آیا فواید ازدواج را می دانید؟

در طول زندگی، انسان با چالش های مختلفی روبرو میشود که قطعاً یکی از مهمترین آنها مسئله ازدواج است و بررسی فواید ازدواج در شناخت بهتر آن ما را کمک میکند. اما مزایا و معایب ازدواج بر اساس شرایطی که فرد در آن قرار دارد میتواند متفاوت باشد. در ادامه میخواهیم مهمترین مزایا و معایب ازدواج نکردن را بررسی کنیم. ابتدا به سراغ مزایای هرگز ازدواج نکردن میرویم:

  • ازدواج نکردن کمک میکند تا فرد روی اهداف خود در زندگی متمرکز شود. احتمالاً شما هم شنیده اید که بسیاری از شخصیت های مشهور جهان در طول زندگی هیچگاه ازدواج نکرده اند. عدم ازدواج به آنها کمک کرده است تا در تصمیم گیری ها فقط شرایط خودشان را مد نظر قرار دهند و به خاطر فرد دیگری مجبور به تغییر در تصمیم گیری نشوند.
  • یک مرد یا زن مجرد بر اساس شرایط کاری خودش میتواند یک رئیس عادل یا خدمتکار با انصاف باشد. در واقع او هیچ عجله ای برای خروج از محل کار ندارد، چرا که کسی منتظر او نیست. همچنین نیازی به این ندارد که برای گرفتن مرخصی، دروغ بگوید.

بعد از بررسی دو مورد از مزایای عدم ازدواج، اکنون به سراغ بررسی معایب این کار میرویم:

  • عدم ازدواج با کاهش میزان مسئولیت پذیری افراد ارتباط مستقیم دارد. مثلاً فرض کنید کشوری درگیر جنگ باشد و بخش عمده ای از سربازان کشور مجرد باشند. طبیعتاً سربازی که کسی را منتظر خود نبیند، با تمام توان برای کشور نخواهد جنگید و به دنبال راهی برای فرار از شرایط سخت خواهد بود. در واقع میتوان گفت عدم ازدواج، انگیزه افراد در زندگی را کاهش میدهد.
  • عدم ازدواج میتواند یک انسان مهربان را تبدیل به یک حیوان سنگدل و وحشی کند. در واقع به دلیل اینکه این شخص در طول زندگی خود هیچ وقت همراهی نداشته است که به او ابراز محبت کند، آرام آرام عواطف و احساسات خود را از دست میدهد و برای رسیدن به اهدافش حاضر است هر چیزی را نابود کند.

فواید ازدواج

فواید ازدواج از نظر روانشناسان

از لحاظ روانشناسی ازدواج میتواند ویژگی های مثبت بسیار زیادی برای افراد داشته باشد. افراد متاهل معمولاً کمتر به اختلالات روانی دچار میشوند و آرامش بیشتری در زندگی خودشان دارند. آنها از نظر عاطفی هم شرایط بهتری را نسبت به افراد مجرد تجربه میکنند. البته برخلاف تصور بسیاری از افراد مجرد، روانشناسان معتقدند ازدواج نه تنها حس تنهایی انسان را از بین نمی برد بلکه از آن محافظت میکند. این را هم باید بگوییم که از نظر روانشناسی گاهی اوقات مجرد بودن از ازدواج اشتباه بهتر است. در واقع اگر فرد ازدواج کند و نهایتاً ازدواج منجر به طلاق شود، شرایطی سخت تر را تجربه خواهد کرد.

مثلاً مادر ان مجرد به هیچ وجه نمیتوانند رفاه، عشق و صمیمیتی که مادران متاهل برای فرزندان خود فراهم میکنند را داشته باشند. دیگر تأثیر ازدواج در سلامت روان افراد، کنترل اضطراب و استرس آنها است. از دیگر فواید ازدواج میتوانیم به کنترل افسردگی در انسان اشاره کنیم. افرادی که متاهل میشوند، معمولاً کمتر به فکر خودکشی می افتند و میزان خودکشی در آنها بسیار کمتر است. کسی که ازدواج میکند در مقایسه با کسی که همراهی در زندگی ندارد، خوشبختی و شادی بیشتری را تجربه میکند هرچند سختی زندگی او هم بیشتر باشد.

فواید ازدواج از نظر اسلام

دین مبین اسلام، فواید ازدواج را به بهترین شکل معرفی میکند. به همین دلیل هم اسلام تاکید زیادی بر ازدواج دارد و پیروان خود را به ازدواج در سنین مناسب دعوت میکند. یکی از مهمترین ویژگی های مثبت ازدواج از دیدگاه اسلام حفظ ایمان می باشد. همچنین اسلام ازدواج را تنها رکن اساسی و ضروری در تربیت صحیح و صالح فرزندان میداند. از دیدگاه این دین الهی، انسان متاهل بسیار کمتر از افراد مجرد درگیر گناهانی مثل زنا، خود ارضایی و همجنسگرایی میشود.

از نظر اسلام به دلیل اینکه مسلمان پس از ازدواج نسبت به شریک زندگی خود تعهد پیدا میکند، بسیاری از گناهان و فساد ها از او دور میشود. البته دعوت اسلام به ازدواج تنها در حرف خلاصه نشده و بزرگان این دین مبین همچون پیامبر اکرم (ص) ازدواج را سنت حسنه خود و پیامبران گذشته دانسته اند. از نظر اسلام، هر مسلمانی که امکانات کافی برای تشکیل خانواده داشته باشد باید ازدواج کند. یکی از مهمترین فوایدی که اسلام برای ازدواج عنوان میکند دوری از دام ها و وسوسه های شیطان و رسیدن انسان به آرامش جسمیو روحی است.

فواید ازدواج برای دختران

گاهی اوقات این تصور غلط وجود دارد که فواید ازدواج به وقت شامل حال مردان میشود و منافع بانوان بسیار کمتر است. اما واقعیت این است که بانوان هم از منافع و فواید معنوی و مادی ازدواج بهره مند میشوند. مثلاً یکی از بزرگترین مزایای مادی ازدواج برای بانوان، استفاده آنها از خدمات بیمه تامین اجتماعی، درمانی و از کار افتادگی همسرانشان است. در صورتیکه همسران آنها از دنیا بروند، بانوان میتوانند از این خدمات تا زمانی که در قید حیات باشند، استفاده کنند.

از نظر روحی و روانی نیز ازدواج کمک میکند تا سلامتی بانوان در سطح بهتری قرار بگیرد. به عنوان مثال بر اساس تحقیقاتی که انجام شده بانوان متاهل ۶۵ درصد کمتر از زنان مجرد دچار حمله قلبی میشوند. از طرفی آنها استرس کمتری را در زندگی تجربه کرده و به ندرت دچار افسردگی میشوند. احتمال ابتلا به بیماری های روانی نیز در بانوان متاهل کمتر است. حال شاید بگویید بانوان متاهل زیادی را می شناسید که بعد از ازدواج دچار بیماری های مختلف روانی شده اند. این موضوع کاملاً درست است. در صورتیکه ازدواج بر خلاف میل بانوان و حتی آقایان رقم بخورد، نباید انتظار تاثیرات مثبت از آن داشت.

مزایای ازدواج

فواید ازدواج در زمان مناسب

یکی از نکات مهمی که کمک میکند تا فواید ازدواج به طور کامل برای زوجین تحقق پیدا کند، ازدواج در زمان مناسب است. اولین فایده ای که ازدواج در موقع مناسب برای انسان دارد، تامین و تقویت ایمان و معنویت واقعی است. در دوران جوانی انسان هم کشش بیشتری برای معنویت دارد و هم از طرف دیگر نیازهای جدیدی مثل نیاز جنسی را احساس میکند. اگر ازدواج به موقع اتفاق بیافتد هر دو نیاز انسان به صورت همزمان مرتفع میشود و او درگیر گناه نمیشود. نکته دیگری که در مورد ازدواج در وقت مناسب باید به آن بپردازیم، بهره بردن از شور و نشاط دوران جوانی است. ازدواج در دوران جوانی کمک میکند تا انسان در برابر بیماری های عصبی مقاومت کند و کمتر به آنها مبتلا شود.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 1 - میانگین امتیاز: 4]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین