، فرزندان احساس شرم شما را حس کنند، ممکن است با شما درمیان نگذارند یا صراحتاً با شما صحبت نکنند.
 • در صورت نیاز، صحبت کردن در مورد این موضوع را قبل از گفتگو تمرین کنید. از کسی حمایت و پشتیبانی دریافت کنید. بر فرض مثال به یک دوست خوب زنگ بزنید. با پدر و مادری که برایشان احترام قائل هستید تماس بگیرید. اگر درمانگر دارید، موضوع را نزد او مطرح کنید. اگر درمانگر ندارید، با جستجو کردن یکی را پیدا کنید که از طریق روانشناس روی این موضوع کار کنید.
 • بحث در مورد موضوع، تعیین کنید هدفتان از گفتگو چیست؟ افزایش اعتماد به نفس در مورد آن و غیره.

بسیاری از متخصصان سلامت روان احتمالاً آموزش رسمی زیادی در مورد آمار و استفاده از پورنوگرافی ندیده اند. با این حال، هر درمانگر خوب باید بتواند به شما کمک کند تا استرس خود را کاهش دهید. در پایان لطفاً آنچه را که نیاز دارید انجام دهید تا مطمئن شوید که می‌توانید سالم‌ترین، صادقانه‌ترین، مفیدترین، محافظت‌کننده‌ترین و بدون شرم‌ترین مکالمه ممکن را با کودک خود داشته باشید.

منبع: tandfonline.com

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 3 - میانگین امتیاز: 4.3]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین