ترس از دخول چیست و درمان آن به چه نحوه است؟

ترس از دخول یکی از اختلالات رایج در بین زنان و دختران جوان می باشداین ترس با اسم جنوفوبیا به معنی ترس از رابطه جنسی هم شناخته شده است. ممکن است دلایل متعددی باعث شکل گیری این ترس شوند. اما به طور کلی ترس از دخول یکی از انواع جینوفوبیا می باشد که در اوایل ازدواج شیوع بیشتری دارد.

در حین دخول ممکن است بسیاری از دختران دچار استرس، فشار و احساسات منفی شوند بخصوص اگر بخواهند برای اولین بار رابطه جنسی انجام دهند. عدم آگاهی طرفین در مورد اینگونه اختلالات و راه ها و روش های مقابله با آنها ممکن است سبب عدم احساس رضایت طرفین از رابطه شود. اگر مردان و زنان آگاهی خود را در این زمینه قدری گسترش دهند قطعاً خواهند توانست بر مشکلات این چنینی غلبه کنند و روزهای بهتری را برای خود رقم بزنند.

چرا دخول انجام نمیشود؟

ناآگاهی از روابط جنسی، از بین رفتن بکارت، ترس از دخول همه و همه مشکلاتی هستند که ممکن است یک دختر جوان با آنها مواجه شود. درمان این مشکلات تنها با چند راهکار ساده از طرف مشاور جنسی رفع می شود اما بیشتر افراد از بیان اینگونه اختلالات و اقدام برای درمان شرم دارند.

ترس از دخول

علت بسته شدن واژن چیست؟

به طور کلی دخول به مرحله نهایی رابطه جنسی گفته می شود که آلت تناسلی مرد داخل واژن زن قرار می گیرد. این یک تعریف کامل و ابتدایی از دخول است اما یک رابطه جنسی تنها به دخول خلاصه نمی شود بلکه از معاشقه، نوازش و عشق دو طرفه شروع می شود و در نهایت به دخول می انجامد.

حال تصور کنید مردی تمام تمرکز خود را بر روی دخول بگذارد و از معاشقه و عشق قبل از رابطه بگذرد این شیوه برقراری رابطه جنسی علاوه بر ایجاد بی مهری در زن و عدم رضایت از سکس منجر به ترس از رابطه می شود. امر رابطه زمانی لذت بخش خواهد بود که دو طرف از برقراری رابطه لذت برده باشند و هم نیاز و هم غریزه خود را اقناع کنند. اگر چیزی غیر از این موضوع باشد ممکن است سبب ایجاد دلهره در زن شود.

دلایل ترس از دخول

ترس از دخول به خودی خود پیش نمی آید عوامل متعددی در ایجاد این اختلال دخیل هستند. در زیر چند نمونه از مهمترین دلایل را بیان خواهیم کرد.

احساس درد هنگام رابطه جنسی

یکی از دلایل فوبیای دخول، احساس دردناک بودن این عمل است. در زیر چند دلیل مهم برای ایجاد درد حین مقاربت را بیان خواهیم کرد. احساس درد در هنگام نزدیکی در بسیاری از موارد ذاتی است و ریشه عصبی دارد. بسیاری از خانم ها به دلیل مشکلات روحی و روانی خود در حین رابطه ترس دارند. برای معالجه، آنها باید از مشاوره جنسی استفاده کنند.

ناکافی بودن تجربه جنسی

ناکافی بودن تجربه جنسی منشایی برای احساس درد است. نوجوان باید از مقاطع متوسطه اول و دوم رفته رفته با مسائل جنسی آشنا شود و در مورد روابط سالم آموزش ببیند. برای کاهش درد تکنیک های جنسی موثر هستند.

عفونت های دستگاه تناسلی زنان

گاهاً عفونت های دستگاه تناسلی زنان دلیلی بر ایجاد درد است مشاوره با متخصص زنان و زایمان می تواند این مشکل را تا حد زیادی درمان کند.

استرس هنگام رابطه

همه ما با نقش پر اهمیت آمادگی ذهنی و نداشتن استرس آگاهی داریم. زوجین تا زمینه که آگاهی خود در خصوص تمام مسائل جنسی بالا نبرند نمی تواند در کاهش استرس قدمی بردارند.

اولین تجربه در رابطه جنسی نقش مهمی در استقبال از زوجین برای رابطه جنسی بعدی و زندگی جنسی رضایت بخش آنها دارد. اگر اولین تجربه جنسی ناموفق و استرس زا باشد، می تواند باعث نارضایتی جنسی برای سالها شود.

اجبار رابطه جنسی

برقراری رابطه جنسی یعنی اینکه طرفین تلاش کنند تا در محیطی آرام و مناسب با همسر خود رابطه برقرار کنند. به طور کلی انجام رابطه بدون رضایت ظرفیت در بلندمدت باعث ضربات روحی می باشد. زمانی که از لحاظ احساسی زن و مرد همدیگر را حمایت کنند.

هراس جنسی

یکی از بیماری های روحی شایع در بین زنان فوبیای جنسی می باشد. این بیماری در زنان به صورت ترس از دخول و در مردان ترس از عدم توانایی برقراری رابطه خود را نشان می دهد. هراس جنسی در واقع می تواند منجر به عدم رابطه جنسی در مدت زمانی چند ساله شود.

هراس از دخول و صمیمیت ریشه در خاطرات گذشته دارد مثلاً فرد با صحنه هایی از قبیل شنیدن خاطرات تلخ دیگران از رابطه جنسی، دیدن روابط ناسالم والدین، افسردگی، سوء استفاده جنسی از کودکان (تجاوز جنسی در گذشته) و ازدواج های اجباری مواجه شده است.

فشار کاری و نگرانی

امروزه با توجه به اینکه سبک زندگی افراد تغییر کرده و در محیط کار مشکلات بسیاری را تحمل می کنند. گاها این مشکلات سبب ایجاد فشار خون، مشکلات روحی و گوارشی، استرس می باشد.

دلایل ترس از دخول

درمان ترس از دخول

زمانی که ترس از دخول به عنوان یک اختلال شناخته شد درمان های متعددی بالی آن در نظر گرفته شد. اگر ترس به دلیل مشکلات جسمی مانند تنگی واژن باشد به راحتی میتوان آن را درمان کرد. به طور کلی بهبود مشکلات جنسی نیاز به صبر و تحمل دارد و نمیتوان به واسطه یادگیری چند تکنیک سریعاً درمان را انجام داد.

با مشاوره کردن میتوان ابتدا از سلامت جسمی مطمئن شدبه طور کلی درمانگر یک روش عادی و موثر به زنان معرفی می کند تا به تدریج به آرامش برسند. درمان از چندین تکنیک ساده شروع می شود. از مهمترین مزیت های برقراری چنین دوره ای تامین برقراری آرامش، تکنیک های تنفس سالم آموزش داده می شود.

درمان واژینیسموس

بهبود اختلال ترس از دخول نیاز به بهبود مشکلات جنسی دارد. داشتن هیجان و برانگیختگی نقش مهمی در کاهش درد دارد. در صورت مواجه شدن با این گونه اختلالات بهتر است ابتدا ریشه یابی آنها توسط روانشناس انجام شود و سپس بر اساس این ریشه یابی اقدام به درمان می کند. معاشقه طولانی قبل از رابطه می تواند تا حدودی در کاهش ترس کمک کننده باشد. برای ترس از دخول ابتدا در پوزیشن های راحت روابط جنسی خود را ادامه دهید. سپس رفته رفته این ترس را جایگزین علاقه کنید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 2 - میانگین امتیاز: 4.5]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین