افسردگی اساسی چیست و انواع آن کدامند؟

افسردگی اساسی (MDD) در حال حاضر یکی از شدیدترین انواع افسردگی می باشد. افرادی که دچار این عارضه میشوند، اغلب از اندوه و غم رنج می برند. این افراد در مقابل محرک های بیرونی کمترین واکنش را از خود نشان میدهند. اگر این بیماری به سرعت تشخیص داده شود، میتوان با مراجعه به پزشک سریعاً آن را درمان نمود. افسردگی اساسی در دنیای پزشکی به صورت کامل شناخته شده است. شما میتوانید به کمک دارو و جلسات روانشناسی این بیماری را درمان نمایید. در ادامه در خصوص این بیماری اطلاعات کاملی در اختیار شما قرار داده میشود.

افسردگی اساسی

داروهای افسردگی اساسی

برای اینکه بتوان افسردگی اساسی را درمان نمود، گاهاً نیاز به مصرف داروهای متعددی می باشد. برخی از این موارد به قرار زیر می باشند:

  • MAOIs: داروهایی همانند ترانیل سیپرومین، فنلزین و ایزوکربوکسازید در دسته داروهای مهارکننده مونوآمین اکسیداز قرار میگیرند. برای استفاده از این داروها باید بررسی نمایید که با سایر داروهای شما تداخل دارویی نداشته باشند. همچنین باید برای استفاده از این داروها رژیم غذایی خاصی داشته باشید که در آن پنیر، ترشی و مشروبات الکلی وجود نداشته باشد.
  • داروهای سه حلقه ای: ایمی پرامین، نورتریپتیلین، آمی تریپتیلین و تریمیپرامین ها در این دسته قرار میگیرند. این موارد به عنوان داروهای ضد افسردگی عالی می باشند.
  • SNRIs: این موارد به عنوان مهارکننده های بازجذب سروتونین عمل میکنند.دولوکستین و ونلافاکسین در این دسته قرار میگیرند.

البته به جز مواردی که در بالا بیان شد، داروهای دیگری نیز وجود دارند که با توجه به نوع بیماری تجویز می شوند.

بدترین نوع افسردگی

افسردگی اساسی را میتوان بدترین نوع افسردگی دانست زیرا افکار، عواطف، رفتارها و اعمال فرد را تحت تاثیر قرار میدهد. در این نوع از افسردگی، علاقه مندی های فرد به صورت محسوس کاهش می یابد. این نوع از افسردگی میتواند با علائمی همچون عدم تمرکز، افکار منفی، خستگی زیاد، تغییرات در خواب و غیره همراه باشد. باید توجه داشته باشید که این نشانه ها در افراد میتواند در یک دوره ده روزه مکرراً خود را نشان دهند. البته طیف اثرات این بیماری بسیار گسترده می باشد، در برخی افراد به صورت خفیف و در برخی افراد شدیدتر خواهد بود. در واقع میتوان بیان داشت که این مشکل شادی و لذت ها را حذف می نماید و افراد را در یک تاریکی عظیم فرو می برد.

افسردگی اساسی در dsm 5

به صورت کلی میتوان افسردگی را در دو دسته تقسیم بندی نمود. در گروه اول افرادی جای دارند که از اختلال های اخلاق گرانه رنج می برند اما گروه دوم شامل اشخاصی میشود که دچار افسردگی عمده شده اند. اگر شما نیز افرادی را در خانواده خود دارید و دچار شک و تردید شده اید که آنها به افسردگی اساسی دچار شده اند یا خیر، لازم است به مدت 10 الی 14 روز آنها را زیر نظر داشته باشید. چنانچه دارای علائم زیر باشند، بهتر است تا حتماً به پزشک مراجعه نمایند:

  • دچار خلق و خوی افسرده باشند به گونه ای که احساس غمگینی یا ناراحتی کنند.
  • فعالیت های روزانه آنها کم شود و علاقه ای به خوردن غذا و صحبت با دیگران از خود نشان ندهند.
  • کاهش وزن زیادی داشته باشند.
  • بی خوابی های زیادی داشته باشند و مدام احساس خستگی کنند.

گفته میشود که این نوع از افسردگی بیشتر در افرادی بین سنین 18 تا 30 سال مشاهده میشود. در واقع اوایل جوانی و شروع بلوغ میتواند این اختلالات را افزایش دهد. در صورتیکه این بیماری به موقع تشخیص و درمان نگردد، میتواند باعث افسردگی دائم شود که عوارض جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

درمان افسردگی اساسی

فرق افسردگی با افسردگی اساسی

به صورت کلی باید در نظر داشته باشید که افسردگی دارای انواع متفاوتی می باشد. یکی از بدترین نمونه های آن افسردگی اساسی می باشد. وقتی افراد دچار افسردگی میشوند، نشانه هایی چون ناامیدی، خشم، عدم امکان تمرکز، کمبود انگیزه، خستگی، بیخوابی و مواردی از این قبیل در آنها مشاهده میشود. این علائم شاید در بسیاری از افراد وجود داشته باشند اما باید در نظر داشته باشید که تشخیص آنها دشوار می باشد. البته درمان نمودن این بیماری دشوار نیست. یکی از روش های خوبی که میتواند افسردگی های خفیف را درمان نماید، ایجاد تغییر در شیوه زندگی می باشد. به طور مثال میتوان ورزش روزانه را در روال کار خود گذاشت یا برنامه غذایی را تغییر داد.

زمانی که فرد به افسردگی اساسی دچار میشود اغلب از توهم، افکاری همچون خودکشی، درد و مواردی از این قبیل رنج می برد. این بیماری باید در اسرع وقت درمان شود زیرا در موارد حاد مشاهده شده است که بیمار اقدام به خودکشی می نماید. از دلایل ایجاد این بیماری میتوان به مشکلات زندگی چون شکست عشقی، شکست های اقتصادی، از دست دادن عزیزان، بلایای طبیعی و غیره اشاره نمود. جالب است که بدانید زنان بیشتر از مردان دچار افسردگی اساسی میشوند.

طول درمان افسردگی اساسی

در خصوص طول درمان افسردگی اساسی باید در نظر داشته باشید، که دوره درمان میتواند متفاوت باشد. این مورد گاهاً در برخی از افراد طی 1 سال و در برخی دیگر در مدت زمان کوتاه تری درمان میشود. برای اینکه شما بتوانید راحت تر با این بیماری کنار بیایید و از شر آن خلاص شوید، مهم است تا بر روی تفکر، باور و علایق خود کار کنید. در نظر داشته باشید که افراد در رده های سنی مختلفی میتوانند به این بیماری دچار شوند. از همین رو طول درمان آن نیز در گروه های مختلف متفاوت است.

به صورت کلی در خصوص افسردگی اساسی باید این مورد را در نظر داشته باشید که نشانه های این بیماری در افراد مختلف میتواند متفاوت باشد. از همین رو طول درمان نیز فرق دارد. اما نکته مهمی که باید به آن توجه نمایید، این مهم می باشد که اگر اولین نشانه های بهبود را مشاهده نمودید، دست از ادامه درمان برندارید زیرا ممکن است مجدداً نشانه ها ظاهر شوند. بنابراین اگر مایل هستید تا نشانه های بیماری به صورت کامل از بین برود، بهتر است تا پروسه درمان را تا انتها ادامه دهید.

انواع افسردگی اساسی

افسردگی اساسی میتواند انواع متفاوتی داشته باشد. این موارد برای آشنایی بیشتر شما در زیر لیست شده اند:

  • اختلال عاطفی فصلی یا SAD: این مورد اغلب در فصل خاصی از سال بروز می نماید. افسردگی اساسی فصلی را بیشتر در فصل زمستان مشاهده می نماییم. بسیاری از روانشناسان بیان میدارند که کمتر شدن نور خورشید علائم این بیماری را تقویت میکند. از همین رو گفته میشود که در کنار جلسات روانشناسی، تور درمانی نیز به بهبود آن کمک می نماید.
  • افسردگی روان پریشی: در این نوع از افسردگی، فرد دچار توهم میشود. گاهاً این بیماری با هذیان نیز همراه می باشد. چنانچه فرد درگیر یک مساله آسیب زا باشد، این بیماری خود را نشان میدهد.
  • افسردگی پس از زایمان: این نوع از افسردگی اساسی در اغلب مادران مشاهده میشود. فکر کردن به آینده و ایجاد استرس میتواند بستر را برای ایجاد این افسردگی فراهم آورد. تغییرات هورمونی پس از زایمان نیز به بروز این بیماری کمک میکند.

منابع: hopkinsmedicine.org

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 1 - میانگین امتیاز: 5]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین