استعدادیابی کودکان چیست و چگونه شناسایی میشود؟

در این مقاله میخواهیم در رابطه با استعدادیابی کودکان و نوجوانان صحبت کنیم. اگر شما نیز جزو آن دسته ازوالدین دغدغه مندی هستید که استعدادیابی کودکان دلبندتان برایتان مهم و حیاتی می باشد با ما همراه باشید تا در این رابطه اطلاعاتی را به شما دهیم.

استعدادیابی کودکان

مبحث استعدادیابی کودکان از آن مباحثی می باشد که میتوان به صورت مفصل به آن پرداخت. یکی ازمهمترین وظایف والدین در این زمینه کشف استعداد های پنهان کودکان می باشد. معلم ها و مشاوران مدارس نیز میتوانند با انجام یک سری اصول در این زمینه به کشف این نوع استعداد ها در دانش آموزان خود برسند. این موضوع میتواند در آینده فرزندان نقش مهمی داشته باشد و آینده و روند زندگی آنها را کاملاً تغییر دهد. به شرطی که این استعدادیابی درست و صحیح و به موقع انجام شود.

کشف استعداد در کودکان سبب میشود که عملکرد کودک بسیار بهتر شود. نقش والدین در این زمینه بسیار مهم می باشد. والدین میتوانند سبب شوند که فرزندانشان استعدادهای خود را شکوفا کنند و یا سبب سرکوب استعدادهای آنها شوند. استعدادیابی کودکان علاوه بر تغییر روند زندگی آینده شان سبب پیشرفت جامعه نیز میشود.

برای کشف کردن استعداد کودکان خود میتوانید از مراکز معتبر در این زمینه کمک بگیرید. به این صورت میتوانید قدم در مسیری درست و مطمئن بگذارید. در این مقاله تا انتها با ما باشید تا یکی از مرکز های معتبر در این زمینه را به شما معرفی نماییم.

استعدادیابی کودکان

استعدادیابی کودکان در تهران

تهران با توجه به جمعیت چند میلیونی که دارد یکی از بزرگترین شهرهای ایران می باشد. همچنین در دل پایتخت کودکان و دانش آموزان زیادی وجود دارند که در سن رشد می باشند. این کودکان با داشتن والدین آینده نگر و کادر مدرسه ای دلسوز میتوانند استعداد های خود را در جای درستی شکوفا کنند. هر فرزندی در یک زمینه و یا زمینه های مختلف استعداد دارد. به شرطی که والدین بتوانند به صورت درست و به موقع این استعداد ها را کشف کنند. هستند فرزندان زیادی که استعدادهایشان از بین رفته و حتی خودشان نیز نمیدانند در چه زمینه ای استعداد دارند تا بتوانند آن را پر و بال دهند.

انجام این اقدامات میتواند باعث افزایش سلامت روانی فرزندان شود. با کشف استعداد کودکان میتوان باعث شد عملکرد آنها در زمینه ای که استعداد دارند خیلی بهتر و مفید تر شود. والدین با داشتن باورهای نادرست میتوانند آینده فرزندان خود را از بین ببرند و آنها را در مسیری غلط و ناسالم قرار دهند. تهران با وجود تعداد بالایی کودک و محصل، یک شهر بزرگ پر از پتانسیل های زیاد می باشد. در این شهر میتوان کودکانی را پیدا کرد که استعدادهای زیادی در زمینه های مختلف دارند.

یکی از وظایف اصولی پدر و مادرها استعدادیابی کودکانشان می باشد. این یک وظیفه مهم می باشد که بر دوش هر والدی قرار گرفته است. نیاز کودکان تنها پوشیدن و خوردن و تحصیل نیست. ممکن است کودکی در زمینه هنر، موسیقی، نقاشی، بازیگری و هزاران زمینه دیگر استعداد داشته باشد. این والدین هستند که باید در زمان درست با کمک گرفتن از افراد متخصص در این زمینه، این استعدادها را پیدا کنند و در جهت رشد آنها قدم بردارند.

سنجش هوش کودکان

همانطور که گفته شد برای استعدادیابی کودکان مرکزهایی در این زمینه شکل گرفته است. اینمراکز با بهره بردن از متخصصین کاربلد میتوانند افراد را در هر زمینه ای که استعداد دارند شناسایی کنند. سنجش هوش کودکان یکی دیگر از وظایف این مراکز می باشد. آزمون های مختلفی برای سنجش هوش کودکان وجود دارد که با توجه به سن کودک میتوان این آزمون ها را برگزار کرد. معتبرترین و کاربردی ترین آزمون های سنجش هوش به شرح زیر می باشد.

آزمون هوش ریون، آزمون هوش وکسلر، تست هوش آدمک، تست هوش بوناردل، تست هوش استنفورد، تست هوش چندگانه گارنر این ها تست هایی می باشند که برای سنجش هوش کودکان بسیار موثر هستند.

در این مراکز استعدادیابی کودکان با برگزاری آزمون های تست هوش میتوان میزان ضریب هوشی کودکان را با توجه به سن آنها مشخص کرد. همچنین میتوان این آزمون های سنجش هوش را با توجه به دسته های مختلف انجام داد و نتیجه آن را بررسی کرد.

استعدادیابی کودکان و نوجوانان

فرم استعدادیابی کودکان

در استعدادیابی کودکان یک سری فرم های مخصوص وجود دارد که با توجه به آزمون هایی که گرفته شده است این فرم ها تکمیل میشود. تکمیل این فرم ها میتواند کمک بزرگی به افراد باشد تا بتوانند استعدادهای کودکان خود را مورد بررسی قرار دهند. کودک در هر زمینه ای که استعداد دارد باید او را در آن زمینه هدایت کرد تا بتواند به رشد و شکوفایی برسد. استعدادیابی کودکان امری مهم و ضروری می باشد که نباید به هیچ عنوان از آن غافل شد. استعداد هر فرد اگر در جهت درست پرورش یابد میتواند زندگی و آینده او را تغییر دهد. همچنین میتواند در آینده، او را در زمینه ای که استعداد دارد یک فرد موفق و نام آور نماید.

در مراکزی که آزمون های استعدادیابی کودکان انجام می شود فرم هایی نیز در اختیار والدین قرار میگیرد. والدین با توجه به فرم های موجود میتوانند از روند استعدادیابی فرزندان خود آگاه شوند و اطلاعاتی مفید به دست آورند.

فواید استعدادیابی کودکان

فواید استعدادیابی کودکان بر هیچکس پوشیده نیست. همه والدین آرزوی موفقیت فرزندان خود را دارند. چه بهتر این موفقیت در زمینه ای اتفاق افتد که فرزند در آن استعداد و علاقه دارد. بزرگترین سرمایه هر فردی شناختن ویژگی های درونی خودش می باشد. بزرگترین فایده استعدادیابی افراد را نیز شناخت ویژگی های درونی خود او میتوان نام برد. به این طریق و با شناخت این ویژگیها و استعداد ها میتوان در مسیری درست قدم برداشت.

با استعدادیابی کودکان دیگر وقت خانواده ها نیز هدر نمی رود. زیرا میدانند کودک خود در چه زمینه ای استعداد دارد و مستقیم او را در آن حیطه پرورش میدهند. همچنین یکی دیگراز فواید این کار دل زده نشدن کودکان می باشد. به طور مثال اگر کودکی را در زمینه ای که به آن علاقه و استعدادی ندارد قرار دهیم و اصرار به یاد گرفتن آن هنر داشته باشیم کودک ما دلزده می شود و شاید دیگر تلاشی برای پرورش استعدادهای درونی خودش نیز نکند.

مرکز استعدادیابی کودکان

در بالا در رابطه با اهمیت استعدادیابی کودکان صحبت کردیم. همچنین از فواید این کار نیز مواردی را عنوان کردیم. همانطور که قبلاً نیز بیان شد مراکزی برای این کار وجود دارند که میتوانند استعدادهای کودکان را به صورت درست و صحیح پیدا کنند و پرورش دهند. مرکز مشاوره فکر بکر از آن مراکزی می باشد که طی چند سال سابقه مفید خود توانسته تعداد زیادی از کودکان را استعدادیابی کند. همچنین این مرکز میتواند به صورت صحیح و درست استعدادهای کودکان را تشخیص دهد و اطلاعات کافی نیز در اختیار والدین قرار دهد. مرکز فکر بکر با داشتن سابقه ای درخشان در این زمینه روزانه تعداد زیادی از کودکان را مورد بررسی قرار میدهد. همچنین توانسته با کشف استعداد آنها کمک شایانی در رشد آینده جامعه نیز داشته باشد.

کودکان ما سرمایه های ما و کشور هستند پس باید تا جای ممکن در کشف استعدادهای آنها و رشد و بالندگی شان به نحو درست و صحیح تلاش کنیم.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 1 - میانگین امتیاز: 3]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین