طلاق و نکات بسیار مهم در رابطه با آن

یکی از اتفاقاتی که میتواند زندگی هر انسانی را تحت تاثیر خود قرار دهد، طلاق است. مردم همیشه سوالات زیادی در مورد این موضوع دارند و به دنبال این هستند که در جدایی از همسرشان کمتر آسیب ببینند. اگر بخواهیم یک معنی و تعریف کلی از طلاق داشته باشیم باید بگوییم که این اتفاق اقدامی قانونی بین افراد متاهل برای پایان دادن به رابطه زناشویی است. به عبارت بهتر، در تمام کشورهای جهان همانگونه که فرایند ازدواج باید قانونی باشد، پایان دادن به آن نیز به همین شکل باید انجام شود.

البته هر کشور مطابق با شرایط خود، قوانین مخصوصی را در این زمینه مد نظر قرار میدهد. در کشور ما جدایی زوجین علاوه بر طی کردن موارد قانونی باید از نظر شرعی هم مورد تایید قرار بگیرد. معنی دیگری که میتوانیم برای پایان زندگی مشترک مطابق با قوانین اسلام عنوان کنیم فسخ نکاح می باشد. یعنی اقدام قانونی که قبل از فوت هر کدام از زوجین به نکاح آنها خاتمه میدهد. اگر به هر دلیلی در مسیر جدایی از همسرتان قرار گرفته اید، این را به خوبی بدانید که گاهی اوقات طلاق بهترین انتخاب و همینطور گاهی اوقات اشتباه ترین تصمیم ممکن است. پس در انتخاب این مسیر، دقت کامل را داشته باشید تا در آینده پشیمان نشوید.

طلاق

علت و ریشه یابی طلاق

قطعاً هر طلاقی که اتفاق می افتد، علت و ریشه های مختلفی دارد که بررسی آنها میتواند مانع از جدایی های بیشتر در جامعه شود. به همین دلیل در ادامه قصد داریم رایج ترین و مهمترین دلایل آن را با هم بررسی کنیم:

  • شاید رایج ترین و مهمترین دلیل این اتفاق، درگیری و مشاجره بین زن و مرد باشد. متاسفانه این درگیری ها گاهی اوقات به شکست غیر قابل جبران در رابطه عاطفی منجر میشود، در حالی که دو طرف ماجرا حتی بعد از جدا شدن از هم کماکان به یکدیگر علاقه دارند.
  • عدم تعهد دلیل دیگری است که میتوانیم برای عمده اختلافات بین زن و شوهر عنوان کنیم. در صورتی که یکی از طرفین متوجه شود طرف مقابل به او تعهد ندارد و یا حتی بدتر، مرتکب خیانت شده قطعاً اعتمادی که به همسرش داشته را از دست میدهد و در مسیر جدایی قرار میگیرد.
  • اگر زن و مرد نتوانند ارتباط خوبی با هم در زندگی داشته باشند، احتمالاً یکی از آنها پس از مدتی راه جدایی را در پیش میگیرد. در واقع اگر زوجین نتوانند به خوبی همدیگر را درک کنند و در راستای رفع نیازهای هم تلاشی نداشته باشند، زندگی خانوادگی آنها بی روح میشود.
  • گاهی اوقات متاسفانه یکی از زوجین که در اکثر موارد هم شوهر است به دلایل مختلف نسبت به همسر خود خشونت های فیزیکی، عاطفی و کلامیدارد. شاید در گذشته نسبت به این اتفاقات واکنش های کمتری در جامعه وجود داشته است. اما در حال حاضر اگر یکی از زوجین مرتکب چنین رفتار وحشیانه ای شود به احتمال زیاد همسر او راه جدایی در پیش میگیرد.

طلاق و جدایی

تا اینجا بین طلاق و جدایی تعریف متفاوتی قائل نشدیم. اما اگر بخواهیم این دو مفهوم را بصورت دقیق مورد بررسی قرار دهیم، قطعاً تفاوت های زیادی بین آنها وجود دارد. طلاق به انحلال پیوند زناشویی بین دو نفر گفته میشود. بر اثر این اتفاق، دو نفر میتوانند در آینده مجدداً ازدواج کنند و زندگی دیگری تشکیل دهند. حداقل شرط لازم برای اینکه دو طرف به این شکل زندگی مشترک خودشان را به پایان برسانند این است که سه ماه از ازدواج آنها گذشته باشد. اما جدایی تعریف دیگری دارد. بر اثر جدایی، زندگی مشترک هر دو زوج به طور موثر قطع میشود. یعنی دو طرف دیگر با یکدیگر روابط زناشویی ندارند و به صورت جداگانه زندگی میکنند اما نیاز به این هم ندارند که این موضوع را به دادگاه کشانده و به صورت قانونی برای آن اقدام کنند.

مشاوره پیش از طلاق

مشاوره پیش از طلاق یکی از مواردی است که توصیه میکنیم حتماً زوجین نسبت به آن توجه داشته باشند. مشاوره میتواند به شما کمک کند که چگونه ارتباط موثر با یکدیگر داشته باشید و مشکلات پیش آمده بین خودتان را حل کنید. همچنین مشاوره به شما کمک میکند متوجه شوید آیا واقعاً طلاق تنها راه پیش روی شما است یا تصمیم شما بیشتر جنبه احساسی دارد. به نوعی میتوان گفت، مشاوره آخرین راه برای نجات دادن یک زندگی از فروپاشی است. به این نکته هم توجه داشته باشید که اگر شما صاحب فرزند هستید، حتماً در پایان زندگی مشترک خودتان باید آن را هم در نظر بگیرید. یعنی این پایان را به شکلی طراحی کنید که فرزندان شما کمترین آسیب روحی و روانی را متوجه شوند. مشاوره مجرب و متخصص میتواند به شما کمک کند این آسیب ها را به حداقل برسانید.

مشاوره پیش از طلاق

زوج درمانی

طلاق لزوماً بهترین راه برای حل مشکلات زندگی مشترک نیست. بهتر است قبل از طلاق روش های دیگر را برای رفع مشکلات بین خودتان امتحان کنید. زوج درمانی یکی از پیشنهادات ما به شما است. اگر به دنبال بهبود رابطه با همسر خودتان هستید، این نحوه روان درمانی میتواند کمک زیادی به شما کند. به گفته برایان مولر از محققین روانشناسی، زوج درمانی میتواند بسیاری از مسائل مربوط به زندگی مشترک مثل احساس قطع رابطه، رابطه عاشقانه و مسائل مربوط به روابط جنسی را به خوبی حل کند.

توجه داشته باشید که زوج درمانی، در هر مرحله از زندگی مشترک بدون توجه به اینکه شما در چه رده سنی، گروه نژادی، مذهب و گرایش جنسی هستید میتواند به شما کمک کند. ضمناً دقت داشته باشید که زوج درمانی انواع مختلفی دارد. درمان عاطفی متمرکز، روش گاتمن، رویکرد الن واچتل، زوج درمانی روان پویا، رفتار درمانی و درمان شناختی رفتاری، انواع مختلف زوج درمانی هستند.

طلاق و کودکان
طلاق و تاثیرات آن بر کودکان

طلاق و کودکان

در طلاق شاید بیشترین آسیب را کودکان متوجه میشوند. معمولاً بعد از جدایی زن و شوهر از یکدیگر، زمان برای فرزندان آنها غم انگیز، استرس زا و گیج کننده سپری میشود. برخی از کودکان این احساس را دارند که دنیای آنها به طور کامل وارونه شده است. این موضوع ارتباطی به سن آنها ندارد و در هر شرایطی فرزندان، به راحتی با فروپاشی زندگی مشترک پدر و مادرشان کنار نمی آیند. در چنین شرایطی اگر پدر و مادر هرکدام به سهم خود، سلامتی فرزندان را در اولویت زندگی خودشان قرار دهند، میتوانند گذراندن این دوران سخت و پر التهاب را برای آنها راحت تر کنند. اگر پدر و مادر وظایف خودشان را در قبال فرزندان حتی با وجود پایان زندگی مشترک به خوبی انجام دهند، فرزندان با موضوع جدایی آنها راحت تر برخورد کرده و کمتر آسیب می بینند.

منابع: helpguide.org، familymeans.org، hg.org، forcamabogados.com، itsovereasy.com، ncbi.nlm.nih.gov، therapytribe.com

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 2 - میانگین امتیاز: 4.5]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین