اصول روانشناسی در بازاریابی و تبلیغات

اصول روانشناسی در بازاریابی و تبلیغات، تاثیرات بی نظیر و قابل توجهی از خود بر جای می گذارد. در پرتو اصول روانشناسی، شناخت بیشتر مخاطبان و مشتریان و اثرگذاری عمیق تر و مطلوب تر محقق می شود. بر همین اساس، ابزارهای روانشناسی، برای افزایش میزان فروش و جذب مشتری در حوزه کسب و کار می تواند مورد توجه قرار گیرد.

به طور کلی، مفاهیم بازاریابی و تبلیغات، بر روی تمایلات و احساسات افراد بنا نهاده می شود. این مفاهیم افراد را به خرید کردن وادار نمی سازند، بلکه تلاش دارند با کسب رضایت افراد، محصولات و خدمات خود را در اختیار آنها قرار دهند. در عصر حاضر همگان شاهد حجم انبوهی از تبلیغات رنگ و لعاب دار در گوشه و کنار شهر هستیم. اگرچه تبلیغ کنندگان و بازاریابان در زمره روانشناسان به حساب نمی آیند، اما با استفاده از اصول روانشناسی در بازاریابی و تبلیغات، حجم گسترده ای از پیام های خود را بر پایه استراتژی های روانشناختی طراحی می نمایند.

نکته های که به آن خواهیم پرداخت:

  • تاثیر روانشناسی در تبلیغات
  • حقه های روانشناسی در تبلیغات
  • اهمیت روانشناسی در تبلیغات و بازاریابی
  • ارتباط روانشناسی با تبلیغات

بر همین اساس، با دستکاری در رفتارهای مصرف کننده، تمایلات، احساسات و خواسته های مخاطب را با خود همراه و همگام می سازند. استفاده از اصول روانشناسی در بازاریابی و تبلیغات، سبب اثرگذاری پیام های تبلیغاتی بر روح و قلب مخاطبان می گردد.

روانشناسی تبلیغات و بازاریابی

لزوم استفاده از روانشناسی در بازاریابی و تبلیغات

استفاده از اصول روانشناسی در بازاریابی و تبلیغات، با هدف هدایت مصرف کننده در جهت پاسخگویی خواسته ها و انگیزه های بازاریابان و تبلیغ کنندگان صورت می گیرد. همچنین با اعمال شیوه های خلاقانه و نوآورانه در جلب نظر مشتریان و ایجاد تغییر در رفتارهای آنها گام بر می دارند. بر همین اساس، مفهوم روانشناسی در بازاریابی و تبلیغات، مؤلفه های تاثیر گذار و دارای ابعاد روانشناختی به منظور پیش بینی رفتار مصرف کنندگان می باشد.

به طور کلی، تمایل و علاقه به خرید یک کالا یا محصول در قالب تصمیمی نیمه آگاهانه بروز پیدا می کند. افراد هنگامی که اقدام به خرید محصول یا مصرف کالایی می نمایند، به دنبال متمایز و خاص بودن در مقایسه با دیگران می باشند. روانشناسی در بازاریابی و تبلیغات، علاوه بر معطوف شدن بر روی ویژگی منحصر به فرد بودن، در مقام یافتن دلیل های نیمه آگاهانه خرید مردم بر می آید. چرا که برآورده ساختن این نیازها، به افزایش میزان فروش و رونق و اعتبار یک برند کمک شایانی می کند. با آگاهی از نحوه خرید و خصوصیات رفتاری مردم، قابلیت متقاعد ساختن آنها برای اقدام به خرید کالای مورد نظر افزایش پیدا می کند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: بررسی و تحلیل روانشناسی زبان بدن

روش های تاثیرگذار روانشناسی در بازاریابی و تبلیغات

یکی از روش های مهم و کاربردی در بحث روانشناسی در بازاریابی و تبلیغات، روش ایجاد حس گناه می باشد. در این روش در صورتی که فرد خدمت یا محصول تبلیغاتی را نخرد، دچار احساس گناه می شود. به عنوان نمونه در قبال ارائه رایگان یک محصول به همراه اطلاعات فروش آن، فرد به سبب رایگان بودن به طور حتم محصول را مورد استفاده قرار می دهد. در این شرایط و برای نداشتن عذاب وجدان و حس گناه، فرد در کنار محصول رایگان محصولات دیگری را نیز خریداری می نماید.

ایده های بازاریابی

از این شیوه بسیاری از مجموعه های در حال توسعه به منظور جلب مشتری، نهایت استفاده را می برند. شیوه دیگر در این زمینه، روش تلقین رضایت بخشی می باشد. در این شیوه تبلیغ کنندگان به مشتری خود القا می نمایند که در صورت خرید، موجبات رضایت خاطر آنها فراهم می گردد. این موضوع به مخاطب نوعی اطمینان خاطر و حس برتری را القا می کند.

در نتیجه مشتری گونه ای از حس رضایت در وجود خود تجربه می نماید. از شیوه های کاربردی دیگر در باب روانشناسی در بازاریابی و تبلیغات، متمرکز شدن بر روی هیجانات مشتری می باشد. بر این اساس، عده زیادی از تبلیغ کنندگان در صدد هستند تا ضمن شناسایی نیازهای عاطفی مخاطبان، پایه های فروش محصول خود را مبتنی بر آن و در جهت رفع نیازها موجود بنا سازند.

نحوه تحریک مشتریان با استفاده از اصول روانشناسی در بازاریابی و تبلیغات

متولیان عرصه کسب و کار با بهره گیری از اصول روانشناسی در بازاریابی و تبلیغات، در صدد تحریک مصرف کنندگان برای اقدام به خرید بر می آیند. آنها در ابتدا با استفاده از علم روانشناسی، اقدام به طراحی یک شعار بازاریابی و تبلیغاتی می کنند. سپس با تکرار این شعار تبلیغی و با کمک تصاویر افراد را متقاعد به خرید می سازند.

برای متقاعد سازی افراد، پس از تولید محصول اطلاعات و مشخصات بارز و شاخص آن را مطرح می کنند تا مردم کالای مورد نظر را با نمونه های مشابه مورد مقایسه قرار دهند. در ادامه محصولات خود را متناسب و همگام با عقاید شخصی یا منافع فردی جلوه می دهند. در نهایت تلاش می کنند محصول مورد نظر را به عنوان یک محصول جادویی و اعجاب آور در جهت متقاعد کردن افراد برای خرید آن معرفی کنند. در مقوله روانشناسی در بازاریابی و تبلیغات، تولید کنندگان، تکرار به دفعات پیام تبلیغاتی را مورد نظر قرار می دهند. چرا که تکرار مکرر یک پیام سبب ماندگاری و حک شدن بیشتر آن در ذهن و حافظه مشتری می شود. این استراتژی یکی از قدیمی ترین و در عین حال تاثیرگذارترین استراتژی های تبلیغاتی به شمار می رود.

جذب مشتریان جدید

به طور معمول، پیام های بازاریابی و تبلیغاتی در جهت تحت تاثیر قرار دادن عواطف و احساسات مردم، به منظور اقدام به خرید کالا یا محصولی متمرکز یافته است. در این میان استفاده از اصول روانشناسی در بازاریابی و تبلیغات، بیش از پیش احساسات و تمایلات افراد را بر می انگیزد. بهره گیری از جملات قدرتمند و در عین حال ساده، احساسات مشتریان را در جهت انجام خرید متبلور می سازد.

به طور کلی، اغلب قریب به اتفاق مردم بر اساس غلبه احساسات و عواطف بر آنها، انجام خرید را در دستور کار قرار می دهند. بر همین اساس، فرآیند خرید، بیشتر از اینکه بر پایه های عقل و منطق صورت بگیرد، بر اساس جریانات احساسی رقم می خورد. استفاده از اصول روانشناسی در بازاریابی و تبلیغات با ایجاد حس شور و اشتیاق در وجود مشتری، او را به سمت خرید محصولات مختلف سوق می دهد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 0 - میانگین امتیاز: 0]

مرکز مشاوره فکر بکر

جهت مشاوره در مورد «اصول روانشناسی در بازاریابی و تبلیغات» و تعیین وقت مشاوره حضوری با شماره های زیر تماس بفرمایید:

لطفا در صورت شنیدن بوق اشغال مجددا تلاش فرمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x