انواع افسردگی را بشناسید!

افسردگی بیماری خاموشی میباشد که در دنیای امروز گریبان بیشتر افراد را گرفته است. خیلی از انسان ها به این بیماری مبتلا هستند اما خودشان آگاهی ندارند. ممکن است همه ما انسان ها با انواع افسردگی مواجه شویم و درگیر مشکلات ناشی از آن گردیم. این موضوع به خودی خود اشکالی ندارد اما درمان نکردن آن مشکلی عظیماست که میتواند افراد را به ورطه نابودی بکشاند. اگر علائمی که در پایین عنوان میکنیم بیشتر از دو هفته طول بکشد و بر عملکرد و کیفیت زندگیافراد تاثیر بگذارد ممکن است نشانه های افسردگی در آنها باشد.

این علائم شامل: کج خلقی، احساس شدید غم و اندوه، احساس بی ارزشی و احساس ناامیدی، تغییر خواب، تغییر اشتها، تمرکز نداشتن، کم شدن انرژی، مشکل داشتن در انجام فعالیت های روزمره، فکر زیاد به مرگو خودکشی، امید نداشتن به آینده می باشد. هر یک از موارد بالا در صورت بروز و طولانی شدن میتواند نشانه ای از افسردگیباشد. اگر به مدت طولانی درگیر هر یک از این علائم باشید میتوان گفت این خبر خوبی نیست و باید سریعاً به پزشک مربوطه مراجعه نمایید.

انواع افسردگی نیز شامل: افسردگی اساسی، افسردگی دوقطبی، افسردگی مداوم، افسردگی پیش و پس از زایمان، افسردگی فصلی، افسردگی موقعیتی و افسردگی غیر عادی میباشد. هر یک از این افسردگی ها در صورت درمان نشدن میتواند بسیار خطرناک و مشکل ساز باشد.

انواع افسردگی

افسردگی چیست؟

در بالا انواع افسردگی را نام بردیم حال به تعریف افسردگی میپردازیم تا با این مبحث بیشتر آشنا شوید. افسردگی یک اختلال شایع می باشد که بسیار در جوامع امروزی و در کل دنیا شیوع پیدا کرده است. در صورت بروز این اختلال ممکن است روند زندگی فرد نیز مختل شود. تمام علائم و احساساتی که در فرد به وجود می آید به خاطر بیماری او می باشد و هیچ ربطی با حس و حال واقعی شخص ندارد.

افسردگی سبب بروز غم و اندوه دائمی در زندگی فرد میشود. همچنین توانایی فرد را برای انجام کارهای روزانه و فعالیت های روتین اش کاهش میدهد و او را فردی بی انگیزه به آینده میسازد. بعضی از افراد افسرده حس بی حالی و ناامیدی شدید در زندگی دارند و بعضی دیگر از آنها دائماً به مرگ و خودکشی فکر میکنند. بروز انواع افسردگی در هر یک از افراد سبب مختل شدن زندگی آنها میشود و نتایج ناخوشایندی را به دنبال خواهد داشت.

انواع افسردگی مدل های مختلفی مانند افسردگی خفیف تا متوسط، افسردگی دوره ای مزمن، افسردگی شدید، افسردگی غیر معمول و غیره دارد. انواع افسردگی بسیار متنوع است ولی حس ناامیدی و یاس در همه انواع افسردگی یکسان می باشد. افسردگی سن خاصی ندارد و در همه افراد چه کودکان و نوجوانان و چه بزرگسالان و سالمندان احتمال دارد اتفاق افتد. با اتفاق افتادن این موضوع میتوان گفت کیفیت زندگی فرد بسیار کاهش پیدا میکند.

در صورت بروز هر یک از علائم بالا باید در اولین فرصت نزد روانشناس و یا روانپزشک رفته و توسط این افراد ویزیت شوید. به این صورت میتوانید تا قبل از حاد شدن این بیماری تحت درمان قرار بگیرد و از چنگ بیماری ترسناکی مثل افسردگی نجات پیدا کنید. این بیماری میتواند بسیار خطرناک و حتی کشنده باشد.

انواع افسردگی و علائم آن

انواع افسردگی در dsm5

مطابق معیارهای dsm تمام علائم باید با همدیگرجمع شوند تا وجود افسردگی عمده را مشخص نمایند. Dsm فرض میکند که ممکن است ساختار یک افسردگی تک بعدی باشد. اما مطالعات زیادی در این زمینه شکل گرفته است. بر اساس این تحقیقات متوجه شده اند که علائم افسردگی به واسطه عوامل جسمی و غیر جسمی بهتر خود را نشان میدهد. عوامل جسمی را میتوان شامل نشانه هایی مانند کندی در تحرک، کاهش وزن و کاهش اشتها دانست. عوامل غیر جسمی مانند احساس ناامیدی و بی ارزشی و مرگ و تغییر در خلق و خوی فرد می باشد.

تشخیص این علائم بسیار مهم میباشد. افرادی که به افسردگی دچار میشوند بسیار در معرض بیماری هایی مانند اختلالات قلبی و عروقی قرار میگیرند. البته تشخیص غلط این بیماری نیز سبب بروز مشکلاتی میشود و مصرف داروهای ضد افسردگی به غلط سبب بروز بیماری های قلبی و مرگ ناگهانی میشود.

انواع افسردگی زنان

در زنان انواع افسردگی متفاوت می باشد که شامل موارد زیر است. افسردگی پیش از قاعدگی، افسردگی همراه با علائم جسمی، افسردگی پس از زایمان، افسردگی به صورت موقعیتی، افسردگی دو قطبی، افسردگی دوران بارداری، افسردگی ناشی از فقر که ممکن است هر خانمی در طول زندگیاش یکبار هم شده درگیر این نوع افسردگی شده باشد. انواع افسردگی در زنان علائم مختلفی دارد که باید در اولین فرصت شناسایی شده و تحت درمان قرار بگیرند. به این صورت میتوان سریع تر این بیماری را مهار کرد.

انواع افسردگی در زنان

انواع افسردگی مردان

ممکن است انواع افسردگی در مردان بروز کند که علائم مختلفی نیز دارد. این علائم شامل درد جسمانی، رفتارهای خشونت آمیز، اقدامات بی پروا، احساس خستگی شدید، کاهش میل جنسی، دوری گزیدن از مردم می باشد. در صورت بروز هرکدام از این علائم در مردان به مدت دو هفته و یا بیشتر میتوان گفت افسردگی در آنها به وجود آمده است و گرفتار این بیماری شده اند.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 1 - میانگین امتیاز: 4]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین