(8 رای)

ازدواج يكي از مهمترين حوادثي است که در زندگي انسان ها رخ مي دهد و بعضي از آنها موجب رشد و شكوفايي زوجين شده و بعضی دیگر به مصيبت هايي برای همسران تبدیل می شوند. ايجاد و حفظ روابط صميمانه و ارضاي نيازهاي عاطفي و رواني در جريان ازدواج، هنر و مهارتي است که علاوه بر سلامت روان و تجارب سالم اوليه، نيازمند داشتن نگرش هاي منطقي، مهارت هاي ارتباطي و انجام وظايف خاص در ارتباطات زناشويي است و نبود آن مي تواند دست مايه رنج و تالم و در پایان بروز احساس دلزدگی در زندگی زناشویی باشد.

در جوامع امروزی، زندگي انسان ها در تمامي ابعاد دستخوش تغییرات سريع و شگرفي شده است که ازدواج و زندگي زناشويي نيز از اين قاعده مستثني نيست. هرچند ازدواج به عنوان نهادي جهاني باقي مانده است ولي اهداف، انتظارات و نحوه شکل گيري آن بر اثر تغييرات مختلف اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي در طول زمان تغيير کرده است. در گذشته همسران بوسيله والدين انتخاب مي شدند و ازدواج، قرارداد بين خانواده ها و وسيله تنظيم رفتار جنسي، توليد نسل، حفظ وضعيت اقتصادي و اجتماعي خانواده و نياز جامعه براي تثبيت خانواده بود.

درمان احساس دلزدگی جنسی

با تغيير و تحولات صورت گرفته، اساس ازدواج از قرارداد بين والدين به انتخاب همسر و آزادي انتخاب تغيير کرد و علاوه بر مسائل اجتماعي و اقتصادي، جاذبه، احساس عشق و نيازهاي شخصي اساس انتخاب همسر شدند. به هر روی اما ملاک انتخاب افراد به هر طریقی که باشد ناملایمات زندگی و اختلالات رفتاری زوجین در صورت مدیریت نشدن می تواند زمینه های ناسازگاری و احساس دلزدگی را در آنها فراهم کند.

سازگاری و ناسازگاری در زوجین چگونه رخ می دهد؟

سازگاري در ازدواج شامل احساس شادمانی، رضايت و ارضاي نيازهايی است که به طور متقابل برآورده می شوند. ازدواج براي بعضی ها، يک جعبه رمانتيک، یک صندوق راحتی، حل کننده مشکلات و گاهی نیز يک حصار و محدود کننده آزادي به شمار می رود. براي بعضی ديگر نیز عنوان فعاليتی مهيج، شيوه جدید زندگی، به دست آوردن استقلال و آزادي و تشويق براي رشد کامل استعدادها تلقی میشود.

با اين وجود، زوجين سازگار، زن و شوهرهايی هستند که توافق زيادي با همديگر دارند. از نوع و سطح روابطشان راضی اند. نوع و کيفيت گذران اوقات فراغت برایشان لذت بخش است و مديريت خوبی در زمينه وقت و مسائل مالیشان دارند. اما در صورتی که چنين وضعيتی وجود نداشته باشد، احتمال بروز ناسازگاری و دلزدگی زناشويی بسيار زياد است.

احساس دلزدگی

احساس دلزدگی زناشویی چیست؟

دلزدگی زناشويی وضعيت دردناکی است که تمام آنهايی را که انتظار دارند عشق رؤيايی به زندگیشان معناي خاصی ببخشد، متأثر می کند. اين افراد متوجه می شوند با وجود تمام تلاشی که کرده اند، اين رابطه به زندگی شان هيچ معنا و مفهوم خاصی نداده و هرگز نخواهد داد. دلزدگی به واقع از پا افتادن جسمی، عاطفی و روانی است که از عدم تناسب بين توقعات ناشی می شود و به علت ناکامی در عشق بروز می کند و پاسخی است به مسائل وجودي انسان.

دلزدگی چه اتفاقاتی در پی دارد؟

دلزدگی از عشق يک روند تدريجی است و به ندرت و بطور ناگهانی بروز می کند. در واقع در پی آن صميميت و عشق به تدريج رنگ می بازد و به همراه آن احساس خستگی عمومی عارض می شود و در شديدترين نوع آن باعث فروپاشی رابطه میشود.

احساس دلزدگی چگونه ایجاد می شود؟

دلزدگی زناشويی به دليل مجموعه ای از توقعات غير واقع گرايانه و تفکرات غير منطقی و فراز و نشيب های زندگی بروز می کند. برخلاف باور برخی، دلزدگی زوج ها به دليل وجود اشکال در يک يا هر دو نفر نيست. دلزدگی از عشق يک روند تدريجی است و به ندرت بروز می کند. در واقع صميميت و عشق به تدريج رنگ می بازد و به همراه آن خستگی عمومی عارض می گردد که در شديدترين نوع آن این احساس با از هم پاشیده شدن رابطه و زندگی زناشویی برابر است. انباشته شدن فشارهاي روانی ِ تضعيف کننده عشق، افزايش تدريجی خستگی، يکنواختی و جمع شدن رنجش هاي کوچک به بروز و بزرگ شدن اين حالت کمک میکند.

درمان های مؤثر در بهبود روابط زوجین

به گفته روانشناسان، روش های متنوعی وجود دارد که اثربخشی آنها براي حل مسائل زوجين به اثبات رسيده است. در بسياري از اين روش ها، بر اهميت تمرين ارتباطی، شفاف سازي موقعيت هاي عدم توافق، افزايش صميميت در بين زوجين، مفهوم انتظارات زوج ها از زندگی و تأثير اين انتظارات بر روابط ميان آنها تأکيد شده است.

بطور کلی انتخاب نوع مؤثر درمان برای کمک به همسران دچار ناسازگاری زناشويی بسیار مهم است. هر روش درمانی بر يک يا چند بعد از ابعاد ناسازگاری میتواند مؤثر باشد. شايد بتوان گفت روشی که بر تمامی ابعاد ناسازگاری مؤثر باشد وجود ندارد. با اين حال، رويکردهای متعدد خانواده درمانی بطور عام و زوج درمانی به طور خاص در اين حوزه بيشتر بکار رفته اند.

مشکلات زناشویی

تاثیر مثبت زوج درمانی

در طول سال های اخیر، مشاوران و روان درمانگران علاقمند به حوزه زوج از فنون و روش هاي مختلفی استفاده می کنند تا مشکلات زوجين را کاهش داده و سطح رضايت زناشويی آنها را ارتقاء بخشند. امروزه با توجه به افزايش اختلافات بين زوجين و بالا رفتن آمار طلاق، نقش مشاوران و درمانگران حوزه زوج درمانی و خانواده درمانی بيش از پيش برجسته و مهم است.

زوج درمانی نوعی روان درمانی است که با هدف تعديل روانشناختی تعامل دو نفر طراحی شده است که بر سر يک يا چند معيار و شاخص اجتماعی، روانی، جنسی يا اقتصادی با هم تعارض دارند. در زوج درمانی فرد آموزش ديده ای بر اساس قراردادی درمانی با يک زوج بيمار و از طريق انواع معينی از ارتباط ها می کوشد تا آشفتگی آنها را تخفيف دهد، الگوهای غير انطباقی رفتار را در آنها رفع يا اصلاح کند و رشد و نمو شخصيت را در آنها تشويق کند.

زوج درمانی را زمانی می توان شروع کرد که يا درمان فردی از حل مشکلات ارتباطی زوج عاجز مانده باشد يا رنج و عذاب يک يا هر دو طرف به وضوح در پی يک مشکل ارتباطی شروع شده باشد يا زوج دچار تعارض، خود، خواستار زوج درمانی شده باشد. مشکلات ارتباطی زوجين ضرورت اصلی برای زوج درمانی است و دلزدگی یکی از مهمترین دلایلی است که همسران می توانند برای رفع آن به زوج درمانگر مراجعه کنند.

لزوم درمان احساس دلزدگی

افزايش طلاق و نارضايتي های زناشويي نشان دهنده نياز مبرم همسران به اجرا و پیگیری درمان ها و آموزش هاي تخصصي در اين زمينه است. مطالعات و تجارب باليني نشان مي دهد که در جامعه معاصر، زوج ها مشکلات شديد و فراگيري را در هنگام برقراري و حفظ روابط صميمانه و سازگاري با يکديگر تجربه مي کنند که این خود می تواند مهمترین عامل برای بروز ناسازگاری و دلزدگی در زندگی شود. بنابراين تاثیر مشاوره و روان درمانی در ارتقای کیفیت یک رابطه قابل چشم پوشی نیست و لازم است در صورت وجود هر گونه مشکل ارتباطی که منجر به بروز احساس دلزدگی زناشویی می شود، هر چه سریعتر در جهت درمان و رفع مشکل خود اقدام نمایید.

گردآوری و تنظیم: افسانه احمدی

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA2