افسردگی اجتماعی و ارتباط آن با اضطراب

با توجه به اینکه رابطه نزدیکی بین اضطراب و افسردگی اجتماعی وجود دارد، همواره سوالاتی در این رابطه پرسیده میشود. بیشتر سوالات این هستند که آیا اگر فرد از نظر اجتماعی مضطرب باشد، احساس افسردگی میکند یا اگر افسردگی داشته باشد دچار اضطراب هم میشود. احساس اضطراب و نگرانی در مورد اینکه در کنار دیگران باشید میتواند به طور کلی تبدیل به حس ناراحتی شود. این شرایط برای افرادی که به طور کامل منزوی هستند یا پس از مدتی، شرکت در فعالیت های اجتماعی را متوقف میکنند، بیشتر بروز پیدا میکند.

البته برخی از علائم این مدل افسردگی نیز میتواند به دلیل ترس افراد از حضور در اجتماع به دلایل بیشمار دیگری باشد. البته در کنار ترس، شاید، حس نفرت از بخشی از مردم که فرد آن را به کل جامعه تعمیم داده است، منجر به عدم حضور در میان مردم و در نتیجه افسردگی میشود. در این مطلب هدف ما بررسی افسردگی اجتماعی و ارتباط اضطراب اجتماعی با آن است. با توجه به شرایطی که در جامعه ما وجود دارد قطعاً بررسی این موضوع میتواند به همه ما کمک کند.

افسردگی اجتماعی

چه ارتباطی بین اضطراب و افسردگی اجتماعی وجود دارد؟

تحقیقات علمی نشان میدهد که یک رابطه قوی بین ابتلا به اضطراب اجتماعی و افسردگی اجتماعی وجود دارد. به عبارتی نوع عمومی اختلال اضطراب اجتماعی با افزایش همزمان افسردگی اساسی، ترس، استرس پس از سانحه و مصرف الکل همراه است.

مهمترین خطرات اختلالات اجتماعی

ممکن است شما به طور همزمان مبتلا به اضطراب و افسردگی اجتماعی باشید. بر اساس مطالعه ای که در سال ۲۰۰۱ میلادی انجام شده است، افرادی که به طور همزمان مبتلا به این دو اختلال باشند ممکن است به دلیل ترکیب آنها در معرض خطر تعدادی از مشکلات مرتبط دیگر هم باشند. مهمترین خطراتی که برای این افراد وجود دارد عبارتند از:

  • افزایش خطر مشکلات ناشی از الکل که میتواند به دلیل مصرف بیش از حد آن باشد. متاسفانه برخی از افرادی که دچار اختلالات افسردگی و اضطراب میشوند، برای کنترل آنها سراغ الکل رفته و در مصرف آن زیاده روی میکنند. استفاده از الکل بیشتر از آنکه برای آنها مفید باشد، خطر آفرین است.
  • اختلال در عملکرد اجتماعی و شغلی، آسیب دیگری است که افراد مبتلا به اختلالات اجتماعی دچار آن میشوند. البته این موضوع چندان هم عجیب نیست. فردی که درگیری های ذهنی داشته باشد، نمیتواند به طور کامل بر روی شغل و فعالیت های اجتماعی خودش متمرکز شود و کیفیت عملکرد ها پایین می آید.
  • توجه کمتر به درمان متاسفانه از آسیب های خطرناکی است که اینگونه افراد با آن دست و پنجه نرم میکنند. در واقع آنها چندان تمایلی به رفع بیماری خودشان از طریق مراجعه به پزشک ندارند. البته در این مورد خود مبتلایان تقصیر زیادی ندارند. به دلیل اینکه در جامعه نگاه خوبی به اینگونه بیماری ها وجود ندارد، افراد ترجیح میدهند بیماری خودشان را پنهان کنند و به دنبال درمان آن نباشند.
  • خودکشی از جمله اتفاقات تلخ و دردناکی است که برای یک انسان افسرده اجتماعی که اضطراب هم دارد ممکن است رخ دهد. البته این مورد هم مثل مورد قبلی، معمولاً زمانی رخ میدهد که دیگران با رفتار خودشان کاسه صبر بیمار را لبریز کرده باشند.

آیا همه افراد مضطرب به افسردگی اجتماعی مبتلا میشوند؟

بر اساس مطالعاتی که در طول سالیان گذشته انجام شده است، این موضوع به طور کلی رد میشود. یعنی الزامی وجود ندارد که فرد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی در سنین پایین، در آینده به افسردگی اجتماعی هم مبتلا شود. البته در بسیاری از موارد متاسفانه این موضوع رخ داده است که ادامه دار شدن استرس و اضطراب منجر به افسردگی شود اما به طور قطعی نمیتوان آن را تایید کرد. یکی از مواردی که کمک میکند اختلال اضطراب در سنین پایین منجر به افسردگی در سنین بالاتر نشود، درمان مناسب اضطراب است.

ضمناً توجه داشته باشید که کناره گیری اجتماعی با افسردگی اجتماعی کاملاً متفاوت است. کناره گیری اجتماعی یعنی اینکه فرد دوست دارد با دیگران ارتباط داشته باشد اما در عین حال هر ارتباطی را مناسب نمیداند و بدون آن ارتباطات هم میتواند به تنهایی از زندگی لذت ببرد. اما فردی که مبتلا به افسردگی اجتماعی باشد هرگز انتظار لذت از خود را ندارد و در آرزوی حضور در اجتماعات به سر می برد. کناره گیری، خطرات به مراتب کمتری در مقایسه با افسردگی اجتماعی دارد.

ارتباط بین افسردگی اجتماعی و اضطراب

درمان اضطراب و افسردگی

افسردگی اجتماعی در اغلب موارد افراد را به سمت کمک از دیگران سوق میدهد اما اضطراب اجتماعی ممکن است، مشکلی اساسی تر باشد. در واقع فردی که مبتلا به اضطراب است، با دیگران در مورد مشکلات خود صحبت نمیکند و شاید حتی نمیداند مبتلا به یک بیماری قابل درمان است. به همین دلیل افرادی که مبتلا به افسردگی هستند، بیشتر مورد درمان قرار میگیرند اما متاسفانه مبتلایان به اضطراب اجتماعی به این راحتی تحت درمان قرار نمیگیرند. به یک نکته مهم دیگر هم توجه کنید. افسردگی، اختلال ثانویه و اضطراب اختلال اولیه محسوب میشود.

به همین دلیل اگر متخصص پزشکی در زمینه اختلالات ثانویه آموزش دیده باشد، ممکن است اضطراب را به خوبی تشخیص ندهد. از طرفی اگر درمان افسردگی بدون پرداختن به اختلال اضطراب انجام شود، در بسیاری از موارد تاثیری ندارد. چرا که ریشه آن درمان نشده است. البته یک نکته امیدوارکننده هم وجود دارد. بسیاری از درمان هایی که برای افسردگی پیشنهاد میشود در درمان اضطراب هم موثر هستند. اما در هر صورت بهتر است ابتدا اضطراب و سپس افسردگی تحت درمان واقع شوند.

منبع: verywellmind.com

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 3 - میانگین امتیاز: 4.3]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین