علائم افسردگی در مردان چیست؟

علائم افسردگی در مردان در مقایسه با علائم افسردگی در زنان دارای تفاوت هایی می باشد. به طور کلی افسردگی یک اختلال روانی بوده و تفکر، احساسات و فعالیت های روزمره فرد را تحت تاثیر خود قرار میدهد. شناخت درست علائم افسردگی در مردان در درمان آنها کمک شایانی مینماید. بر اساس آمار به دست آمده از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) زنان نسبت به مردان بیشتر افسرده می شوند. البته ممکن است این آمار چندان درست نباشد. زیرا ممکن است فرد به لحاظ فرهنگی تحت فشار بوده و بخواهد با پنهان نمودن احساسات خود مردانه رفتار کند.

بسیاری از مردان شاید متوجه علائم روحی ناشی از افسردگی نشوند و تنها به خاطر مشکلات جسمی به پزشک مراجعه کنند. برخی از علائم فیزیکی و رایج افسردگی در مردان عبارت است از: گرفتگی قفسه سینه، مشکلات گوارشی مثل: اسهال، یبوست، اختلالات نعوظ، مشکلات جنسی، سردرد، مشکلات هورمونی، درد قلب، تپش قلب، کاهش وزن ناخواسته و یا در برخی مواقع افزایش وزن.

افسردگی در مردان

علائم افسردگی در مردان متاهل

با دانستن علائم افسردگی در مردان متاهل میتوان درمان بهتر و سریع تری داشت. از جمله این علائم میتوان اشاره نمود به:

درد جسمانی

گاهی اوقات اختلالات افسردگی به صورت دردهای جسمانی در فرد ظاهر میگردد. مثل: احساس درد در پشت، کمر درد، سردرد های مکرر، اختلالات گوارشی، اختلال در روابط جنسی، مشکلات مربوط به خواب، تپش قلب و درد قفسه سینه. در صورت مشاهده این علائم بهتر است از یک متخصص مشورت بگیرید.

بروز رفتارهای خشونت آمیز

از جمله علائم افسردگی در مردان میتوان به عصبانیت زیاد، خشم، کاهش حس شوخطبعی و حساس بودن نسبت به انتقاد اشاره نمود. گاهی این علائم به صورت تحقیر و توهین نمودن نزدیکان توسط فرد خود را نشان میدهد.

احساس خستگی زیاد

از رایج ترین علائم افسردگی در مردان میتوان به اختلالات خواب اشاره نمود. از جمله اختلالات خواب میتوان اشاره کرد به: پریدن به صورت ناگهانی از خواب در نیمه های شب، به سختی خوابیدن، بیدار شدن خیلی زود در صبح. افکار بد و مخرب مانع خوابیدن یا خواب آرام فرد میشوند. بنابراین فرد در هنگام روز خستگی زیادی خواهد داشت.

کارهای بی پروا

در برخی از مردان، افسردگی به صورت رفتارهای پرخطر چون: رانندگی بی پروا، رابطه جنسی پرخطر، مصرف زیاد دارو، مواد مخدر، الکل و سیگار و ورزش های خطرناک به نمایش در می آید.

دوری کردن از مردم

افسردگی در مردان سبب ایجاد نگاه منفی نسبت به جهان و آینده در آنها میشود. بنابراین فرد نسبت به هیچ چیز اشتیاقی نخواهد داشت. در نتیجه فرد ارتباط خود را با اطرافیان قطع نموده و منزوی میگردد.

کاهش میل جنسی

کاهش میل جنسی نیز از جمله علائم افسردگی در مردان متاهل می باشد. تقریباً ۷۵ درصد از مردان افسرده میل جنسی کمی دارند.

ارتباط افسردگی و کاهش میل جنسی

از جمله علائم افسردگی در مردان همانطور که گفتیم کاهش میل جنسی می باشد. اما ارتباط بین افسردگی و کاهش میل جنسی چیست؟ اگر مغز را تحت عنوان یک اندام جنسی بسیار حساس در نظر بگیریم، میتوان گفت تمایل جنسی از مغز آغاز شده و راهش را به طرف پایین پیدا میکند. علت این امر وجود مواد شیمیایی خاص در مغز می باشد که به آنها انتقال دهنده های عصبی گفته میشود. این مواد شیمیایی رابطه میان سلول های مغز را افزایش میدهند. بنابراین جریان به سمت اندام های جنسی افزایش مییابد.

افسردگی سبب میشود مدارهای مغزی که با کمک مواد شیمیایی با هم در ارتباط بودند درست عمل نکنند. داروهای مورد استفاده در درمان افسردگی نیز میتوانند سبب ایجاد اختلال در عملکرد جنسی شوند. داروهای ضد افسردگی به همان اندازه که در درمان افسردگی موثر هستند دارای عوارض نامطلوب جانبی نیز هستند. داروهای ضد افسردگی عملکرد مواد شیمیایی مغز را تغییر داده و سبب بهبود خلق و خو در فرد میشوند. اما همین مواد شیمیایی سبب کاهش عملکرد های جنسی در فرد میگردند.

علائم افسردگی در پسران جوان

از جمله بارزترین نشانه های افسردگی در پسران جوان میتوان به عصبانیت، تحریک پذیری زیاد و آشفتگی اشارهنمود. برخلاف بزرگسالان، پسران جوان به والدین و معلمان برای تشخیص و درمان افسردگی خود نیاز دارند. از دیگر علائم افسردگی در پسران جوان میتوان اشاره نمود به: ناامیدی و غم، گریه های مکرر، عصبانیت و خشم. تحریکپذیری، کناره گیری از خانواده و دوستان، داشتن عملکرد ضعیف در دروس.

نداشتن علاقه به شرکت نمودن در فعالیت ها، تغییر در خواب و عادات غذایی. بی قراری، احساس گناه یا بی ارزشی، نداشتن تمرکز یا مشکل در تمرکز. کمبود انرژی و خستگی، دردهای جسمانی، افکار خودکشی یا مرگ. پسران جوانی که دارای افسردگی شدید هستند به خصوص آنهایی که مواد مخدر یا الکل مصرف میکنند، بیشتر اوقات به فکر خودکشی هستند. بنابراین تشخیص زود هنگام علائم افسردگی در درمان سریع تر و جلوگیری از پیشرفت بیماری بسیار موثر می باشد.

علائم افسردگی در مردان

درمان افسردگی در مردان بدون دارو

درمان افسردگی در مردان بدون دارو از راه های بسیار زیادی امکان پذیر می باشد. افسردگی روی سه جنبه رفتار، افکار و احساس فرد اثر میگذارد. بنابراین در درمان افسردگی آن هم بدون دارو ابتدا رفتار و سپس افکار و نهایتاً احساس تغییر خواهد نمود.

ورزش

ورزش و فعالیت های بدنی سبب ترشح هورمون های اندروفین و سرتونین (هورمون های شادی) و نیز دوپامین (هورمون لذت) میشوند.

درمان با خواب

خواب مفید باید بین ۷ تا ۹ ساعت باشد. بنابراین خوابیدن و بیدار شدن در زمان معین سبب کاهش علائم افسردگی خواهد شد.

درمان با حمایت اجتماعی

منزوی شدن و تنهایی برای فرد افسرده بسیار مضر می باشد. احساس تعلق آن هم نسبت به سایر افراد سبب ترشح هورمون های ضد افسردگی در بدن میشود.

نور خورشید

کمبود نور در فصل زمستان و نیز پاییز سبب تشدید افسردگی میشود. نور خورشید از یک سو باعث افزایش ویتامین دی شده و از سوی دیگر با تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن در درمان افسردگی موثر می باشد.

تغذیه و درمان افسردگی

فرد افسرده بهتر است در دفعات بیشتر و حجم کمتر غذا بخورد. این کار سبب میشود به سمت مواد قندی نرفته و انرژی او کاهش نیابد. به جای مواد قندی بهتر است از کربوهیدرات استفاده کند.

منابع: healthline.com، my.clevelandclinic.org، flowneuroscience.com

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 1 - میانگین امتیاز: 4]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین