(6 رای)

از نظر متخصصان رضايت در زندگی زناشویی زمانی در افراد احساس می شود كه شرايطی که در آن هستند، با ملاک هایي كه از پیش براي خود تعيين كرده اند، مطابقت داشته باشد. حس رضايتمندی، از برآورده شدن نيازها و آرزوها، مقابله با مشکلات و غلبه بر ناملایمات و هر چيز ديگري بدست می آيد و پشتوانه قوي و نيرومندي براي کسب آرامش و رسيدن به سلامت رواني و رفتاری افراد است.

در زندگي روزمره زوج هاي سازگار، پويايي و تحرك ارزشمندی وجود دارد. اين زوج ها زندگي زناشويي عاطفی و هوشمندانه ای دارند و از غالب شدن احساسات منفی که به سوی هر کسی می تواند بیاید جلوگیری می کنند تا به احساس نارضايتي زناشويي نزدیک نشوند. تحقیقات نشان داده است رضايت زناشویي تا حد زیادی باعث افزايش سلامت جسماني و رواني، پيشرفت اقتصادي و رضايت کلی از زندگي مي شود و روابط رضايت بخش بين زوجين از طريق میزان علاقه متقابل، مراقبت از همدیگر، پذيرش يكديگر و تفاهم میان آنها  قابل ارزيابي است.

تحقیقاتی که در خصوص رضایت از زندگی بر روی 351 زن و شوهر که عمر زندگی مشترک آنها از پانزده سال بیشتر است، انجام شده نشان می دهد، عوامل تداوم زندگی از نظر آنها با داشتن نگرش مثبت به همسر، عقیده به اینکه ازدواج یک امر مقدس و تعهد دایمی است، تشابه اهداف و آرزوها و رضایت از روابط جنسی تعریف می شود.

زندگی زناشویی شاد

مهارت هاي ارتباطي - لازمه زندگی باکیفیت زناشویی

اغلب زوج ها روش صحيح گفتگو و برقراري ارتباط كلامی با يكديگر را نمی دانند و فاقد مهارت هاي ﻟﺎزم در اين زمينه هستند. بنابراين بارها و بدون آنكه بخواهند، زمينه رنجش و ناراحتي را در همسر خود فراهم مي كنند. درواقع زن و شوهر با يادگيري مهارت هاي ارتباطي و به كار بستن آنها مي توانند روابط خود را بهبود بخشیده، متحول سازند و در فضايي سرشار از  تفاهم و حسن نظر به حل و فصل مسائل خود بپردازند.

نتایج پژوهش های اخیر نشان می دهند كيفيت تعامل هاي قبل از ازدواج مي تواند به خوبي چگونگي روابط زناشويي آينده را پيش بيني كند. افرادي كه قبل از ازدواج در برقراري روابط با ديگران مشكل دارند و از مهارت هاي ارتباطي ضعيفي برخوردارند، بيشتر در خطر اختلاف های زناشويي و طﻟﺎق هستند.

بررسي رضايت زناشويي در مراحل مختلف زندگي

روانشناسان می گویند میزان رضایت زناشویی بعد از ماه عسل دارای یک کاهش مستمری است . آنچه مشخص است این است که رضایت زناشویی به صورت منحنی است و اوج آن در سال های آغازین و قعر آن هنگام تولد کودکان است و با ترک فرزندان دوباره افزایش می یابد.

عوامل آسیب رسان به رضایت زناشویی

از جمله مهمترین عوامل آسیب رسان به احساس رضایتمندی می توان به باورهای غلط و نادرست زوجین نسبت به یکدیگر و زندگی مشترک شان اشاره کرد. همچنین ناپختگي عاطفي و بي ثباتي هيجاني و مشکل در شيوه هاي كنترل هيجانات، عدم همكاري متقابل و مسئوليت پذيري زناشويي، وجود مسائل و مشكلات مادي و فشارهاي زندگي امروزه بیشترین آسیب ها را به زندگی زناشویی افراد وارد می کنند.

عوامل مؤثر بر افزايش رضايت زناشويي

مبادله رفتاری

تعاملات و گفتگوهای مثبت روزانه، ابراز محبت و احساسات خوشایند به یکدیگر.

حل تعارض و پرخاشگری

برطرف کردن نقطه ضعف های ارتباطی، تعاملات نامناسب و روابط پرخاشگرانه همکاری در انجام امور خانه. چنانچه در انجام كارهاي روزانه نظير خانه داری نقش بيشتري بر عهدهيكي از زوجين قرار گيرد، مشکلات ارتباطي افزايش مي يابند؛ اين مشكل زماني بيشتر است كه زن نيز در خارج از خانه شاغل باشد. بنابراین لازم است برای رفع مشكلات و افزایش حس رضایت، تقسيم كار و توافق بين زوجين صورت گیرد.

حمايت متقابل

براي تداوم رضايت مندي، حمايت متقابل همسران از یکدیگر ضروري است. حمايت ها مي توانند به صورت كمك كردن به يكديگر در همه زمينه ها و یا گوش دادن به درد و دل هاي يكديگر و ابراز محبت باشد.

توجه به امور جنسي

يكي از مهمترین عوامل رضايت مندي در رابطه، ارضاي تمایلات جنسي است. تداوم رابطه جنسي رضايت بخش، موجب تداوم رابطه رضايت بخش در همه زمينه ها مي شود.

زوج های شاد

باورها و انتظارات

باورها و انتظاراتي كه زوجين هنگام ازدواج دارند، اگر واقع بينانه باشند، مشكلي ايجاد نمي كنند اما چنانچه غيرواقعی و پیچیده باشند، آشفتگي و فروپاشي را به دنبال خواهد داشت.

مدیریت رويدادهاي زندگي

رويدادهاي زندگي نظير حوادث استرس آور يا تغييرات ديگر در زندگي مانند بچه دار شدن، بیماری و بازنشستگی می تواند مشکلات ارتباطي را افزايش دهد و در صورتی كه در یک حادثه استرس زا حمايت متقابل و مؤثر در میان همسران وجود داشته باشد، رابطه زوجين نزديكتر از پیش مي شود. به عنوان مثال اگر زن و شوهر رابطه متقابل مستحكم داشته باشند و یکی به بيماري سرطان دچار گردد، رابطه آن ها نزديكتر و مستحكم تر مي شود ولي اگر رابطه ضعيف باشد، منجر به فروپاشي خواهد شد.

سبك های دلبستگي همسران

تجربه روابط صميمانه دوران كودكي به شكل گيري ذهنیات و رفتارهای آن در بزرگسالی منتهي مي شود. اگر فرد در كودكي در جوي عاطفي قرار گيرد، احساس امنيت مي كند و برعكس، اگر کودک در یک جو خالی از عواطف و تنبیه کننده قرار گیرد، دارای سبک وابستگی ناایمن می شود. این افراد روابط نزدیک را ناراحت کننده می پندارند و در آنها، نزدیکی با اضطراب جدایی همراه است. سبک های وابستگی بعد از دوران کودکی به سختی قابل تغییر است و در بسیاری موارد شخص مبتلا به اضطراب شدید، از روابط صمیمی اجتناب می کند تا خطر جدایی را کاهش دهد.

درک تفاوت های رفتاری زنانه و مردانه

در نحوه برخورد زنان و مردان با مسایل مختلف، تفاوت های زیادی وجود دارد که شناخت و درک آنها تا حد زیادی به حفظ یک رابطه باکیفیت کمک خواهد کرد.

تفاوت بافت فرهنگی اجتماعی محل زندگی

بافت فرهنگی می تواند در روابط زوجین تاثیر بگذارد. در فرهنگ های مختلف، با وجود مشترکات فراوان، تفاوت هایی نیز وجود دارد. در فرهنگ آلمان در مقایسه با فرهنگ استرالیا، در روابط زوجین از زخم زبان بیشتری استفاده می شود. در فرهنگ افغانستان در روابط زن و مرد، مرد حاکم خانواده است. بنابراین مدیریت باورهای زوجینی که در زمینه فرهنگی با هم تفاوت دارند، تا حد زیادی بر روی کیفیت روابط زناشویی آنها تاثیر گذار می گذارد.

رضایت از زندگی

متغيرهاي محيطي

مانند وجود مشکلات مالی و  بچه هاي قد و نيم قد در خانه كه موجب مي شود پدر و مادر فرصتي براي خلوت نداشته باشند و اگر مدیریت نشود، تاثیر مستقیم منفی بر رابطه زوجین بگذارد.

تاثیر ساير روابط و نقش ها

اثرات دوستان، خانواده های همسران، شغل، سرگرمي ها و فعاليت هاي اجتماعي مي توانند در کیفیت زناشویی همسران، نقش تقويت كننده يا تضعيف كننده داشته باشند.

با مطالعه اين نظريات و بررسي هايی که در این زمینه صورت گرفته، مي توان به اين نتيجه رسيد كه توانايي اعضا در شناخت تعارضاتی که به طور طبیعی در هر زندگی مشترکی به وجود می آید و مدیریت افكار و باورهاي خزانه اعتقادي طرفین می تواند یک زندگی را با درایت از بحران خارج کند و سطح رضایتمندی را افزایش دهد.

واضح است که ارتقای سطح آگاهی همسران به طور پیوسته و کمک گرفتن از تخصص روانشناسان و متخصصان زبده می تواند آنها را از مسير اشتباهي كه در حال طي كردن آن هستند آگاه کرده و نجات دهد. بنابراین به عنوان انسانی که هر روز در حال تکامل است، لازم است تلاش کنیم تا در مسیر صحیح آگاهی و رفتاری پیش رویم و با دست های توانمند خود و همسرمان بنای زندگی مان را زیباتر سازیم و بالا رویم.

گردآوری و تنظیم: افسانه احمدی

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA2