افراد دو جنسه، خصوصیات و ویژگی های آنها

به طور کلی، یکی از مسائلی که دو جنسه ها را از دیگران متمایز می سازد، تفاوت های بارز و برجسته آنها از لحاظ روانی و جسمانی می باشد. از آنجایی که این دسته از افراد از هویت مشخص برخوردار نیستند، بر همین اساس، قابلیت بیان کردن جنسیت دقیق آنها عملاً امکان پذیر نمی باشد. بدون تردید، جنسیت، تشکیل دهنده هویت هر فرد به شمار می رود. بر همین اساس، هنگامی که افراد به هویت واقعی خود دست پیدا می کنند، آگاهی های لازم و کافی از مسائل و موضوعات پیرامون خود را به نحو مطلوب به دست می آورند.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین میزان میل جنسی

در این میان دو جنسه بودن یا بیناجنس بودن علاوه بر برخورداری از هویت فردی متفاوت، تغییرات ویژگی های جنسی را نیز در بر می گیرد. ناگفته نماند که تغییر در ویژگی ها متاثر از دلایل و علت های مختلفی نظیر شرایط آناتومیک، شرایط محیطی و تغییرات کروموزومی و هورمونی می باشد. شایان ذکر است که دو جنسه ها به سبب شرایط خاص خود، علاوه بر آسیب پذیر بودن نسبت به دیگران، به حمایت و پشتیبانی بیشتری نیاز خواهند داشت. ناگفته نماند که افراد بیناجنس به علت تناقض در هویت و جنسیت خود، ضمن گذراندن مراحل سخت در زندگی، با چالش ها و مشکلات عدیده ای در سطح اجتماع روبرو می باشند.

عوامل اصلی دو جنسه شدن

به طور کلی، علل و عوامل زیادی در دو جنسه شدن افراد تاثیر گذار و مؤثر می باشد. در این میان، وراثت و ژنتیک، یکی از دلایل مهم و حائز اهمیت بروز این مشکل به شمار می رود. عوامل ژنتیکی و وراثتی از جمله عوامل اصلی ایجاد تغییر در ویژگی های جسمانی و هورمون های شخص محسوب می شود. مضاف بر این، در بروز بیناجنس شدن، اختلال در عملکردهای مغزی نظیر اختلال در ناحیه هیپوتالاموس، تاثیر بسزایی از خود برجای می گذارد.

نقش عوامل رفتاری، روانی و محیطی در دو جنسیتی شدن افراد را نیز نمی توان نادیده گرفت. از آنجایی که دو جنسه ها از لحاظ روانی و جسمانی در مقایسه با سایر افراد، از تفاوت های محسوسی برخوردار می باشند، از طریق بررسی و ارزیابی خصوصیات آنها، قابلیت تشخیص بیناجنس بودن افراد به نحو مطلوب امکان پذیر می گردد. از تفاوت های جسمانی این دسته از افراد می توان به تفاوت در هورمون ها و تفاوت در آلت تناسلی، اشاره نمود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که دو جنسه ها، آلت تناسلی هر دو جنس را دارا می باشند.

دو جنسه

افراد دو جنسیتی، از لحاظ روانی خود را متعلق به جنس مخالف دانسته و نوع پوشش و رفتار آنها نیز متناسب با این موضوع صورت می گیرد. همچنین دو جنسه ها برای عضو شدن در گروه های جنس مخالف، نهایت تلاش و کوشش خود را به کار می بندند. از آنجایی که بیناجنس بودن در بسیاری از جوامع به صورت یک تابو تلقی می شود، بسیاری از افراد تصور می کنند که دو جنسه ها در سطح اجتماع هنجار شکن و ضد اجتماع می باشند. ضمن غلط شمردن این دیدگاه، باید اذعان نمود که افراد دو جنسیتی به سبب برخورداری از تفاوت های روانی و جسمانی، علاوه بر درک و حمایت بیشتر، باید همانند سایرین از همه حقوق شهروندی بهره مند باشند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: عوارض داروها بر سلامت روان چیست؟

مشکلات و چالش های دو جنسه ها

بدون تردید، دو جنسه ها با چالش ها و معضلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم می کنند. در این میان، اجتماع نیز برای این دسته از افراد چالش های عدیده ای را ایجاد می سازد. بر همین اساس، بسیاری از افراد بیناجنس به سبب دوری کردن از چالش ها، به سمت و سوی انزوا و گوشه نشینی سوق پیدا می کنند. از سوی دیگر، بروز مسائل خانوادگی سبب طرد شدن این افراد از خانواده و همینطور جامعه شده و زمینه مناسب برای کشیده شدن آنها به طرف خودکشی، اعتیاد و بزهکاری را فراهم می آورد.

شایان ذکر است که با وجود عمل تغییر جنسیت، مشکلات و معضلات افراد دو جنسه برطرف نمی شود. چراکه آنها باید نقش ها و وظایف مختلفی نظیر نقش مادری، پدری، همسری، کارمندی و دانشجو بودن را که در خانواده و اجتماع بر عهده داشته اند، کنار گذاشته و وظایف جدیدی را در قالب جنسیتی جدید تجربه نمایند. بر همین اساس، دو جنسه ها برای فائق آمدن و غلبه بر مشکلات و معضلات خود باید از طرف جامعه و خانواده، مورد حمایت واقع شوند. همچنین این دسته از افراد می توانند به منظور کنار آمدن بهتر با این موضوع، به ویژه از لحاظ روانی با یک روانشناس در ارتباط باشند.

خصوصیات افراد دو جنسه

تفاوت میان دو جنسه ها و افراد ترنس سکشوال

بدون اغراق، دو جنسه ها با افراد ترنس سکشوال از تفاوت های بسیار مشهود و برجسته ای برخوردار می باشند. لازم به ذکر است که افراد دو جنسیتی از لحاظ جسمانی و به ویژه دستگاه تناسلی خود، با اختلالات و مشکلاتی مواجه هستند. افراد ترنس سکشوال از لحاظ جسمانی هیچگونه مشکلی نداشته و ضمن یک جنس بودن، از لحاظ روانی خود را متعلق به جنس مخالف می دانند. بر همین اساس، افراد ترنس سکشوال به سبب ناراضی بودن از جنسیت خود، علی الخصوص از لحاظ روانی، درصدد بروز رفتارها و پوشش های جنس مخالف خود بر می آیند. شایان ذکر است که دو جنسه بودن با میل جنسی و هویت جنسی متمایز بوده و نشأت گرفته از تغییرات بیولوژی و آناتومی می باشد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 8 - میانگین امتیاز: 3.8]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین