درمان فوت فتیش و نکات پیرامون آن

پیش از آنکه در مورد درمان فوت فتیش صحبت کنیم بهتر است بدانیم که فوت فتیش چه نوع اختلالی محسوب می شود. فتیش در واقع نوعی وضعیت روانشناختی به شمار می آید که در آن یک شی یا ابزار سبب برانگیختگی جنسی و یا حتی ارضای جنسی فرد می گردد و فردی را که به آن فتیش وابسته است فتیشیست می نامند. این اختلال را با نام های دیگری به نام نماد کامی، صنم پرستی، فتیشیسم جنسی و یا شی پرستی جنسی نیز می نامند.

در اختلال فوت فتیش عضوی که فرد را دچار تحریک جنسی می کند پا می باشد و ممکن است نواحی دیگری از این عضو هم مثل انگشتان پا و یا مچ نیز سبب برانگیختگی فرد گردد. البته در تمامی افراد یکسان نیست و ممکن است در اشخاص مختلف ناحیه ها یا میزان علاقه متفاوت باشد. اما به طور کلی فرد تمایل جنسی به پا دارد.

برخی از افراد تنها با نظاره کردن پا تحریک می شوند و یا برخی دیگر به ناخن های پای لاک زده، جواهرات و اکسسوری ها، جوراب و یا کفش علاقه داشته و به نظرشان جذاب می آید.

فوت فتیش

درمان فوت فتیش و علائم آن

نشانه هایی مثل بوسیدن، تماشای ویدیو های مرتبط با پا، عکس و فیلم گرفتن از پای پارتنر، ماساژ دادن و یا تماس فیزیکی زیاد پا، توصیف بوی پاهمگی از علائم مربوط به فتیش پا هستند.

دقت داشته باشید که رفتار جنسی افرادی که به اختلال فوت فتیش مبتلا هستند بر یک ناحیه خاص تمرکز یافته و نقطه اوج تحریک برای آنها به حساب می آید، اما کسانی که با اختلال فوت فتیش درگیر نیستند در مواقع مختلف با ناحیه های متفاوتی تحریک خواهند شد و برای برانگیخته شدن و یا ارگاسم بر شی یا عضو خاصی تاکید ندارند.

در بین انواع فتیش های جنسی فوت فتیش جزء متداول ترین نوع اختلال ها است.

شاید این سوال مطرح شود که چرا برخی از افراد به پا تا این حد میل جنسی دارند؟ همانگونه که سلایق افراد در پوشش، غذا، موسیقی و سایر موارد متفاوت می باشد لذا میل و فانتزی های جنسی آدم های مختلف نیز با هم متفاوت خواهد بود.

روانشناسان نمی توانند به طور دقیق این مسئله را ریشه یابی کنند که چرا فردی با دیدن پا برانگیخته می گردد اما یکی از احتمالات قوی این است که شاید در دوران نوجوانی و یا کودکی فرد یک سری الگو های ذهنی شکل گرفته باشد که فرد به این باور رسیده که تنها با این عضو به اوج لذت جنسی خواهد رسید.

درمان فوت فتیش

انواع درمان فوت تیش تیش

درمان فوت فتیش اغلب با سه روش انجام می پذیرد:

درمان شناختی رفتاری

هدف کلیدی از این نوع درمان، تغییر دادن عملکرد بیمار است، بدون آنکه تحلیلی بر دلایل ایجاد و ریشه ای داشته باشیم. این نوع درمان باعث تغییر گرایش و تمایلات جنسی فرد نمی گردد و فقط سبب عدم بروز رفتارهای ناگهانی و ناخواسته می شود و به نوعی شرطی سازی انجام می گیرد.

در روش شرطی سازی آزاردهنده، هنگامی که فرد توسط فتیش خاص تحریک می گردد، یک محرک منفی و یا اتفاق ناخوشایند برایش پیش خواهد آمد و بدین ترتیب ذهن فرد شرطی شده و به هنگام تمرکز بر فیتیش مورد نظر به یاد محرک منفی خواهد افتاد.

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید: اختلال فاخته گری یا کاکولد و درمان آن

جلسات درمانی

در طی جلسات روانکاوی سعی بر یافتن دلایل ایجاد و ریشه یابی مسئله می باشد. در طی جلسات تراپی، اختلال بیمار بررسی شده و زاویه دید فرد را تغییر میدهند تا بتواند از جهات عقلانی و عاطفی اختلال خود را بررسی کرده و مشکلات بیمار تا میزان زیادی کاهش می یابد.

دارو درمانی

آخرین روش درمان فوت فتیش دارو درمانی است که اغلب از سری داروهای کاهش دهنده میل جنسی (کاهش تستوسترون و استروژن) استفاده می شود و با کاهش میل جنسی، فرد می تواند تمایل خود را نیز کنترل نماید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 1 - میانگین امتیاز: 4]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین