وقتی احساس دلزدگی زناشویی به سراغ شما می آید

ازدواج یکی از مهمترین حوادثی است که در زندگی انسان ها رخ می دهد و بعضی از آنها موجب رشد و شکوفایی زوجین شده و بعضی دیگر به مصیبت هایی برای همسران تبدیل می شوند. ایجاد و حفظ روابط صمیمانه و ارضای نیازهای عاطفی و روانی در جریان ازدواج، هنر و مهارتی است که علاوه بر سلامت روان و تجارب سالم اولیه، نیازمند داشتن نگرش های منطقی، مهارت های ارتباطی و انجام وظایف خاص در ارتباطات زناشویی است و نبود آن می تواند دست مایه رنج و غم و در پایان بروز احساس دلزدگی زناشویی باشد.

انواع مرسوم دلزدگی چیست؟

  • دلزدگی زناشویی
  • دلزدگی از زندگی
  • دلزدگی از کار
  • دلزدگی از عشق
  • دلزدگی از سکس
  • دلزدگی از خود

در جوامع امروزی، زندگی انسان ها در تمامی ابعاد دستخوش تغییرات سریع و شگرفی شده است که ازدواج و زندگی زناشویی نیز از این قاعده مستثنی نیست. هرچند ازدواج به عنوان نهادی جهانی باقی مانده است ولی اهداف، انتظارات و نحوه شکل گیری آن بر اثر تغییرات مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در طول زمان تغییر کرده است. در گذشته همسران بوسیله والدین انتخاب می شدند و ازدواج، قرارداد بین خانواده ها و وسیله تنظیم رفتار جنسی، تولید نسل، حفظ وضعیت اقتصادی و اجتماعی خانواده و نیاز جامعه برای تثبیت خانواده بود.

درمان احساس دلزدگی جنسی

با تغییر و تحولات صورت گرفته، اساس ازدواج از قرارداد بین والدین به انتخاب همسر و آزادی انتخاب تغییر کرد و علاوه بر مسائل اجتماعی و اقتصادی، جاذبه، احساس عشق و نیازهای شخصی اساس انتخاب همسر شدند. به هر روی ملاک انتخاب افراد به هر طریقی که باشد ناملایمات زندگی و اختلالات رفتاری زوجین در صورت مدیریت نشدن می تواند زمینه های ناسازگاری و احساس دلزدگی را در آنها فراهم کند.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین میزان میل جنسی

سازگاری و ناسازگاری در زوجین چگونه رخ می دهد؟

سازگاری در ازدواج شامل احساس شادمانی، رضایت و ارضای نیازهایی است که به طور متقابل برآورده می شوند. ازدواج برای بعضی ها، یک جعبه رمانتیک، یک صندوق راحتی، حل کننده مشکلات و گاهی نیز یک حصار و محدود کننده آزادی به شمار می رود. برای بعضی دیگر نیز عنوان فعالیتی مهیج، شیوه جدید زندگی، به دست آوردن استقلال و آزادی و تشویق برای رشد کامل استعدادها تلقی میشود.

با این وجود، زوجین سازگار، زن و شوهرهایی هستند که توافق زیادی با همدیگر دارند. از نوع و سطح روابطشان راضی اند. نوع و کیفیت گذران اوقات فراغت برایشان لذت بخش است و مدیریت خوبی در زمینه وقت و مسائل مالیشان دارند. اما در صورتی که چنین وضعیتی وجود نداشته باشد، احتمال بروز ناسازگاری و دلزدگی زناشویی بسیار زیاد است.

احساس دلزدگی

احساس دلزدگی زناشویی چیست؟

دلزدگی زناشویی وضعیت دردناکی است که تمام آنهایی را که انتظار دارند عشق رؤیایی به زندگیشان معنای خاصی ببخشد، متأثر می کند. این افراد متوجه می شوند با وجود تمام تلاشی که کرده اند، این رابطه به زندگی شان هیچ معنا و مفهوم خاصی نداده و هرگز نخواهد داد. دلزدگی به واقع از پا افتادن جسمی، عاطفی و روانی است که از عدم تناسب بین توقعات ناشی می شود و به علت ناکامی در عشق بروز می کند و پاسخی است به مسائل وجودی انسان.

دلزدگی چه اتفاقاتی در پی دارد؟

دلزدگی از عشق یک روند تدریجی است و به ندرت و بطور ناگهانی بروز می کند. در واقع در پی آن صمیمیت و عشق به تدریج رنگ می بازد و به همراه آن احساس خستگی عمومی عارض می شود و در شدیدترین نوع آن باعث فروپاشی رابطه میشود.

احساس دلزدگی چگونه ایجاد می شود؟

دلزدگی زناشویی به دلیل مجموعه ای از توقعات غیر واقع گرایانه و تفکرات غیر منطقی و فراز و نشیب های زندگی بروز می کند. برخلاف باور برخی، دلزدگی زوج ها به دلیل وجود اشکال در یک یا هر دو نفر نیست. دلزدگی از عشق یک روند تدریجی است و به ندرت بروز می کند. در واقع صمیمیت و عشق به تدریج رنگ می بازد و به همراه آن خستگی عمومی عارض می گردد که در شدیدترین نوع آن این احساس با از هم پاشیده شدن رابطه و زندگی زناشویی برابر است. انباشته شدن فشارهای روانی ِ تضعیف کننده عشق، افزایش تدریجی خستگی، یکنواختی و جمع شدن رنجش های کوچک به بروز و بزرگ شدن این حالت کمک میکند.

درمان های مؤثر در بهبود روابط زوجین

به گفته روانشناسان، روش های متنوعی وجود دارد که اثربخشی آنها برای حل مسائل زوجین به اثبات رسیده است. در بسیاری از این روش ها، بر اهمیت تمرین ارتباطی، شفاف سازی موقعیت های عدم توافق، افزایش صمیمیت در بین زوجین، مفهوم انتظارات زوج ها از زندگی و تأثیر این انتظارات بر روابط میان آنها تأکید شده است.

بطور کلی انتخاب نوع مؤثر درمان برای کمک به همسران دچار ناسازگاری زناشویی بسیار مهم است. هر روش درمانی بر یک یا چند بعد از ابعاد ناسازگاری میتواند مؤثر باشد. شاید بتوان گفت روشی که بر تمامی ابعاد ناسازگاری مؤثر باشد وجود ندارد. با این حال، رویکردهای متعدد خانواده درمانی بطور عام و زوج درمانی به طور خاص در این حوزه بیشتر بکار رفته اند.

مشکلات زناشویی

تاثیر مثبت زوج درمانی

در طول سال های اخیر، مشاوران و روان درمانگران علاقمند به حوزه زوج از فنون و روش های مختلفی استفاده می کنند تا مشکلات زوجین را کاهش داده و سطح رضایت زناشویی آنها را ارتقاء بخشند. امروزه با توجه به افزایش اختلافات بین زوجین و بالا رفتن آمار طلاق، نقش مشاوران و درمانگران حوزه زوج درمانی و خانواده درمانی بیش از پیش برجسته و مهم است.

زوج درمانی نوعی روان درمانی است که با هدف تعدیل روانشناختی تعامل دو نفر طراحی شده است که بر سر یک یا چند معیار و شاخص اجتماعی، روانی، جنسی یا اقتصادی با هم تعارض دارند. در زوج درمانی فرد آموزش دیده ای بر اساس قراردادی درمانی با یک زوج بیمار و از طریق انواع معینی از ارتباط ها می کوشد تا آشفتگی آنها را تخفیف دهد، الگوهای غیر انطباقی رفتار را در آنها رفع یا اصلاح کند و رشد و نمو شخصیت را در آنها تشویق کند.

زوج درمانی را زمانی می توان شروع کرد که یا درمان فردی از حل مشکلات ارتباطی زوج عاجز مانده باشد یا رنج و عذاب یک یا هر دو طرف به وضوح در پی یک مشکل ارتباطی شروع شده باشد یا زوج دچار تعارض، خود، خواستار زوج درمانی شده باشد. مشکلات ارتباطی زوجین ضرورت اصلی برای زوج درمانی است و دلزدگی یکی از مهمترین دلایلی است که همسران می توانند برای رفع آن به زوج درمانگر مراجعه کنند.

لزوم درمان احساس دلزدگی

افزایش طلاق و نارضایتی های زناشویی نشان دهنده نیاز مبرم همسران به اجرا و پیگیری درمان ها و آموزش های تخصصی در این زمینه است. مطالعات و تجارب بالینی نشان می دهد که در جامعه معاصر، زوج ها مشکلات شدید و فراگیری را در هنگام برقراری و حفظ روابط صمیمانه و سازگاری با یکدیگر تجربه می کنند که این خود می تواند مهمترین عامل برای بروز ناسازگاری و دلزدگی در زندگی شود. بنابراین تاثیر مشاوره و روان درمانی در ارتقای کیفیت یک رابطه قابل چشم پوشی نیست و لازم است در صورت وجود هر گونه مشکل ارتباطی که منجر به بروز احساس دلزدگی زناشویی می شود، هر چه سریعتر در جهت درمان و رفع مشکل خود اقدام نمایید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:
[تعداد رای: 0 - میانگین امتیاز: 0]
contact us
با ما در تماس باشید!
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
22623587 - 021 رزرو وقت تست آنلاین