ازدواج اینترنتی موفق چگونه شکل میگیرد؟

بدون شک تصمیم گیری در مورد انتخاب شریک زندگی یکی از مهمترین وقایع زندگی انسان محسوب میشود. از طرفی امروزه استفاده از فضای مجازی و اینترنت در تمام دنیا جزء لاینفک زندگی روزمره شده و شیوه زندگی را نسبت به دهه های گذشته به شدت تغییر داده است. یکی از مهمترین این تغییرات در اینترنتی شدن روابط اجتماعی را میتوان در گفتگوها و ارتباطات دوستانه مجازی دانست که در بسیاری از جوامع به یک فرهنگ تبدیل شده است. ازدواج اینترنتی نیز یکی از این ارتباطات اجتماعی است.

در این فرآیند پسر و دختر از طریق وبلاگ های ازدواج اینترنتی با هم آشنا شده و با یکدیگر ارتباط برقرار میکنند. افراد پس از ورود به این وبلاگ ها تصاویر مختلفی از خود را با یکدیگر مبادله کرده و زمینه را برای برقراری یک آشنایی در محیطی غیر مجازی فراهم میکنند. این ملاقات ها میتواند پس از دیدارهای مختلف و ایجاد شناخت عمیق تر و براساس رضایت طرفین منجر به ازدواج شوند.

ازدواج اینترنتی موفق

ازدواج اینترنتی موفق

یک ازدواج اینترنتی موفق ویژگی هایی دارد که در زیر به آنها اشاره می شود:

صداقت

صداقت، حرف اول را در یک ازدواج اینترنتی موفق میزند. هر دروغی باعث خدشه دار کردن روابط دوستانه میشود و این ویژگی در ازدواج اینترنتی نیز صادق است. دروغ ها در فضای مجازی، هنگام آشنایی های حضوری برملا شده و تاثیر بد خود را در انتخاب فرد مقابل خواهد گذاشت. بنابراین صداقت داشتن در ارتباط، شرط اول موفقیت در ازدواج اینترنتی است.

معیارهای انتخاب همسر

در یک ازدواج اینترنتی موفق، فرد از قبل معیارهای انتخاب همسر را برای خود مشخص کرده است. در چنین شرایطی به طور هدفمند وارد مسیر انتخاب شده و دایره انتخاب ها و ارتباطات وی ها محدودتر می شود. در این وضعیت فرد میتواند به درستی زمان عدم ورود به یک ارتباط یا پایان دادن به رابطه را تشخیص دهد.

سایت های ازدواج اینترنتی مناسب

شروع ارتباط از سایت های بدون مشکل و تایید شده آغاز میشود. سایت های ازدواج اینترنتی مناسب، قانونی بوده و اعتبارشان را از طریق مجامع قانونی کسب کرده اند. در چنین سایت هایی امکان ایجاد چند پروفایل برای یک نفر وجود ندارد و احراز هویت افراد توسط مجاری قانونی اجرا میشود. معمولاً چت روم های بدون نظارت، از بدترین و بدسابقه ترین محیط های مجازی برای آشنایی افراد هستند.

پخته و عاقلانه رفتار کردن

طرفین پخته و عاقلانه عمل میکنند. در یک ارتباط اینترنتی که قرار است منجر به ازدواج شود، طرفین هشیار، با حوصله و با تدبیر چگونگی ملاقات ها و ارتباطات بعدی را در مسیری صحیحی برنامه ریزی نمایند. با کسب تجربه در شخصیت شناسی و استقلال فکری و اجتماعی میتوان ارتباط صحیح و رابطه های نادرست را از هم تشخیص داد.

ایجاد اطمینان دو طرفه

ایجاد اطمینان دو طرفه از مهمترین اصول در ازدواج اینترنتی موفق است. ارتباط دو نفر و همینطور خانواده هایشان باید به گونه ای باشد که بتوانند اطمینان طرف مقابلشان را جلب نمایند و جایی برای شبهه وجود نداشته باشد. مورد اطمینان بودن خانواده و اطرافیان نیز بسیار مهم است باید بتوان با دلیل، صحیح بودن انتخاب را به آنها نشان داد.

احترام به سنت ها

در یک ازدواج اینترنتی موفق به سنت ها احترام گذاشته میشود. اجرای هر یک از رسومات ازدواج دلیلی دارد و نتیجه سال ها تدبیرگذشتگان است. احترام و پیروی از این سنت ها یکی از راه های موفقیت و تداوم در ازدواج اینترنتی است. احترام متقابل، رعایت شئون اخلاقی، آشنایی و گفتگوهای صحیح و ادامه این روند در رابطه حضوری از اساس موفقیت این نوع ارتباط محسوب میشود.

ازدواج اینترنتی

مزایا و معایب ازدواج اینترنتی

مزایا و معایب ازدواج اینترنتی از دیدگاههای مختلفی قابل بررسی است. بسیاری از افراد، نسبت به ازدواج اینترنتی پیش داوری میکنند. آنها اعتقاد دارند که ازدواجی که خارج از عرف جامعه و چارچوب های خانوادگی باشد، تداوم نداشته و پیامدهای جبران ناپذیری از خود بر جای خواهد گذاشت. لذا در اینجا به اختصار به نکات مثبت و منفی این پدیده اشاره می کنیم:

مزایای این نوع ازدواج

  • زمان و هزینه کمتر برای آشنایی: با توجه به مشغله زیاد جوانان امروزی، این پدیده میتواند به افراد شاغل کمک نماید.
  • امکان برخورداری از حق آشنایی با موارد بیشتر برای انتخاب در ازدواج اینترنتی: فضای اینترنت این امکان را برای جوانان فراهم میکند که با افراد بیشتری با خصوصیات متفاوت آشنا شوند و در این صورت انتخاب فرد مورد نظر با توجه به معیارها آسانتر خواهد بود.
  • فراهم شدن امکان ازدواج در شرایط خاص: ازدواج در شهرهای کوچک که روابط آشنایی محدود دارند و یا امکان آشنایی با افراد با تحصیلات یا ویژگی های خاص در نقاط دور، از امکانات آشنایی های اینترنتی برای انتخاب همسر محسوب میشود.

معایب این نوع ازدواج

پنهان کاری هویت

خطر پنهان کاری هویت، مخفی کردن انواع نقیصه ها و عدم صداقت در ازدواج اینترنتی. معمولاً افرادی که در سایت های آشنایی وارد میشوند از ابراز هویت واقعی خود گریزانند. این افراد بنا به دلایل مختلف در محیط مجازی، به نوعی نداشته های خود را به عنوان خصوصیات مطلوب ارائه کرده و از آن برای فریب طرف مقابل استفاده میکنند. شناخت چهره و خصوصیات واقعی افراد فرایندی است که ممکن است مدت ها پس از ملاقات های حضوری نیز طول بکشد.

مشکل بودن شناخت و واقع بینی

با توجه به امکان فریبکاری در ارائه شخصیت و خصوصیات در اینترنت، شناخت شخصیت واقعی افراد در شروع کار بسیار مشکل است. اما ادامه ارتباط و ملاقات های حضوری میتواند منجر به درک واقع بینانه تری از افراد نسبت به هم شود.

وعده های دروغین

وعده های دروغین، نیز یکی دیگر از معضلات این نوع آشنایی ها است. البته این مورد نیز همانطور که گفته شد با داشتن معیارهای اولیه و پس از ملاقات های حضوری و هوشیاری طرفین قابل ارزیابی است.

بی اعتمادی و بدبینی دائمی

از عمده ترین آسیب های ازدواج اینترنتی، وجود بی اعتمادی و بدبینی دائمی در بین زوج ها است. از آنجا که شروع آشنایی زوج های اینترنتی از طریق سایت های مجازی بوده، در این افراد همیشه شبهه برقراری ارتباطات اینترنتی مجدد و مخفیانه همسر وجود خواهد داشت. حس حسادت از ارتباطات قبلی و بدبینی در مورد همسر، در این نوع ازدواج ها در مردان ایرانی بسیار بالاست.

آمار شکست در این نوع ازدواج ها

بنا به دلایل گفته شده، واقعیت ازدواج های اینترنتی نشان میدهد که حدود 80 درصد این ازدواج ها، در 3 سال اول پس از ازدواج شکست خورده و منجر به جدایی میشوند. این آمار بار دیگر واقعیت ارزش و پایبندی به اصول زندگی پایدار را نشان میدهد.

امکان فریبکاری و گول زدن افراد در ازدواج های اینترنتی

هدف بسیاری از مردان مجرد از ورود به سایت های همسریابی، تفریح و یا سوء استفاده از دختران ناآگاه یا فراری از خانواده ها است. بنابراین افراد باید در انتخاب و ادامه روند دوستی تا اطمینان از انتخاب به عنوان همسر ایده آل، هوشیاری و ذکاوت لازم را به خرج دهند. به خصوص برای دختران، قطع ارتباط در صورت مواجهه با خواسته های نابجا و نادرست، از اولین اقدامات است.

خصوصیات واقعی افراد

مشخص شدن خصوصیات واقعی روانشناسی افراد نیز از مشکلاتی است که پس از ازدواج اینترنتی مشخص میشود. ویژگی های خجالتی بودن، حسادت، خودخواهی، کینه، عدم شناخت صحیح از روان جنس مخالف و عدم وجود اعتماد به نفس از این موارد است که پایه های ادامه زندگی را سست میکند.

معایب ازدواج اینترنتی

ازدواج اینترنتی با فرد خارجی

مقوله ازدواج به خودی خود مشغولیات و استرس های مختص به خود را دارد. حال با افزودن مخاطرات و سختی های ازدواج اینترنتی و همچنین گزینه ازدواج اینترنتی با فرد خارجی این نگرانی ها به مراتب افزایش می یابد.

به طور کلی در مورد ازدواج اینترنتی با فرد خارجی میتوان مزایای زیر را به مزایای ازدواج اینترنتی ذکر شده در بالا اضافه نمود. در ازدواج اینترنتی با فرد خارجی، امکان پیوستن به همسر و اخذ اقامت در کشور جدید به وجود خواهد آمد. از هزینه های معمول ازدواج های سنتی پرهیز میشود. فرزندان در محیطی جدید پرورش می یابند. تفاوت دو فرهنگ مختلف میتواند برای هر یک از زوج ها بسیار خوشایند باشد.

از طرف دیگر ازدواج اینترنتی با فرد خارجی مخاطراتی نیز دارد که به بعضی از آنها اشاره میشود. مشکلات ناشی از اختلافات فرهنگی و نژادی بین زوج ها، تفاوت در چگونگی بیان احساسات بین دو فرهنگ مختلف و اختلاف در دیدگاه نقش زن و مرد در زندگی از مهمترین چالش ها در این نوع ازدواج است.

مهمترین مواردی که زنان یا مردان مجرد باید پیش از ازدواج اینترنتی با فرد خارجی به آن فکر کنند مسائل حقوقی و اجرای قانونی این فرایند است. قوانین ازدواج با اتباع خارجی، ازدواج زوجین از ادیان مختلف، مدارک قانونی جهت ثبت ازدواج، قوانین کشور مقصد در این مورد، پیش بینی بروز مشکلات مختلف ناشی از فوت هر یک از زوجین و تربیت فرزندان در محیط دو فرهنگی از عمده ترین این چالش ها هستند.

منابع: wikipedia.org، jamhesic.unja.ac.id، shisha.lk، charlesullman.com، internations.org

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 2 - میانگین امتیاز: 4.5]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین